Procesory

Procesory AMD Zen nadal będą korzystać z podstawki typu PGA

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory Summit Ridge nadal będą korzystać z gniazda typu PGA - potwierdzają to zdjęcia z konferencji prasowej z targów Computex 2016.

Wprawdzie o procesorach AMD Zen mówi się już co najmniej od kilku miesięcy, ale gotowy układ zobaczyliśmy dopiero wczoraj na konferencji prasowej producenta - Lisa Su zaprezentowała próbkę inżynieryjną 8-rdzeniowego/16-wątkowego modelu o nazwie kodowej Summit Ridge, a więc wersji przeznaczonej dla wydajnych komputerów stacjonarnych pod gniazdo AM4. Co jeszcze udało się podpatrzeć na konferencji?

Redaktor z serwisu Jagat Review podszedł trochę bliżej CEO AMD, dzięki czemu udało mu się sfotografować również rewers procesora – wprawdzie opublikowana fotografia nie jest najlepszej jakości, ale można na niej zauważyć, że z tyłu procesora znajdują się tzw. nóżki. Wychodzi więc na to, że AM4 nadal będzie zaliczać się do podstawek typu PGA (niestety nie będzie ona kompatybilna z obecnie wykorzystywanymi zapinkami dla coolerów).

AMD Summit Ridge - próbka inżynieryjna procesora rewers
Procesory AMD Summit Ridge nadal z "nóżkami"

Co jeszcze można zauważyć? Procesor ma podobne wymiary do dotychczasowych modeli, ale wykorzystuje znacznie więcej styków, a na środku znalazł się obszar pozbawiony „nóżek” - w tym przypadku jednak wydaje się on jednak dużo większy niż w przypadku modeli pod gniazda FM1 i FM2/FM2+.

AMD AM4

Na koniec warto jeszcze dodać, że z tej samej podstawki mają korzystać nowe procesory APU z generacji Bristol Ridge. Nie ma jednak pewności, że będą miały dokładnie ten sam rozstaw pinów.

Źródło: Jagat Review (foto), Clubic (foto), AMD

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AntySyjon
  9
  No ale odkrycie, skoro wiemy jak wygląda socket AM4 od dawna
  • avatar
   tobexor
   5
   Co w tym złego że będzie w PGA
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Czytając komentarze wychodzę z założenia że użytkownicy benchmarka wyjmują procesor co najmniej dwa razy na dzień. Dla mnie nie jest żadnym problemem że będzie PGA, procesor powinno się wymieniać góra raz na 2 lata(no chyba że ktoś ma górę kasy i wymienia co rok).
    • avatar
     AmigaPPC
     2
     To akurat wg mnie bardzo dobra wiadomość.
     • avatar
      1
      Jeszcze ciekawostka od zespołu CSI Benchmark.pl - na pierwszym zdjęciu w tle najprawdopodobniej widać redaktora Jagat Reviews, który zrobił zdjęcie rewersu procesora.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Złoty sikor i ogromny diament na palcu pani prezes, każą zapewne sądzić o mocnej pozycji AMD na rynku :D
       • avatar
        kokosnh
        0
        "Procesory AMD Zen nadal będą korzystać z podstawki typu PGA"

        Brawo, brawo AMD, nie zmieniajcie nigdy na nóżki, co im przeszkadza zły docisk, można bardzo łatwo uszkodzić i lubią się przepalać.
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         AMD na dobrą sprawę zaczęło odstawać od Nvidii i Intela w momencie wyboru tej pani na prezesa.