Procesory

Procesory AMD Zen nadal będą korzystać z podstawki typu PGA

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
35 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowe procesory Summit Ridge nadal będą korzystać z gniazda typu PGA - potwierdzają to zdjęcia z konferencji prasowej z targów Computex 2016.

Wprawdzie o procesorach AMD Zen mówi się już co najmniej od kilku miesięcy, ale gotowy układ zobaczyliśmy dopiero wczoraj na konferencji prasowej producenta - Lisa Su zaprezentowała próbkę inżynieryjną 8-rdzeniowego/16-wątkowego modelu o nazwie kodowej Summit Ridge, a więc wersji przeznaczonej dla wydajnych komputerów stacjonarnych pod gniazdo AM4. Co jeszcze udało się podpatrzeć na konferencji?

Redaktor z serwisu Jagat Review podszedł trochę bliżej CEO AMD, dzięki czemu udało mu się sfotografować również rewers procesora – wprawdzie opublikowana fotografia nie jest najlepszej jakości, ale można na niej zauważyć, że z tyłu procesora znajdują się tzw. nóżki. Wychodzi więc na to, że AM4 nadal będzie zaliczać się do podstawek typu PGA (niestety nie będzie ona kompatybilna z obecnie wykorzystywanymi zapinkami dla coolerów).

AMD Summit Ridge - próbka inżynieryjna procesora rewers
Procesory AMD Summit Ridge nadal z "nóżkami"

Co jeszcze można zauważyć? Procesor ma podobne wymiary do dotychczasowych modeli, ale wykorzystuje znacznie więcej styków, a na środku znalazł się obszar pozbawiony „nóżek” - w tym przypadku jednak wydaje się on jednak dużo większy niż w przypadku modeli pod gniazda FM1 i FM2/FM2+.

AMD AM4

Na koniec warto jeszcze dodać, że z tej samej podstawki mają korzystać nowe procesory APU z generacji Bristol Ridge. Nie ma jednak pewności, że będą miały dokładnie ten sam rozstaw pinów.

Źródło: Jagat Review (foto), Clubic (foto), AMD

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AntySyjon
  No ale odkrycie, skoro wiemy jak wygląda socket AM4 od dawna
  9
 • avatar
  tobexor
  Co w tym złego że będzie w PGA
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Czytając komentarze wychodzę z założenia że użytkownicy benchmarka wyjmują procesor co najmniej dwa razy na dzień. Dla mnie nie jest żadnym problemem że będzie PGA, procesor powinno się wymieniać góra raz na 2 lata(no chyba że ktoś ma górę kasy i wymienia co rok).
  3
 • avatar
  AmigaPPC
  To akurat wg mnie bardzo dobra wiadomość.
  2
 • avatar
  Jeszcze ciekawostka od zespołu CSI Benchmark.pl - na pierwszym zdjęciu w tle najprawdopodobniej widać redaktora Jagat Reviews, który zrobił zdjęcie rewersu procesora.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Złoty sikor i ogromny diament na palcu pani prezes, każą zapewne sądzić o mocnej pozycji AMD na rynku :D
  1
 • avatar
  kokosnh
  "Procesory AMD Zen nadal będą korzystać z podstawki typu PGA"

  Brawo, brawo AMD, nie zmieniajcie nigdy na nóżki, co im przeszkadza zły docisk, można bardzo łatwo uszkodzić i lubią się przepalać.
 • avatar
  Konto usunięte
  AMD na dobrą sprawę zaczęło odstawać od Nvidii i Intela w momencie wyboru tej pani na prezesa.
  -1