Procesory

AMD rezygnuje z produkcji układów Athlon i Phenom?

przeczytasz w 2 min.

Dotarliśmy do informacji, które dotyczą udziałów poszczególnych serii procesorów AMD przez najbliższe kwartały. Wynika z nich, że do końca roku producent zaprzestanie produkcji dotychczasowych modeli i skupi się na układach nowej generacji.

Jakiś czas temu pisaliśmy o planach AMD, dotyczących wycofania do końca bieżącego roku procesorów z serii Phenom II X6, a więc dotychczasowych flagowych układów w jego ofercie. Okazuje się jednak, że z końcem roku prawdopodobnie pożegnamy więcej dotychczasowych procesorów tego producenta.

W pierwszym kwartale tego roku, największą część oferty AMD stanowiły procesory z serii Athlon II, natomiast układów z serii Phenom II oraz dopiero co rozwijających się wbudowanych APU z serii E było zdecydowanie mniej.

Najbardziej interesujący jest słupek przedstawiający drugi kwartał bieżącego roku, a więc okres, który aktualnie zbliża się ku końcowi. Według założeń AMD, już wtedy miały mieć premierę procesory z serii FX (nazwa kodowa Bulldozer) i odebrać trochę udziałów na rynku leciwym już Phenomom II. Tak się jednak nie stało, gdyż producent zmuszony był przesunąć premierę Bulldozerów. Oznacza to zatem, iż ten „krok” prawdopodobnie przesunął się o kwartał i lekko zmieni założenia przedstawione na wykresie. Warto również zaznaczyć, że w tym czasie miały zostać wydane pierwsze desktopowe układy APU z serii A, a na razie doczekaliśmy się tylko ich mobilnych odpowiedników. Pamiętajmy jednak, że do końca drugiego kwartału pozostało kilka dni, a więc wszystko może się jeszcze zmienić.

Kolejnym krokiem w zamierzeniach AMD miało być dwukrotne poszerzenie oferty Bulldozerów oraz kilkukrotne układów APU z serii A – prawdopodobnie związane z wydaniem desktopowych modeli. W zawiązku z tym, oferta procesorów z serii Athlon II i Phenom II miała zostać zmniejszona o połowę, ale zgodnie z omawianym wcześniej przesunięciem Bulldozerów plany te mogą ulec zmianie.

plany AMD odnośnie udziałów poszczególnych serii procesorów przez najbliższe kwartały

Już pod koniec roku miejsce procesorów Phenom II miały zająć nadchodzące Bulldozery, a desktopowe układy APU z serii A miały przejąć część udziałów procesorów Athlon II.

Nowy rok dla AMD miał się zacząć bardzo obiecująco, bowiem w ofercie tego producenta nie miało być już dostępnych starych procesorów z serii Athlon II i Phenom II. Ich miejsce zająć miały układy APU z serii A oraz procesory Bulldozer, a wbudowane układy z serii E delikatnie poszerzyć swój udział na rynku. Czy tak się jednak stanie dowiemy się za pół roku.

Więcej o procesorach AMD:

Źródło: VR-Zone

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  barst
  0
  Fajnie zatem by było gdyby za jakiś czas (powiedzmy pół roku po zaprzestaniu produkcji) zepsuł by się mój Phenom i w ramach gwarancji - Buldożer ;D Ech, pomarzyć można ;)
  • avatar
   Rakoth
   0
   Można było liczyć na to, że jak wejdą nowe procesory to stare mocno potanieją a tutaj niespodzianka, starych nie będzie a Bulldozery pewnie cenowo będą w granicach i7 2600 i wyżej. Ale obym nie miał racji.
   • avatar
    renholder1987
    0
    Oj Paweł... Znów domysły,spekulacje.Fajnie,że ktoś trzyma ręke na pulsie ale bez przesady.Takie "newsy" podburzają tylko atmosfere:/ Już widze kilkaset komentarzy od fanboyów tuż pode mną...
    • avatar
     Fourth Illusion
     0
     Opera 11.50 jest dostepna
     • avatar
      mutissj
      0
      TAAAaaa, buldożerów jeszcze nie ma i już plany wstrzymania produkcji AM3
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Wszystko pięknie ładnie na wykresach i planach jednak opóźnienia zweryfikowały wszystko i życie starszych konstrukcji zostanie przedłużone o trochę.
       • avatar
        pomidor
        0
        Czy jeszcze ktoś naprawdę wierzy w plany AMD ? To już chyba wróżka jest bardziej wiarygodna.