Telewizory

Dostałeś Alert RCB o zmianie standardu nadawania TV? Rząd wysyła powiadomienia

przeczytasz w 2 min.

Alert RCB to z założenia SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Niestety, ostatnio służy on także do… mniej istotnych celów.

Coraz większymi krokami zbliża się nowy standard nadawania telewizji naziemnej – standard DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, który wprowadza wyższą jakość obrazu oraz lepszy dźwięk. Nowa technologia oznacza znacznie większe możliwości dla widzów.

Czy jest to powód do wysyłania alertów o zagrożeniu? Według rządu tak.

Nowy standard telewizji naziemnej – rząd wysyła Alerty RCB

Do mieszkańców z województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego rząd wysłał Alert RCB, w którym informuje o zmianie standardu nadawania telewizji cyfrowej.

Alert RCB - telewizja
W wysłanej informacji znalazł się także link, który pozwala sprawdzić czy dany telewizor działa w nowym systemie. Tyle tylko, że został on niepoprawnie zapisany...

Wybór województw wcale nie jest przypadkowy. Warto bowiem wspomnieć, że 25 kwietnia na wymienionych obszarach planowane jest przełączenie standardu DVB-T właśnie na DVB-T2/HEVC. 23 maja nastąpi to na terenie województwa opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a 27 czerwca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Co to jest Alert RCB

Alert RCB jest wysyłany dla bezpieczeństwa, tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie. Otrzymują go osoby przebywające na obszarze potencjalnego zagrożenia. Wiadomość z ostrzeżeniem ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki. Otrzymują go wszyscy, bez wyjątków, abonenci sieci komórkowych.
~Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Pytanie, czy Alerty RCB rzeczywiście służą do informowania o zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej. Zdania w Internecie są podzielone, ale spora część obywateli nie kryje oburzenia. No chyba, że rzeczywiście rząd chce nas ostrzec przed zagrożeniem płynącym z oglądania publicznej telewizji… :-).

PS. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy system rządowego centrum bezpieczeństwa jest wykorzystywany w dyskusyjnym celu. Wcześniej informował on np. o zbliżających się wyborach prezydenckich.

Źródło: inf. własna, GOV

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  alterra3
  17
  Przyszło do mnie jak byłem na rowerze. Wyświetliło się na nawigacji zamiast mapy. I tak się patrzyłem na ten syf i było mi tak strasznie przykro...
  RCB - skrót jest od Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jaki związek ma ten alert z bezpieczeństwem? Tylko taki że ma zabezpieczyć dopływ szamba tvpis do domów tych biednych Polaków którzy wciąż to oglądają. A po co mają oglądać? Żeby rząd mógł prac ich mozgi propagandą mająca zapewnić im nieskończoność panowania w tym kraju. Jak na Węgrzech.
  • avatar
   Kerebron
   12
   Będzie jak w tej bajce o chłopcu, który wołał "Wilk!". Wysyłają albo takie pierdoły, jak ta dzisiejsza, albo nieprawdziwe ostrzeżenia, albo wysyłają prawdziwe, tyle że poniewczasie. Jeśli ktoś w ogóle jeszcze czyta te bzdety, to za chwilę przestanie. Raz - wyrzucone pieniądze, dwa - jak coś się naprawdę stanie, to nikt się o tym nie dowie. Nie z tych idiotycznych SMS-ów.
   • avatar
    xxx.514
    8
    Alert RCB - zagrożenie życia - bierz obywatelu nowy dekoder, bo nie będziemy mogli więcej prac ci mózgu, a to dla ciebie niedobre. To chyba o to chodziło?
    • avatar
     Avalanc
     6
     W państwie totalitarnymi wszystko just podporządkowane celom politycznym partii rządzącej.
     • avatar
      Abigail
      5
      TV używam do Youtube'a oraz grania, nie interesuje mnie ruska propaganda PiSSu
      • avatar
       gicmo
       5
       Odcięcie od rządowej propagandy, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia??? Wcale się nie zdziwię, gdy w każdym domu będzie obowiązkowo zainstalowany telewizyjny odpowiednik 'kołchoźnika" nadający z maniacką zaciekłością 24/24 rządowy przekaz.
       • avatar
        antytalent
        4
        Najpierw Polska zawaliła sprawę budując w Polsce DVB t, podczas gdy T2 był już wtedy znany i w godził do użytku. Teraz rząd wykonuje kolejny, bezmyślny propagandowy gest by dawać po 100 zł na tuner. Czy naprawdę przeciętnej rodziny w Polsce nie stać na zakup urządzenia w cenie od 70 zł? To jest kejny akt patologicznego rozdawnictwa, jakby mało jeszcze było sypania pieniędzmi na lewo i prawo. A wszystko to podbija inflacje, wszyscy płacimy ze tę propagandę. Na różnego rodzaju "tarcze" wydano 250 mld zł, po prostu wydrukowano pusty pieniądz rozdając go by to wszystko ładnie wyglądało w tv. Efekt jest taki jaki widzimy, pieniądze tracą wartość a ceny szybują w górę.
        • avatar
         zack24
         3
         Uśmiałem się z tego ostrzeżenia :) Mnie to nie dotyczy - nie mam TV, ale ogólnie patrząc, to świetnie się ustawili: Uwaga, nasza tuba nadaje za chwilę po nowemu - ten sam syf w nowym standardzie!
         • avatar
          Gnom_Z_Piany2
          3
          jednocześnie już sobie robią polityczne złoto z wojny rosyjsko-ukraińskiej, bo TVP nie musi przechodzić na nowe kodowanie, to samo TVP które za wszelkie porażki rządu obwinia Tuska. Kiedy oni wreszcie Tuska z rządu wywalą skoro im tak bruździ?

          RCB w założeniu ma być systemem, który informuje o zdarzeniach zagrażających utratą zdrowia lub życia, a ci partacze robią z RCB jakiś śmietnik.
          • avatar
           Krzysiak_PL_GDA
           1
           No i?
           Podejrzewam że jest wielu ludzi co i mimo SMS prędzej czy później się i tak zdziwi :)
           • avatar
            kokosnh
            1
            Pragnę przypomnieć, że do wyborów, TVP będzie jedyną telewizję z zezwoleniem na dalsze nadawanie w starej technologii :D Przypadkiem niedawno taki wniosek poszedł, bo obronność itp... XDDDDD
            • avatar
             develoop
             0
             Kiedy telefony będą posiadać możliwość zablokowania tego? ja sobie nie życzę wiadomości od Alert RCB
             • avatar
              hegazi
              0
              Jak się wypisać z otrzymywania tego gówna?
              • avatar
               michael85
               0
               Dawajcie negatywne opinie na Google dla rcb. To już zakrawa na kpinę. Pis wszystko zniszczy, upolityczni. Nikt normalny dzisiaj nie ogląda już tv. TVP powinno zostać zlikwidowane a propagandziści osądzeni za swoje kłamstwa. Delete TVP.
               • avatar
                Dragonik
                0
                Co się dziwić na nieudolność władzy jak używają syren ostrzegawczych do swoich celów.
                • avatar
                 romeczek
                 -3
                 "Dostałeś Alert RCB o zmianie standardu nadawania TV?" - No i?
                 Po co tyle krzyku? Że RCB nie powinno informować, że komuś może "niespodziewanie" zabraknąć telewizji? Nie tylko tzw. "reżimowej". WTF? Masakra, total potyliczna zadyma?
                 Chyba ktoś tu oszalał...
                 • avatar
                  pawluto
                  -4
                  Nie widzę nic w tym złego mimo że nie popieram ani partii ani tvp.
                  Lecz ten system został stworzony do ważnych komunikatów a nie do tego czy pani Zosia będzie mogła dalej oglądać Klan czy inne badziewne seriale...
                  • avatar
                   stalkerpl
                   -5
                   po ukrainsku juz wysłali, nie wszyscy mogą zrozumieć tak ważną informacje, szczególnie nasi najlepsiejszi przyjaciele, przecież zycie od tego zależy
                   a na poważnie lepiej żyć pod zaborami niz pod takimi głupcami
                   • avatar
                    FunkyKoval
                    -7
                    @Benchmark.pl - w czym problem ?
                    Też otrzymałem ten Alert RCB, przeczytałem, przypomniało mi się, ze pojutrze jeden z mouch
                    TV nie będzie już odbierał sygnału TV i nie musze szukać i panikować, że się popsuł.
                    Może jednak taka informacja może być dopuszczona przez kanał RCB bo w końcu ile razy i jak często zmieniamy standardy nadawania TV w kraju ? A jak dotrzeć z informacją do wszystkich, również ludzi starszych, którzy oglądają TV ale nie zapamiętują już tak dobrze ?

                    Rozumiem, że redakcja Benchmark.pl jest w Poznaniu, największej ostoi lewackiego partyjnego betonu, co jest dziwne zważywszy na martyrologię związaną z Powstraniem Wielkopolskim i czerwcem 1956 roku. Dzięki m.in Wielkopolanom taki czerwony pająk jak L.Miller siedzi teraz w PE i zarabia kokosy, tak samo inni jego koledzy spod czerwonej flagi.
                    No ale przecież trzeba dowalić jakoś rządowi bo to nie polski rząd tylko PiS ... przestańcie już się ośmieszać i zajmijcie tym czym powinniście.
                    Tym wszystkim płaczkom na tym forum co płaczą o "reżimowym rządzie" i "reżimowej TVP" - obyście nie musieli nigdy na własnej skórze przekonać się co to jest reżim i czym różni się od wolnego kraju.
                    • avatar
                     Teodor
                     0
                     21% osób odpowiedziało, że nie ma telefonu. Bardzo interesujące? Ciekawe, czy prawdziwe?
                     Jeżeli obiektywnie spojrzeć, telefon to taka nowa forma zniewolenia. Musisz posiadać z wielu względów, nie posiadasz, stajesz się wykluczony.