Procesory

ASRock odblokowuje procesory AMD Zosma

przeczytasz w 1 min.

Do premiery nowych procesorów AMD zostało jeszcze kilka dni, wiadomo już, że w nadchodzących czterordzeniowych procesorach będzie można odblokować dwa dodatkowe rdzenie.

Inżynierom firmy ASRock korzystającym z płyty ASRock 890GX Extreme3 udało się uaktywnić dwa dodatkowe rdzenie w procesorze AMD Zosma - Phenom II X4 960T. Po takim zabiegu procesor ten staje się niczym innym jak pełnowartościowym, sześciordzeniowym Thubanem. Wszystko to dzięki zastosowanemu na płycie układowi UCC umożliwiającemu odblokowywanie nieaktywnych rdzeni.

Korzystanie z funkcji UCC ma być bardzo proste – wystarczy jedynie wejść do BIOS-u, przestawić wartość opcji ASRock UCC na [Enabled] i zapisać ustawienia. To wszystko co trzeba zrobić, aby odblokować ukryty potencjał procesorów AMD.

Oczywiście nie ma gwarancji, że w przypadku każdego czterordzeniowego procesora uda się wykonać tego typu zabieg – w przypadku niektórych procesorów zabieg ten może się powieść, ale komputer nie będzie działał w pełni poprawnie.

Dodatkowe informacje o technologii UCC oraz płyty ASRock 890GX Extreme3 znaleźć można pod adresem: asrock.com/feature/ucc/index.asp.

Źródło: ASRock

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  force
  0
  coś mi tu śmierdzi...na pierwszym screenie w nazwie jak byk jest napisane ze jest to procesor X6 a na dole ze cores 4 coś tu jest nie tak
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Być może screen pomylony. Jednak czytałem, że z tym odblokowywaniem Zosmy to jednam prawda jest. Można za małe pieniądze mieć X6.
   • avatar
    michal-prezes1
    0
    Ja mam x2 550 @ x4 i jestem zadowolony. Co prawda działam teraz przez cały czas na 2 rdzeniach, bo 4 nie są mi potrzebne. Załączam je jedynie przy obróbce VIDEO - różnica wtedy jest znaczna, a do gier stykną podkręcone 2 jajka.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Te mobo już jest moje tylko jeszcze dwa tygodnie do osiemnachy :D I kupuję mobo i CPU :p
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A zwykłe ACC z np. 790 nie podejdzie?
      • avatar
       Igoruss
       0
       Widać że producenci robią swoje "odblokowywacze rdzeni" , czyżby mostek Sb850 nie miał funkcji ACC ??
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pewnie na ACC nie zrobisz z X4 z X6 ale X3 czy X2 zrobisz X4