Procesory

AMD wie jak zwiększyć dostępność laptopów z procesorami Carrizo

przeczytasz w 1 min.

Nowe laptopy będą pozwalały na montaż procesorów AMD zarówno z generacji Carrizo, jak i Carrizo-L.

AMD APU Mullins i Beema procesor premiera

Nie da się ukryć, że większość dostępnych laptopów bazuje na procesorach Intela, a tylko niewielka część wykorzystuje rozwiązania AMD. Drugi producent jednak się nie poddaje i już wie jak poprawić dostępność konstrukcji z nadchodzącymi układami Carrizo/Carrizo-L.

Procesory Carrizo-L zastąpią obecne modele Beema, a więc znajdą zastosowanie w mniejszych i słabszych konstrukcjach. Producent zintegruje w nich do 4 rdzeni Puma+, układ graficzny zgodny z architekturą GCN oraz dodatkowy mikroprocesor odpowiedzialny za bezpieczeństwo, natomiast ich TDP ma wynosić 10-25 W.

Seria Carrizo (bez dopisku L) ma skupiać wydajniejsze jednostki – następców obecnych modeli Kaveri. Procesory zostaną wyposażone maksymalnie w 4 rdzenie Excavator, układ graficzny bazujący na nowych jednostkach na bazie architektury GCN, a także wspomniany już dodatkowy mikroprocesor odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem ma być pełna kompatybilność z architekturą HSA. Procesory Carrizo będą występować w wersjach o współczynniku TDP 15-35 W.

AMD - plany wydawnicze mobilnych procesorów 2014 i 2015 rok

Rozwiązaniem problemu słabej dostępności miałaby być strategia plug-and-play, a więc odmienna budowa płyty głównej, która pozwoli na montaż dowolnego modelu procesora (Carrizo i Carrizo-L) w danym laptopie – bez względu na inne podzespoły czy wielkość urządzenia. W efekcie producenci mogliby oferować większą liczbę dostępnych konfiguracji, a klienci wybrać bardziej odpowiadający im model. Zupełnie inaczej wyglądała tutaj kwestia modeli na bazie poprzednich układów Beema i Kaveri, bo producenci musieli tutaj stosować odmienne rozwiązania.

Nowa generacja ma również przynieść wyższą wydajność, a główną siłą napędową będzie zintegrowany układ graficzny i jego współpraca z procesorem centralnym. Bardziej dopracowana technologia pozwoli też zwiększyć czas pracy urządzenia na wbudowanym akumulatorze.

AMD APU Carrizo - procesor

Więcej szczegółów odnośnie procesorów Carrizo/Carrizo-L poznamy w lutym na konferencji International Solid-State Circuits Conference. Wcześniej, bo już na styczniowych targach CES 2015, powinniśmy się spodziewać prezentacji prototypów urządzeń na bazie nowych procesorów.

Źródło: PC World, ComputerBase, AMD

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Niech im się uda.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   OK widzę "single-chip integration" :)
   To plus, przynajmniej do reballing-u będzie jeden chip :)
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Lepiej by wydajność zwiększyli to dostępność sama się większy
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Ja też wiem jak to zrobić, wystarczy obniżyć cenę.
     • avatar
      piwo1
      1
      zintegrowali arm. ale to juz chyba w pumie bylo. z tego co koarze. teraz ma trafic takze do pumy plus i excavatora czyli prawdziwego carrizo.
      ogolnie tez czekam na apu z hbm na pokladzie. to bedzie prawdziwy skok wydajnosci. do tego 16nm i bedzie w koncu jakis produkt od amd warty rozpatrzenia.
      • avatar
       kult5
       1
       Często pomagam z zakupach laptopów znajomym i tydzień temu po raz pierwszy od 6 lat doradzałem zakup z procesorem amd (puma 6310)
       100 zł tańszy od odpowiednika intela na silvermoncie pentiuma.
       Identyczna wydajność procesora, około 50% szybszy jeśli chodzi o grafikę.
       Niestety laptop dostępny tylko w wybranych sklepach więc trzeba było brać ponownie na intelu. Niestety w większości tańszych laptopów ładują teraz celerony na silvermoncie, czyli wydajności średnio - 35% jeśli chodzi o te dwa wcześniej wymienione.
       • avatar
        Konto usunięte
        -5
        A ten procesor odpowiedzialny za bezpieczeństwo to niby czym się będzie zajmował? Coś mi się wydaje, że nie radzili sobie z ograniczeniem zużycia energii więc wydzielili zbędne większości w detalu elementy (szyfrowanie, TE i takie tam moduły) w osobny blok by można go było... wyłączyć ale ubrali to w ładne marketingowe słówka...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Czy Carrizo/Carrizo-L to już będzie prawdziwy SoC, przez co rozumiem brak chipsetu?
         Szkoda, że wciąż AMD 2015 rok nawet w rozwiązaniach niskonapięciowych będzie siedziało w 28nm.
         Pierwsze APU/Soc warty zakupu będzie z pamięcią HBM na płytce, bez ram-u.
         Piszę oczywiście o lekkim sprzęcie, a nie o +15,6" Laptopach do DTP.
         • avatar
          piwo1
          0
          zintegrowali arm. ale to juz chyba w pumie bylo. z tego co kojarze.
          http://en.wikipedia.org/wiki/Puma_%28microarchitecture%29
          cyt"Wsparcie dla ARM TrustZone poprzez zintegrowany procesor Cortex-A5"
          teraz ma trafic takze do pumy plus i excavatora czyli prawdziwego carrizo.
          ogolnie tez czekam na apu z hbm na pokladzie. to bedzie prawdziwy skok wydajnosci. do tego 16nm i bedzie w koncu jakis produkt od amd warty rozpatrzenia.
          • avatar
           jkbrenna
           0
           troche za pozno sie dowiedzial...kiedy sie doczekamy jakis laptop z AMD , ktory conajmniej 600 euro kosztuje i tej sumy, calkowicie warty jest..
           • avatar
            stentsk
            0
            @kult5, możesz konkretnie podać o jakie modele procesorów chodzi? Mam zamiar kupić nowego laptopa, myślałem nad Lenovo z i3-4005U.