Karty graficzne

AMD ujawnia szczegóły o nowych Radeonach - technologia FinFET i architektura GCN Polaris

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowa generacja Radeonów przyniesie rewolucję w obszarze poboru energii elektrycznej - tam gdzie dotychczasowe modele miały największe problemy.

AMD GCN Polaris - technologia FinFET

Do tej pory AMD bardzo niechętnie mówiło o nowej generacji kart graficznych Radeon, a większość informacji pochodziło z nieoficjalnych źródeł lub po prostu domysłów. Producent postanowił jednak uchylić rąbka tajemnicy o nowych akceleratorach – na początku zdradził szczegóły odnośnie wykorzystanego procesu technologicznego i architektury.

Na początku warto wyjaśnić dlaczego informacje o nowych kartach publikujemy dopiero teraz, podczas gdy wyciekły one do sieci już kilkanaście godzin temu. Wszystkie materiały otrzymaliśmy od producenta dużo wcześniej, lecz wiązała nas umowa poufności (NDA), której zobowiązaliśmy się dotrzymać. Teraz prezentujemy w 100% potwierdzone informacje wprost od AMD, natomiast wcześniej publikowane przecieki mogą być po prostu przekłamane.

Nowa generacja procesorów graficznych będzie produkowana w technologii 14 nm FinFET z tranzystorami 3D (nie 16 nm, jak twierdzą niektóre nierzetelne źródła). Co ważne, AMD przy produkcji tych układów współpracuje z kilkoma firmami, w tym z GlobalFoundries (jakiś czas temu pisaliśmy o podjęciu współpracy). Technologia ta zastąpi tradycyjne tranzystory planarne, aczkolwiek nie mamy do czynienia z żadną rewolucją – rozwiązanie to jest już wykorzystywana przez Intela od 2012 roku (czasy procesorów Ivy Bridge).

Technologia FinFET

Technologia FinFET pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną i zwiększyć efektywność energetyczną (wydajność w przeliczeniu na wat), a to z kolei otwiera furtkę do tworzenia jeszcze wydajniejszych kart graficznych dla gamingowych laptopów i miniaturowych komputerów (również bez dodatkowych złączy zasilających). Radeon R9 Nano w laptopie? Kto wie… :-)

Architektura GCN Polaris

Nowe Radeony będą bazować na czwartej generacji architektury GCN (Graphics Core Next) o nazwie kodowej Polaris, która odświeży strukturę procesora graficznego. Zmienią się nie tylko bloki obliczeniowe CU, ale także procesor geometrii, pamięć podręczna drugiego poziomu (L2), kontroler pamięci, silniki przetwarzające wideo i silnik wyświetlający.

Architektura GCN Polaris - pobór mocy

Połączenie nowego procesu technologicznego i nowej architektury ma przynieść rewolucję w poborze energii elektrycznej. Co prawda producent jeszcze niechętnie mówi o szczegółach, ale za to zaserwował nam ciekawe porównanie podobnych (z punktu widzenia wydajności) konfiguracji sprzętowych w grze Star Wars Battlefront – platforma wyposażona w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 950 pobierała 140 W, natomiast platforma z nową kartą graficzną na bazie Polarisa już zaledwie 86 W. Efektywność energetyczna ma wzrosnąć nawet 2-krotnie względem kart bazujących na poprzedniej wersji architektury.

AMD RTG Technology Summit - prezentacja

Nowa architektura pozwoli też wykorzystać złącza HDMI 2.0a i DisplayPort 1.3 – wprost stworzone dla monitorów 4K 120 Hz lub 5K 60 Hz, a także nowej generacji ekranów HDR. Przy okazji możemy liczyć na funkcję sprzętowego kodowania/dekodowania materiałów 4K H.265.

Architektura GCN Polaris - podsumowanie

To jednak nie koniec rewelacji, bo doszły do nas słuchy, że AMD na targach CES zaprezentuje wydajność karty z rdzeniem "Polaris" i pamięciami GDDR5. Oczywiście nie oznacza to, że w nowej generacji nie będzie konstrukcji wyposażonych w nowszą pamięć HBM/HBM2. Będą naturalnie i takie, choć w kartach graficznych celujących w optymalną opłacalność wciąż będą wykorzystywane pamięci GDDR5 (głównie ze względu na lepszą opłacalność w tym segmencie wydajnościowym).

Wygląda więc na to, że nowa generacja Radeonów wprowadzi istną rewolucję w obszarze efektywności energetycznej, a więc tam gdzie dotychczasowe modele miały największe problemy. Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się dopiero w połowie tego roku, bo właśnie wtedy mają zadebiutować pierwsze modele bazujące na architekturze GCN „Polaris”.

Źródło: AMD

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kladiator
  AMD, wierzę w ciebie!
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Szczerze trzymam kciuki.
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Byle wszystko okazało się prawdą i sukces gotowy :)
  2
 • avatar
  Makkk
  No to pozostaje czekać :D Niech w końcu konkurencyjność na rynku kart wzrośnie. Może i będzie na co wymienić GTX-a 970? Jakby nie patrzeć - to karta z 2014 roku ;p
  1
 • avatar
  Centik
  Mam nadzieję że poprawią pobór prądu przy oglądaniu filmu blue ray dla radeonów.
  https://tpucdn.com/reviews/Powercolor/R9_390_PCS_Plus/images/power_bluray.gif
  1
 • avatar
  Kynareth
  Jeśli to 140W dla "competition" to GTX 950, znaczy że Pascal mając 2x taką efektywność energetyczną być może będzie pobierać tylko 70W, więc mniej niż 86W dla Arctic Islands.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  DP1.3 ciekawe czy poprawią ten błąd że monitor zachowuje się jak jakieś urządzenie zewnętrzne, który z każdym jego wyłączeniem/włączeniem powoduje że wszystkie ikony na pulpicie zmieniają położenie.
 • avatar
  mjwhite
  GNC 4.0 ? przecież jeszcze nie było nawet 2.0 !
 • avatar
  Konto usunięte
  Czekam juz z tym upgradem grafy i czekam, gdyby nie plotki o szybkim nastepcy serii r7/9 3xx jakis czas temu, to pewnie bym juz cos kupil. Moze jednak czekac bylo warto i w tym roku dostane cos przynajmniej 2x szybszego od tego co mam, z nie wiekszym, a moze i mniejszym poborem pradu (brak koniecznosci wymiany zasilacza na mocniejszy jest duza zaleta dla mnie). No nic... zabieram sie za... czekanie dalej lol. Jakby jeszcze nowe cpu od amd okazaly sie dobre, to moze i dziadka na sandy bridge bym wymienil. I5 za 1300 zl jakos do mnie nie przemawiaja...
 • avatar
  wasptak
  Slajdy, pokazy, prezentacje normalnie cud miód malina :) Szajsredon w formie :)
  -1
 • avatar
  gumol
  AMD jest jak blondynka na facebooku - "nowy rok, nowa ja". Po pewnym czasie okazuje się tylko, że wszystko po staremu, a jedyną zmianą jest więcej pudru by zatuszować syfy.
  -4
 • avatar
  Konto usunięte
  Jakie piękne slajdy panocku
  -24