Chłodzenie

Scythe Grand Kama Cross Rev. B: nietypowy cooler CPU dla nowych podstawek Intel i AMD

przeczytasz w 1 min.

Schłodzi też płytę główną

Scythe zaprezentował nową wersję coolera Grand Kama Cross, która jest kompatybilna z najnowszymi podstawkami AMD i Intel.

Japońska firma Scythe jest jedną z bardziej cenionych na naszym rynku, a głównie znana jest ona z produkcji wentylatorów i chłodzeń dla procesorów, kart graficznych oraz dysków twardych. Na uwagę zasługuje fakt, iż producent ten co jakiś czas odświeża swoje coolery. Tym razem przyszła pora na ponad 2-letni model Grand Kama Cross.

Scythe Grand Kama Cross Rev. B cooler chłodzenie zdjęcie heatpipes

Scythe Grand Kama Cross Rev. B to dosyć nietypowa konstrukcja. Składa się ona z dwóch aluminiowych radiatorów o nietypowym kształcie, które zostały ułożone do płyty głównej pod kątem 45 stopni. Obydwa bloki zostały przymocowane do miedzianej, niklowanej stopy, za pomocą czterech miedzianych rurek cieplnych o średnicy 6 mm.

Scythe Grand Kama Cross Rev. B cooler chłodzenie ciepłowód zdjęcie heatpipe

Całość wspomaga wentylator Scythe Slip Stream 140 mm PWM, którego prędkość obrotową można regulować w zakresie 500 – 1300 RPM. Wydajność tego modelu wynosi 46 – 119 m3/h, natomiast generowany hałas 9,6 – 24,7 dBA. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu coolera, chłodzi on nie tylko procesor, ale także nagrzewające się elementy w jego okolicy – chipset, sekcję zasilania oraz pamięci RAM.

Scythe Grand Kama Cross Rev. B cooler chłodzenie radiator zdjęcie fins

Chłodzenie ma wymiary 177 x 140 x 137 mm, a jego waga wynosi 750 gramów. W zestawie znajdziemy zapinki montażowe dla podstawek AMD 754, 939, 940, AM2(+), AM3(+), FM1 oraz Intel LGA775, LGA1155, LGA 1156, LGA1366 oraz LGA2011.

Scythe Grand Kama Cross Rev. B cooler chłodzenie stopa zdjęcie heatpipes

Scythe Grand Kama Cross Rev. B jest już dostępny w sprzedaży, a jego cena wynosi około 160 złotych.

Scythe Grand Kama Cross Rev. B cooler chłodzenie płyta głónwna montaż zdjęcie
 

Więcej o chłodzeniu procesorów:

Źródło: Scythe

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    Wymyślne i bezsensowne kształty doprowadzają do utraty znacznej części wydajności. Ten cooler będzie dobrze pracował przy poziomym ułożeniu CPU, w obudowach gdzie CPU jest pionowo straci znaczną część wydajności. Grawitacja skierowana jest pionowo i skroplona ciecz z headpipów będzie się gromadziła nie tam gdzie trzeba obniżając efektywność.
    • avatar
      Konto usunięte
      1
      e tam , cooler może jest ok, ale szkoda że cały nie miedziany...
      • avatar
        renholder1987
        -1
        Ciekawa konstrukcja ale 750g przyczepione do mobo troche odstrasza:s
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Napewno by zwariował takie jest życie overclockinga....
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Dłuuuuuuuuuuuuuuuuuugie heat pipe'y.
            • avatar
              mutissj
              0
              montaż bardzo prosty :0
              • avatar
                DStar
                0
                Dużo to ta rewizja B nie wprowadza, raptem dodali obsługę LGA2011. Cała reszta już była. Co do 750g na płycie głównej, to nie ma z tym najmniejszego problemu, na Asrocku extreme3 gen3 trzyma się spoko, Na początek stresowany mnie plastikowe zaczepy, ale po kilku miesiącach użytkowania mogę stwierdzić że nie jest to problem.
                • avatar
                  raffal81
                  0
                  Mam na swoim Phenomie Grand Kame i jestem bardzo zadowolony ;] w stresie max 58 stopni :)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    I co w związku z tym to niby jest nowy przetestowany i w ergonomicznym kształcie cooler?
                    Odpowiem tak był by to dobry pomysł jeśli po bokach dać 2 wiatraki powiększyć go i pośrodku w tym wcięciu dać 3 o troszkę innym kształcie i myślę że wtedy przebije Noctua D14 albo Silver Arrow.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      :-) montaż bardzo prosty, pojęcie względne.
                      Zamontuj kama cross na p5e a potem mów.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        AMD ma nową podstawkę ?
                        • avatar
                          kitamo
                          0
                          Same przewodnictwo nie mowi nam wszystkiego - chodzi tez o bezwładność cieplną materialu czyli także o jego zdolność do magazynowania energii.
                          Miedz ma swietne przewodnictwo cieplne ale ma tez 3x wieksza gestosc od aluminiu stad tez ma wieksza zdolnosc do magazynowania ciepła.
                          Pamietajmy ze chlodzimy powietrzem, a wiec osrodkiem ktory sam w sobie tez nie ma najlepszej przewodnosci ciepła a takze ma niska bezwładnosc.
                          Jesli przyjmiemy ze chlodzimy w zamknietej obudowie to przy zastosowaniu miedzianego radiatora nie uzyskamy lepszych rezultatow niz przy aluminium. Co wiecej przy zastosowaniu tej samej wielkosci radiatora aluminiowego i miedzanego przy chlodzeniu konwekcyjnym (pasywnym bez wentylatora) ten aluminiowy moze okazac sie znacznie lepszy.
                          Pamietac trzeba ze jak cos magazynuje cieplo to i trzeba jakos to cieplo pozniej oddac do innego osrodka (np. powietrza, wody). W laptopach gdzie jest turbina ktora zapewnia ostry przeplyw powietrza i wymaga malej masy samego radiatora robi sie go z miedzi. W blaszaku rozmiar ma mniejsze znaczenie a takze pojawiaja sie wieksze ilosci energii cieplnej stad tez efektywniej jest robic aluminiowe finy a tylko podstawe miedziana.
                          Zauwazcie ze w kartach graficznych z zamknietym chlodzeniem i turbina czesto tez spotykamy miedz ale tylko w takiej konstrukcji.

                          Do tego dochodzi oczywiscie tez waga i cena materialu.
                          • avatar
                            kitamo
                            0
                            Od siebie dodam dodatkowo ze jest on bardzo wydajny i w sumie nieslyszalny nawet na najwyzszych obrotach ledwo co szumi.
                            Ksztalt zapewnia lepszy przepyw powietrza nad slotami pamieci i widac roznice - wczesniej pamieci niemal parzyly, teraz ledwo cieple.

                            Jedyne co moze byc problematyczne to na niektorych plytach glownych podpinanie dodatkowego zasilania ktore czesto umiejscowione jest przy samym gniezdzie CPU. Radiator zakladac najlepiej na wyciagnietej plycie i dopiero jak go zalozymy to montujemy w obudowie, i tu trzeba zrobic to sprytnie podlaczajac odrazu te dodatkowe przewody zasilajace bo pozniej moze byc problem jak juz plyta siedzi w srodku.

                            Przy tym radiatorku puszczalem I7 nawet na 5.6Ghz, obecnie swobodnie pracuje przy 5Ghz i temperatura max 72-74 stopnie czyli do przyjecia. Wazne by miec dobry cug w obudowie bo inaczej powietrze zostaje wewnatrz.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              To chyba musisz zmienić w profilu>"Obecnie smiga na 3.8Gmz i niedovoltowany -0.060" :)
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Schładzacz jest bardzo dobry, skuteczny dla procesora i okolicznych podzespołów. Prędkość minimalna wentylatora jest jednak na poziomie 639 obr/min, ale wtedy słychać "cykanie" PWM, co przy dobrze wyciszonym kompie jest jedynym dźwiękiem dobiegającym z obudowy, ale dość wkurzającym. Wymiana fabrycznego wentylatora rozwiązała ten problem, po przeróbce otworów mocujących wentylator. Teraz jest cisza.