Ciekawostki

Alert RCB – nie będzie już SMS-ów od rządu

przeczytasz w 1 min.

Alerty RCB mają ważną rolę do odegrania, a jednak nie działają jak należy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wypełnia należycie swojej misji, a sposób dystrybucji komunikatów pozostawia wiele do życzenia. To ma się zmienić.

Alert RCB: SMS-y zostaną zastąpione nową technologią

Alerty RCB w obecnym kształcie mają swoje wady i w przyjętym przez Stały Komitet Rady Ministrów projekcie ustawy, proponuje się ich rozwiązanie. Jedną z propozycji jest rezygnacja z wysyłania alertów w formie SMS-ów. Masowa wysyłka tradycyjnych wiadomości na dużą skalę powoduje bowiem, że czas dostarczenia komunikatu może się wydłużyć nawet do dwóch godzin (gdy na przykład informacja dotyczy kilku województw). 

Nowe rozwiązanie ma polegać na zastosowaniu technologii cell broadcast, która zamiast przesyłania SMS-ów na konkretne urządzenia końcowe zakłada emisję komunikatów wyświetlanych na ekranie poprzez stacje bazowe w sieci ruchomej. Przejście na ten system pozwoliłoby skrócić maksymalny czas dostarczenia alertu do zaledwie kilku sekund. Jednocześnie eliminuje problem z odbiorem komunikatu przy słabym zasięgu sieci komórkowej. Z powodzeniem korzystają z tego Amerykanie, Niemcy, Francuzi czy Holendrzy. 

RCB zostanie zlikwidowane

W projekcie ustawy proponowana jest także likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z powodu niespełniania oczekiwań i braku pożądanych rezultatów w sytuacjach kryzysowych. O treści i zasadności decydować miałyby ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz obrotny narodowej, a za dystrybucję odpowiadać ministerstwo cyfryzacji. 

Będąca źródłem tych informacji Rzeczpospolita donosi również o możliwych karach dla operatorów, w wysokości do 1 proc. przychodu (w przypadku niewywiązania się z obowiązków). Wszystkie te zmiany mają wejść w życie w ciągu roku od zatwierdzenia ustawy.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  7
  Wybory idą, trzeba szybciej dostaczać propagandę partyjną... 4 lata temu RCB tez był do tego używany.
  • avatar
   KENJI512
   4
   Oby tylko nie było dzięki temu reklam rządowych aplikacji: Zainstaluj mObywatel.

   Głosuj na PiS i prezesa.
   800+ dzięki PiS od września.
   itp.
   • avatar
    krister
    2
    prawda jest taka, że RCB jest solą w oku Kamińskiego i spółki nieudaczników, bo tam nie udało się nawtykać swoich niekompetentnych partyjnych idiotów.
    Wbrew pozorom jest to jedna z niewielu instytucji, które ogarniają i jako tako zbierają do kupy zarządzanie kryzysowe w tym kartonowym chlewie i koordynację działania służb i instytucji. SMS to tylko mały wycinek całej działalności.
    btw. Nakaz wysłania SMSa o wyborach i zmianie kanałów TV, poszedł od tego przydupasa, a nie z inicjatywy ludzi z RCB
    • avatar
     zack24
     1
     Tak mi się wydaje, że komunikaty cell broadcast są wyświetlane stale, zatem idziemy w stronę zwiększenia propagandy. Wcześniej skasowałeś sms i dzięki, a teraz komunikat będzie się wyświetlał cały czas i przy każdej zmianie nadajnika. Chyba tak to działa?
     • avatar
      silvver
      0
      Czyli wtopa i oczywiście nikt za to nie odpowie a kasa już dawno przepalona.
      Przypomnę, że taki "alert" ostrzegał nawet że jest głosowanie na prezydenta.
      • avatar
       youkai20
       0
       Ja ten AlertRCB zablokowałem lata temu (dokładniej mówiąc gdy przyszedł mi „alert”, że staruchy i „madki” z Juleczką mają pierwszeństwo w wyborach). Ciekawe czy to będzie się dało dodać do czarnej listy,
       • avatar
        bbkr_pl
        0
        Mnie dziwi czemu tak kombinowali z SMSami skoro Cell Broadcast jest powszechnie wspierane przez praktycznie kazdy telefon.

        Co do wylaczenia to bez roota mozna przez ADB: pm uninstall --user 0 com.android.cellbroadcastreceiver