Ciekawostki

Aplikacja mObywatel jak dowód. Od kiedy?

przeczytasz w 1 min.

Aplikacja mObywatel będzie tak samo ważna jak dowód. W głosowaniu 436 posłów było za, a tylko 9 – przeciw. Decyzja była więc niemal jednogłośna, a jaki termin wobec tego jest realny?

Choć istnieje już od kilku lat, cyfrowy dowód osobisty wciąż nie wszędzie jest respektowany na równi z „dyskietką”. Problemy zdarzały się przede wszystkim w urzędach, sądach oraz bankach. Przyjęty niedawno projekt ustawy o aplikacji mObywatel faktycznie jednak zrówna te dwa dokumenty i teraz dowiedzieliśmy się, kiedy mniej więcej można się tego spodziewać.

Od kiedy aplikacja mObywatel będzie tak samo ważna jak dowód osobisty?

Podczas swojego ostatniego wystąpienia w sejmie minister Adam Andruszkiewicz ogłosił, że „będziemy mogli w bankach legitymować się cyfrowym dowodem tożsamości dostępnym w aplikacji mObywatel”. Od kiedy? „Prawdopodobnie od września” bieżącego roku. Nie od razu, ponieważ – jak zauważył – bankom trzeba dać czas na „wdrożenie nowych procedur”

Banki potrzebują więcej czasu, a co z państwowymi instytucjami, takimi jak urzędy czy sądy? Minister Adam Andruszkiewicz zapowiadał, że cyfrowy dokument tożsamości nie będzie mógł zostać odrzucony w takich miejscach nieco wcześniej, mianowicie już przed końcem tegorocznych wakacji. 

Na razie tylko w kraju, ale na tym nie koniec

Warto w tym miejscu przypomnieć, że trwają również prace nad tym, by aplikacja mObywatel była również uznawana poza granicami naszego kraju, ale na taką zmianę nie należy się nastawiać w najbliższym czasie. Choć trzeba też mieć świadomość, że władze Unii Europejskiej jak najbardziej popierają tego typu cyfryzację, a – jak niedawno ogłoszono – zacząć chcą od prawa jazdy. 

Źródło: Sejm RP, Twitter, informacja własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  2
  Żadnych śledzących apek od totalitarnego rządu.
  • avatar
   wln123
   2
   widze, ze benchmark dalej stabilnie, rzad zleca przez agencje reklamowe wiec benchmark drukuje.
   jak tam Panie Wojciechu przed lustrem z rana? tez stabilnie? dobrze sie Pan czuje, ze pieniadze podatnika sa nalezycie wydawane na propagande?
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Unia zacznie od prawa jazdy, bo tam nie ma dowodów. Dokumentem jest prawo jazdy.