HDD

Toshiba 5-krotnie zwiększa pojemność HDD

przeczytasz w 2 min.

Klasyczne dyski twarde z wirującymi talerzami mimo ofensywy technologii SSD mają się całkiem dobrze. Obecnie maksymalna gęstość zapisu danych w tych dyskach wynosi od 500 do 550 Gbit/in2. Toshiba podnosi tę poprzeczkę jeszcze wyżej oferując zapis z gęstością około 2,5 terabitów na cal powierzchni.

 Warto przeczytać:
 
  • 5x SSD i 1x HDD - praktyczne testy dysków 
  • Hybrydowe dyski alternatywą dla SSD

Choć w sprzedaży mamy już dyski o pojemności 1 TB i większej, okazuje się, że wcale nie jest to tak dużo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Rosnące zapotrzebowanie na pojemność archiwów, przy jednoczesnym wymogu minimalizacji zużycia energii, wkrótce wymusi stosowanie większych dysków. Na szczęście jesteśmy na dobrej drodze. Toshiba stworzyła prototypowy dysk twardy, którego gęstość zapisu sięga 2,5 Tbit/in2 - jest to pięć razy więcej w stosunku do dzisiejszych "twardzieli". Jak mówi serwis EE Times, nie nadszedł jeszcze czas na oficjalne oświadczenia, nie wspominając nawet o konkretnych modelach HDD. Mimo tego pierwsze szczegóły odnośnie nowego rozwiązania trafiły do sieci.

Wiadomo, że Toshiba zastosowała technologię "bit-patterned recording" (BPR), co można przetłumaczyć jako zapis oparty na wzorze bitowym. Dokładnie chodzi o umieszczanie na talerzu dysku specjalnego polimerowego, magnetycznego materiału w kształcie kropek, czy też wysp. Każda taka "wyspa" reprezentuje jeden bit. Najważniejszym, wręcz milowym krokiem było uporządkowanie tych kropek w swoiste rzędy, czy też paski. Tylko taki sposób daje możliwość odczytania wcześniej zapisanych danych.

17nm polimerowe "kropki" w przybliżeniu

Uporządkowany układ polimerowych "kropek"

Ujawnienie wstępnych informacji może być odpowiedzią na zawiązaną niedawno współpracę pomiędzy korporacjami Hitachi, Seagate oraz WD, która w ciągu pięciu lat ma zaowocować prototypem osiągającym gęstość na poziomie 50 Tbitów na cal kwadratowy. Oni nadal są w sferze marzeń, a tymczasem Toshiba pokazuje, że zna już rozwiązanie. Ponadto optymistyczny wariant zakłada, że pierwszych dysków BPR możemy się spodziewać w 2013 roku.

Źródło: EE Times, PCWorld

Polecamy artykuły:  
Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej 100 najlepszych gier XX wieku cz. 3Sztuczki i porady do Windows 7 na lepszą pracę

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jogin211
    0
    no to gruby news!
    taki raid0 z 2-3 sztuk 5TB dysków SATA3 ]:-> rozwali każde SSD
    pod kątem finansowo-wydajnościowym ;]
    • avatar
      HemaN
      0
      Ciekawe jak wygląda wydajność tego rozwiązania.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Za kilka lat SSD z pewnoscia nie beda masowo montowane bez zwyklych HDD. Krzem nadla jest drogi i nie mozna go zmniejszac w nieskonczonosc. Intel pod koniec roku przechodzi na 25nm flash a hynix juz produkuje 20nm uklady, maksymalnie mozna zejsc do 12/14nm co da jakies 50-60% wieksze upakowanie i na tym sie zakonczy. Zeby to zobrazowac mozna powiedziec ze za kilka lat dysk ssd o pojemnosci 128GB kupimy za tyle, za ile dzis 40GB, czyli nadal MALO.

        Kiedy wyjda na rynek rozwiazania 20 i wiecej TB od Seagate, Hitachi itd. Szybkosc transferu sekwencyjnego bedzie tak duza ze nawet SATA III nie da im rady. Jezeli chodzi o losowy transfer to nadal bedzie odstawac od SSD ale bedzie przynajmniej 15-krotnie wydajniejszy niz obecny wiec wiekszej roznicyedzy SSD a HDD nie bedzie jezeli chodzi o szybkosc reakcji np systemu.

        Cena takich dyskow bedzie podobna do ceny obecnych 1-2TB bo nadal tyle samo bedzie wymagalo materialow wyprodukowanie ich. Jedynie cena od nowosci przez pierwsze pol roku doda 80% do ceny, ale to mozna przeczekac :P
        • avatar
          Overclocker
          0
          z tym ze bios niezabootuje dyskuy wiekszego jak 2TB
          niewiem czy jest to samow przypadku pojemnosci tzn czy jak podepne do dodatkowo dysk 6TB to czy bede mugl z tego korzystac majac drugi dysk mniejszy niz 2TB na system