Karty graficzne

AMD zapowiada kartę Radeon Vega Frontier Edition - Vega dla profesjonalistów

przeczytasz w 1 min.

Kolejny przedstawiciel generacji AMD Vega na horyzoncie - premiera pod koniec czerwca (i to w dwóch wersjach).

Za nami konferencja AMD Financial Analyst Day, na której ujawniono szczegółowe informacje o karcie graficznej Radeon Vega Frontier Edition – kolejnej konstrukcji z generacji Vega, która znajdzie zastosowanie w segmencie profesjonalnym.

Radeon Vega Frontier Edition to konstrukcja zaprojektowana z myślą o profesjonalnych zastosowaniach – renderowaniu, zaawansowanych wizualizacjach, analizie danych i projektowaniu produktów. Ponadto można ją wykorzystać w systemach uczenia maszynowego, gdzie można ją połączyć z otwartą platformą ROCm.

AMD Radeon Vega Frontier Edition - specyfikacja

Nowa karta została wyposażona w układ graficzny bazujący na architekturze Vega, który wykorzystuje 64 bloki NCU – łącznie dają one 4096 procesorów strumieniowych, a moc obliczeniowa rdzenia sięga 12,5 TFLOPS przy obliczeniach pojedynczej precyzji (FP32) i 25 TFLOPS przy obliczeniach połowicznej precyzji (FP16). Oprócz tego udostępniono 16 GB pamięci High Bandwidth Cache (HBM2), której przepustowość wynosi 480 GB/s.

AMD Radeon Vega Frontier Edition - porównanie do Radeon Fury X

W porównaniu do poprzednika z generacji Fiji specyfikacja wygląda imponująco. Jak nowy model wypada na tle konkurencji?

AMD Radeon Vega Frontier Edition - porównanie do Nvidia Titan Xp

W porównaniu do topowego modelu Nvidia Titan Xp różnica jest naprawdę ogromna. Powyżej znajdziecie wyniki testów z SpecViewperf 12.1.

AMD Radeon Vega Frontier Edition - karta graficzna
AMD Radeon Vega Frontier Edition w wersji standardowej

AMD Radeon Vega Frontier Edition - karta graficzna
AMD Radeon Vega Frontier Edition w wersji z chłodzeniem cieczą

Radeon Vega Frontier Edition będzie dostępny w dwóch wersjach – standardowej z chłodzeniem bazującym na wentylatorze promieniowym (tzw. turbinie) oraz specjalnej z kompaktowym chłodzeniem cieczą. W obydwóch przypadkach karta zajmuje dwa sloty, a do jej działania wymagane jest podpięcie dwóch 8-pinowych wtyczek zasilających. Nowy model powinien być dostępny pod koniec czerwca, ale jej cena jeszcze nie została ujawniona.

Wygląda więc na to, że producent stopniowo wprowadza karty z generacji Vega. Wcześniej zapowiedziano akcelerator AMD Radeon Instinct MI25, ale wszyscy jeszcze czekamy na wersję konsumencką Radeon RX Vega – być może zostanie ona zapowiedziana w późniejszym terminie.

Źródło: AMD, Radeon

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  q3aki
  13
  co jak co, ale taki design mi sie podoba, minimalizm i prostota.
  • avatar
   Gatts-25
   3
   Często są to fani ZIELONYCH lub NIEBIESKICH ale także osoby ,które chcą po prostu wywołać burzliwą dyskusję.Wybieram to co dla Mnie lepsze patrząc na cenę i możliwości a NVIDIA i INTEL do tego grona się nie zaliczają.
   Mnie wystarczy test jaki przedstawili w grze TOMB RAIDER dla słabszej VEGI z ograniczoną pamięcią graficzną do 2GB.
   Karta ta z włączona funkcją HBCC miała minimalny FPS 46 w UHD a po jej wyłączeniu już tylko 17.To dowodzi ,że nawet słabsza VEGA będzie szybsza od G1070 więc AMD ma pole manewru z tą kartą a nawet GEFORCE 1080Ti mocno kręcony jest w zasięgu.
   VOLTA reklamowała swój produkt jak wspaniały do aplikacji z głębokim uczeniem się gdzie jest szybsza sporo od TITAN XP więc i AMD pokazało ,że VEGA w wersji 16GB pamięci jest szybsza od TITAN XP o 36% w DeepBench.
   • avatar
    Aksum
    1
    Czyli premiera RX Vega w lipcu albo później. Nie, nie zamierzam czekać na ta kartę w nieskończoność, biorę GTX 1070.
    • avatar
     Himoto
     -1
     Jeśli będzie odpowiednio wydajna to znajdzie nabywców :) choć nie jestem pewien czy jednak to nie troszkę za późno o te 2-3 miesiące. Wiele osób liczyło że Vega zadebiutuję na przełomie 1-2Q 2017, a tu okazuję się że dostępna będzie dopiero w 3Q.

     Jakiś trol - wróć! - użytkownik [nie będę wymieniał z nicka bo nie zasłużył na to], tutaj zarzucił brak DP, słabe wsparcie dostawców oprogramowania itd. Widać zarzuca innym brak profesjonalizmu a sam nie widzi że akurat karty z serii Pro od AMD mają swoją niszę własnie w Solidworksie i wielu innych programach profesjonalnego zastosowania gdzie akurat AMD ma takie samo jak nie lepsze wsparcie od produktów Nv. DP Nvidia już dawno porzuciła nawet w serii Pro wiec nie wiem z czym do ludzi panie.

     Ogólnie Nv i AMD robią niezłe GPU jeśli chodzi o rynek Pro wybór karty jest w tym segmencie podyktowany głównie wydajnością w konkretnym programie z którego przyjdzie nam korzystać. Jeśli zaś chodzi o rynek graczy to wiemy jak to aktualnie wygląda :).