Laptopy

Lenovo ThinkPad X1 Hybrid: notebook z dwoma CPU i systemami Windows i Linux

przeczytasz w 2 min.

ARM i X86? Mieszanka wybuchowa

Firma Lenovo zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nietypowego notebooka ThinkPad X1 Hybrid. Jego nietypowość ma polegać na wyposażeniu w dwa procesory główne (CPU) oraz dwa systemy operacyjne.

Notebook ThinkPad X1 Hybrid został wyposażony w 13,3-calowy ekran LCD podświetlany diodami LED, wyświetlający obraz w rozdzielczości 1366x768 pikseli. Serce notebooka stanowi procesor Intel Core i3, i5, i7 z rodziny Sandy Bridge (w zależności od wyboru nabywcy). W jego wnętrzu znalazło się do 8 GB pamięci operacyjnej DDR3 oraz dysk SSD o pojemności od 160 do 320 GB.

Co ciekawe, w jego wnętrzu znalazł się również dwurdzeniowy procesor Qualcomm, wykonany w architekturze ARM. Dodatkowo do dyspozycji procesora typu SoC zostało oddane 16 GB pamięci flash.

lenovo thinkpad x1 hybrid wygląd

Po co więc dwa procesory i to różnych architektur w jednym komputerze? Otóż odpowiedź jest banalnie prosta. Dzięki zastosowaniu funkcji Instant Media Mode (IMM) istnieje możliwość błyskawicznego przełączania się pomiędzy systemami operacyjnymi Windows - wykorzystującym procesor Intela oraz Linux - korzystającym z procesora Qualcomm. Chodzi oczywiście o oszczędność energii i wydłużenie czasu pracy akumulatora, który według producenta ma zapewnić możliwość ciągłej pracy do 10 godzin.

lenovo x1 hybrid linux

W ten sposób nabywcy otrzymają produkt nadający się do codziennych zastosowań oraz oferujący przy tym wysoki stopień mobilności. Według producenta na procesorze ARM i Linuksie bez problemu wykonamy te same czynności co na procesorze Intel i systemie Windows, a wiec poserfujemy w internecie, posłuchamy muzyki, uruchomimy popularne aplikacje oraz obejrzymy filmy.

Mimo, iż w przypadku procesora ARM otrzymamy do dyspozycji jedynie 16 GB pamięci dyskowej, to zachowamy dostęp do zasobów dyskowych zarezerwowanych dla systemu Windows.

thinkpad x1 hybrid podstawowe informacje

Urządzenie ma charakteryzować się błyskawicznym trybem ładowania akumulatora, który aby uzyskać 80% naładowania wymaga jedynie 30 minutowego podłączenia do źródła zasilania.

Producent w laptopie zainstalował kamerę internetową HD, mikrofon, czytnik linii papilarnych, głośniki Dolby Home Theater v4, porty HDMI i eSATA, technologię umożliwiającą zdalny dostęp Intel vPro3, sprzętowe szyfrowanie danych w dyskach, a także technologię Intel Wireless Display (Intel WiDi).


Laptop Lenovo ThinkPad X1 Hybrid zostanie zaprezentowany podczas targów CES 2012 i trafi do sprzedaży w cenie 1499 dolarów w drugim kwartale bieżącego roku.


Więcej o firmie Lenovo i jej produktach:

Źródło: TechReport, Lenovo, OSworld, Geek

produkt roku 2011/12

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    5
    "który wg. producenta ma zapewnić..."
    Po wg (według) nie stawiamy kropki.
    • avatar
      Konto usunięte
      4
      Ja wole zwykłego laptopa.
      • avatar
        gagex123
        3
        "Serce tego 0,6-calowego notebooka" - błąd.
        Ciekawy pomysł, chociaż czas pracy nie powala - 10h (albo nawet 12) osiągał też jakiś asus na intelu ULV.
        Sam wygląd jak w przypadku drogich lenovo - rewelacja! Prostota i funkcjonalność. Gdyby nie ta cena... O ile się nie mylę wystarczy to na Wydajnego lapka i działającego dłuuuugo na baterii netbooka z amd c-50, albo tablecik pokroju Kindle Fire. Chociaż widzę jeden minus - nie będą tak wyglądały:)
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          Nie widzę sensu tego rozwiązania.
          • avatar
            Rocik
            2
            A ja zwykłego PC :)
            • avatar
              Greg-M6
              2
              Szczerze mówiąc pierwszy sprzęcik "by Lenovo" który dla mnie wydaje się być naprawdę interesujący. Trzeba przyznać że cena troszkę duża, aczkolwiek z drugiej strony patrząc, taka konfiguracja musi kosztować.
              Nie miałem ostatnio czasu na porównanie ze sprzętami ASUSA, konfiguracje oraz ceny, aczkolwiek mimo to jak na chwile obecną wydaje się być bardzo ciekawą propozycją (bynajmniej dla mnie).

              PS: Bez urazy ale czy może ktoś w końcu zablokować komentarze tej pierdoły "nowystylnowydill", ponieważ od nie wiem jakiego czasu wypisuje bzdury które niepotrzebnie zaśmiecają artykuły, a to ciągłe minusowanie już też staje się być nudne
              • avatar
                Damian Szymański
                2
                Dla mnie idea dobra, może wykonanie ma pewne uchybienia ale dobry pomysł.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  Ostatnio mialem sznasne kupic płytke DFI z serii Hybrid P45-ION-T2A2. Mialem bo gośc mnie przebił o ponad 100$ to chyba bardzo mu zalezalo :D Wracając do tematu mobo to posiada to co normalne mobo czyli sloty na CPU RAM HDD i tak dalej....bonusem jest natomiast platforma nvidia ION I generacji ,która też jakoś się tam wcisło. "moduł" ten ma swoje dwa sloty pamięci SO-DIMM włany slot PCI x1 oraz PCI natomiast pamięc dyskową mają wspólna. I tu się zaczyna zabawa bo płyta dzieki guziolowi nie zmienia systemu oraz platformy na bardziej energo tylko zmienia platforme sprzętową w locie bez rzadnego restartu itp co według mnie zajedwabiste. Takie cus moglo by byc w tym laptopiku ;p
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    "Procent w laptopie zainstalował kamerę internetową HD, mikrofon, czytnik linii papilarnych, ..."

                    Chyba miało być PRODUCENT.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      -9
                      Mam już takiego ale podrasowałem go trochę bo za słaby był dla mnie
                      • avatar
                        racedriver
                        0
                        Czysta głupota.