Karty dźwiękowe

Enermax DreamBass AP001: karta dźwiękowa USB czy lampa elektronowa?

przeczytasz w 1 min.

Lepszy dźwięk, czy aby na pewno?

Dzięki firmie Enermax pojawiła się ciekawa zewnętrzna karta dźwiękowa. Jej przeznaczaniem są głównie urządzenia przenośne oraz PC w których coraz częściej montuje się słabe jakościowo zintegrowane układy dźwiękowe.

Postępująca miniaturyzacja podzespołów komputerowych i zmniejszanie wymiarów urządzeń przenośnych ogranicza w coraz większym stopniu możliwości stosowania pełnowymiarowych elementów, zachowujących pełnię swoich możliwości. Tak samo dzieje się z dźwiękiem. Ogranicza się możliwości stosowania pełnej palety elementów dźwiękowych, redukując ich powierzchnię i stosując jedynie cylindryczne kondensatory. Powoduję to w niektórych przypadkach nawet drastyczne pogorszenie jakości dźwięku. Dlatego coraz częściej wiele osób decyduje się na zakup zewnętrznych, układów dźwiękowych, mających zapewnić lepszą jakość odtwarzanej muzyki.

enermax dreambass AP001 podłączony do laptopa

Firma Enermax wprowadziła na rynek zewnętrzną kartę dźwiękową DreamBass AP001 - dwukanałową dźwiękówkę, do podłączenia wykorzystującą interfejs USB. Urządzenie zostało zaprojektowane na wzór rury próżniowej czy też lampy elektronowej, dzięki czemu zachowuje klasyczny wygląd analogowego wzmacniacza.

Konstrukcja  ta wcale nie jest analogowa, zastosowano w niej bowiem cyfrowy układ VIA VT1620A, będący kontrolerem i przetwornikiem. Zastosowany dwukanałowy "kodek" audio HD zapewnia wyjście dźwięku stereo w rozdzielczości 24 bitów i maksymalnej częstotliwości próbkowania 96 kHz.

enermax dreambas ap001 - złącza

Według producenta odstęp sygnału od szumu wynosi 80 ~ 90 dBA. Wynik ten nie różni się znacznie od tego, z czym potykamy się w topowych laptopach. Dzięki zastosowaniu elementów MOSFET, urządzenie wykazuje się wzmocnieniem basu do wartości +6 dB @ 80 Hz. Karta dźwiękowa została wyposażona w 3,5 mm wejście mini jack dla mikrofonu i głośników.

dreambas - widok z bliska

Standardowa wersja urządzenia została wyceniona na około 43 dolary, zaś wersja specjalna wraz ze słuchawkami kosztuje około 52 dolarów. Czy to opłacalny zakup? Decyzję zostawiamy Wam.


Więcej o firmie Enermax i jej produktach:

Źródło: InsideHW

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Radical
    2
    Przecież to taki sam badziew który montowany jest w laptopach i płytach głównych + podbicie basu które możemy sobie sami ustawić w byle jakim equalizerze.
    • avatar
      mutissj
      1
      też mi nowość już od dawna są karty dźwiękowe zewnętrze..
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Co to wogole znaczy?

        "Zastosowany dwukanałowy "kodek" audio HD zapewnia wyjście dźwięku stereo w rozdzielczości 24 bitów"

        kodek w cudzyslowie. Oznacza to ze nie jest to kodek czy moze autor uwaza ze slowo kodek nie istnieje? To slowo juz dawno sie przetarlo do jezyka polskiego.

        A po drugie rozdzielczosc DZWIEKU? Rozdzielczosc w bitach? Co to znaczy? Nie jestem jakims wielkim znawca audio ale nigdy nie spotkalem sie z takim okreslaniem parametrow.
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          kozak:D czego oni nie wymyślą:D
          • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Dokladnie brakuje jeszcze przenosnego WC podpinanego pod laptop
            • avatar
              Cacek93
              -5
              Świetny pomysł ponieważ zintegrowane dźwiękówki są do dupy, tylko takie rozwiązania stosowane są od dawna, np. Xonar na USB:D
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ale nie były to Enermax'y.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Ja tam nie chcę nic mówić ale coś podobnego to już gdzieś widziałem:

                  http://www.snab.pl/ :)