Ciekawostki

Adobe Creative Cloud dla studentów i uczniów: ktos się skusi?

przeczytasz w 2 min.

Adobe Polska wprowadził do oferty usługę subskrypcji Adobe Creative Cloud dla instytucji edukacyjnych i uczących się w cenie 19,99 euro za rok.

Adobe kampus

Adobe, wzorem poprzednich edycji pakietu CS, wprowadziło również dla nowej chmurowej usługi Adobe CC wariant edukacyjny. Jeśli jednak liczyliście na super niskie ceny, to poczujecie się rozczarowani. Jednak gdy nieco ponad 30 euro miesięcznie za dostęp do całego pakietu (a to kilkanaście różnorodnych narzędzi) przy rocznej subskrypcji potraktujemy jako inwestycję w nasz rozwój, oferta może być warta rozważenia. Tylko z jakim skutkiem?

Strategia działań Adobe i ceny jego produktów, jakkolwiek bardzo popularnych, od lat są tematem niekończących się dyskusji. Czy Adobe musi tyle sobie życzyć za program? Dlaczego fotografujący zmuszani są do aktualizowania programu za niemałe kwoty tylko dlatego, że kupili nowy aparat i chcą wygodnie korzystać z edycji plików RAW? Dlaczego pojedyncze produkty są niewiele tańsze od całych pakietów? Czy wersje specjalne nie mogłyby również być komercyjne? Itd. itp... Pytania można mnożyć bez końca.

Można powiedzieć, że im mniej profesjonalną obróbką multimediów i innych treści się zajmujemy, tym trudniej nam zrozumieć wysokie ceny oprogramowania Adobe. Jednak plany subskrypcyjne dla chmurowego Adobe CC spotkały się z niezadowoleniem również tych profesjonalnych użytkowników. Teoretycznie Adobe CC jest tańsze niż poprzednie wersje Adobe CS. Miesięczna opłata około 62 euro za bogaty wybór oprogramowania daje około 3000 złotych (przy obecnym kursie euro) rocznie. Przez cztery lata należy zapłacić około 12000 złotych, czyli mniej niż kosztował pakiet Master Collection. A za cztery lata przecież będziemy już o kilka wersji pakietu Adobe dalej (trzeba pamiętać, że teraz system aktualizacji uległ zmianie i nie będzie typowych nowych wersji pakietu, a stale dostarczane aktualizacje już istniejącego).

Adobe CC MAX 2013
Prezentacja aplikacji pakietu Adobe CC podczas Adobe MAX 2013

Co mają jednak począć studenci i uczniowie, którzy nie mają szczęścia być doposażeni w kompletne oprogramowanie Adobe CC przez instytucję macierzystą, a zakup pojedynczych programów, nawet w atrakcyjnych cenach, nie wchodzi w rachubę? Mogą skorzystać z wersji edukacyjnej. Jaka by ona nie była, jest mimo wszystko atrakcyjniejsza niż oferta komercyjna. Tu jednak jest pewien haczyk. Inwestycję w wersję edukacyjną należy rozważyć wtedy, gdy później, za rok czy dwa lata, będziemy już chcieli zarabiać za pomocą oprogramowania Adobe. Gdy ma to być jedynie sposób na tańszy pakiet, to chyba nie ma co zawracać sobie głowy.

Adobe CC
Aplikacje pakietu Adobe CC zależnie od naszego wyboru mogą być dostępne w wersji angielskiej lub po polsku.

Studenci i uczniowie standardowo będą mogli korzystać z subskrypcji w cenie 30,74 euro za miesiąc przy rocznym dostępnie do Adobe CC. To 65% mniej niż w przypadku wersji komercyjnej. W ramach promocji każdy, kto zdecyduje się na zakup rocznej subskrypcji przed 27 października, otrzyma ją w promocyjnej cenie 19,99 euro miesięcznie. Rocznie wyjdzie nam około 1000 złotych za cały pakiet 14 aplikacji, w tym Adobe Photoshop CC, Adobe Premiere CC, Adobe Illustrator CC, Adobe Flash CC oraz Adobe AfterEffects CC, i 20 GB miejsca w chmurze internetowej.

Oprogramowanie można zakupić w sklepie Adobe lub telefonicznie w dziale sprzedaży. Szczegóły oferty edukacyjnej znajdują się na stronie Adobe.

AKTUALIZACJA 25-09-2013

By w pełni nie krytykować cen za studenckie wersje Adobe, spieszymy z informacją, że wersje edukacyjne można wykorzystać do zarobkowania w ramach umów cywilnoprawnych (umowa o dzieło, zlecenie). Czyli nie jest tak źle :) jak powiedziało nam Adobe.

Źródło: Adobe

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  5
  Zastanawia dlaczemu Adobe nie gwarantuje studentom swojego softu za free na czas nauki - Nawet Ścierwodesk czy Maxon pozwalają po przesłaniu kopii legitymacji na darmowe korzystanie z programów w celach niekomercyjnych...
  • avatar
   Kenjiro
   5
   Cóż, nieprawdziwe informacje podajecie. Aktualizacje były tańsze niż zakup subskrypcji.
   Ceny:
   Master Collection można spokojnie dostać poniżej 10 000 zł brutto.
   Aktualizacja z wersji 5.5 do 6 (czyli kolejne wydanie) kosztuje ok. 2 000 zł brutto.
   Kolejne wydania wychodziły co 1.5 - 2 lata, więc przez pierwsze 4 lata mamy 10 000 + 2 x 2 000 = 14 000 brutto. Czyli podobnie jak przy subskrypcji, a przy kolejnych latach mamy już dużo tańsze aktualizacje.

   W tej chwili Adobe sprzedaje jakieś pierdoły webowe i wciska je każdemu w cenie subskrypcji - czyli rżnie klienta, aż miło.
   • avatar
    Szymon331
    1
    Ja wolę zdecydowanie raz na 3-4 lata kupić jakiegoś porządnego CSa za grube pieniądze i go po prostu mieć. Obecny CS 5.5 jest ciągle wystarczający i nie widzę potrzeby jego zmiany przez następnych kilka lat.

    Nie chciałbym mieć całego pakietu tylko wtedy gdy płacę. Przestaję- nie mam na czym pracować
    • avatar
     Rebal
     1
     Mam photoshopa 6 i daje rady, pare lat temu w fotografii uzywano tej wersji i zdjęcia potrafiły być piękne.
     • avatar
      Varso
      -5
      lol

      A ja mam Photoshopa sprzed 8 lat ... a i tak jadę na Gimpie :p
      • avatar
       equalypse
       -10
       Subskrypcje oprogramowania są bardzo dobrym pomysłem. Sam właśnie postanowiłem wypróbować Office 365 Home Premium. Kosztuje to 42,99 zł miesięcznie i przyznam, że cena jest trochę wygórowana. Po przesiadce z 2007 pro na chmurę, czuję jednak taką różnicę, że nie zamierzam z tej usługi rezygnować. W przypadku Adobe to ceny są jednak nie na kieszeń Polaków - to fajna oferta, szalenie wygodna i zapewne bardzo atrakcyjna dla profesjonalistów. Dla studenta to są jednak duże kwoty. Myślę, że to się zmieni - im więcej klientów tym koszty usług powinny być niższe. Wszystko przed nami! Osobna kwestia to jednak sprawa ochrony prywatności - tutaj nie jestem aż taki entuzjastyczny. Tym niemniej mogę z tym żyć. Taki trend sprzedaży oprogramowania jest również przyszłościowy - docelowo wszyscy będziemy z tego korzystali. Pozdrawiam.
       • avatar
        dikamilo
        0
        Nah, kupiłem Photohopa CS5 w wersji edukacyjnej i mi starcza, nie widzę powodów aby zainteresować się wersją CC tym bardziej w opcji edukacyjnej.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         A taki Autodesk udostępnia za darmo dla studentów/uczniów swoje narzędzia:
         http://students.autodesk.com/
         • avatar
          deel77
          0
          Dla Adobe to świetny interes - choć mam nadzieję, że tylko do czasu. Adobe może w każdej chwili zablokować użytkownika lub całą grupę (a dochodzenie swoich racji przed sądami jest dla użytkownika trudniejsze niż dla wielkiej korporacji) i może dowolnie zmieniać narzędzia (np. usuwać, zmieniać wymagania sprzętowe). Ponadto konieczość bycia podłączonym do sieci (tak wiem, że możliwa jest czasowa praca bez sieci) rodzi podejrzenia o możliwość szpiegowania użytkowników (z czego korzysta, jak często, jaka jest konfiguracja komputera, sieci czy może historia przeglądarki).