• benchmark.pl
 • Mobile
 • Asystent Google w języku polskim - premiera bez większego rozgłosu [AKT.]
Mobile

Asystent Google w języku polskim - premiera bez większego rozgłosu [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Jutro wydany zostanie oficjalny komunikat, ale już dziś wiemy czego będzie dotyczył. Asystent Google doczekał się oficjalnej premiery w Polsce.

Asystent Google to jedna z podstawowych funkcji wbudowanych w system Google Android. Dla większości Polaków pozostawała jednak raczej tylko ciekawostką, co być może zacznie się od dziś zmieniać. Asystent Google nauczył się bowiem naszego języka.

Asystent Google w języku polskim

Google od dłuższego czasu zapowiadało konferencję prasową. Miała odbyć się dziś w Warszawie i być zorganizowana ze sporym rozmachem, ale ostatecznie została odwołana. Powodem takiego stanu rzeczy jest trwająca w stolicy żałoba ogłoszona z powodu tragicznych wydarzeń w Gdańsku. Nie znaczy to jednak, że Google rezygnuje z planów, które na wspomnianej imprezie miały zostać omówione.

Jutro wydany zostanie oficjalny komunikat, ale już dziś wiemy czego będzie dotyczył. Jak zostało wspomniane, Asystent Google doczekał się oficjalnej premiery w Polsce. Już od dziś wybrani użytkownicy mogą prosić cyfrowego asystenta o pomoc wydając komunikaty głosowe w języku polskim. Niektórzy być może poczekają kilka dni dłużej. Przynajmniej początkowo trzeba brać pod uwagę występowanie pewnych ograniczeń co do funkcjonalności.

Jak sądzicie, wsparcie języka polskiego sprawi, że Asystent Google stanie się u nas popularniejszy?

AKTUALIZACJA, 16.01.2019

Zgodnie z tym co sugerowaliśmy, producent poinformował oficjalnie o premierze Asystenta Google w Polsce. Jak przekazuje w komunikacie prasowym, w ciągu najbliższych tygodni zostanie on udostępniony użytkownikom smartfonów i tabletów z systemami Android (od wersji 5.0 wzwyż) oraz iOS (w App Store pojawi się aplikacja Asystent Google). Będzie również działał na dedykowanych słuchawkach.

Prace nad przygotowaniem wszystkiego trwały ponad rok. W zamkniętych testach wzięło udział ponad 2000 wybranych beta testerów, na podstawie ich uwag miały zostać wyciągnięte odpowiednie wnioski. Warto zaznaczyć, że Asystent Google jest pierwszym globalnym asystentem głosowym dostępnym w języku polskim.

„Uważamy, że Asystent Google jest najwygodniejszym narzędziem pomagającym wykonywać codzienne zadania. Rozmowa jest dla nas najbardziej naturalnym sposobem komunikacji i właśnie dlatego to główny sposób porozumiewania się z Asystentem, teraz także po polsku. Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także polską kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy nadal udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje.” - Michał Długosz, Product Marketing Manager w Google, odpowiedzialny za wprowadzenie Asystenta na polski rynek

Asystent Google w języku polskim

Producent pochylił się też nad przedsiębiorstwami, które mogą teraz zintegrować się z Asystentem poprzez platformę Actions on Google. Dzięki temu mogą stworzyć akcje (komendy głosowe), którą wywoła następnie dowolny z użytkowników Asystenta i w ten nowy sposób wejdzie w interakcję głosową z daną marką. Pierwszymi partnerami, którzy już teraz stworzyli swoje akcje dla polskiego Asystenta, są PLAY i eSky.

„Współpraca z Google wpisuje się idealnie w naszą strategię digitalową, w której staramy się uprościć kontakt klienta z PLAY. To dopiero pierwszy krok w ekscytującym projekcie, który daje nam i klientom w zasadzie nieograniczone możliwości.” - komentuje współpracę Michał Sobolewski, CMO PLAY

Źródło: Google

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cattani43
  1
  Taka informacja, która mówi że coś już działa ale będzie działać dopiero po kilku tygodniach po wdrożeniu, ma się tak do faktów jak mowa do spragnionego na pustyni - zaraz napijesz się wody kiedy tylko przyleci samolot albo helikopter i dokona zrzutu wody. Ogarnijcie się ludzie. Politycy nas kłamią to zrozumiałe, ale już nawet tak błaha informacja może być prawdziwa zamiast tylko chęć zdobywania kolejnych odwiedzin stron. Dotyczy to wszystkich. 2 tablety i 4 telefony różnych firm i jak było na początku teraz i na wieki ... Trzymajcie tak dalej, zobaczymy dokąd to zaprowadzi...
  • avatar
   Gameone
   1
   Wiadomo czy w ciagu najblizszych dni jezyk Polskie bedzie wspierany w Google Home czy jest to aktualizacja tylko dla Smartphonow?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ja jeszcze nic nie mam po polsku
    • avatar
     Pafun
     -1
     A ja nie mogę przez tego asystenta wysłać SMS'a., może dlatego, że to chińskie Xiaomi (i jego domyślna aplikacja dla SMS'ów).
     Niby wszystko jest dobrze (mówię "WYŚLIJ") i... patrzę w tą domyślną aplikację do SMS'ów, jest tam on zapisany ale... nie wysłany (adnotacja "Nie wykonano").
     Niby co mam zrobić?
     • avatar
      PeterMac
      -1
      Na Google Home niech dadzą
      • avatar
       popo601
       -1
       Dzisiaj i u mnie zawitał asystent Google na dwóch telefonach więc powinni go mieć już wszyscy.
       • avatar
        cattani43
        -4
        0.05 dnia 16.01.2019 i jak można było przypuszczać lipa. Tak jest zawsze w tym kraju, tylko bujdy i kłamstwa.
        • avatar
         awesome1337
         -32
         fajnie że się rozwija ale osobiście wolę po angielsku, jest dużo bardziej naturalnie
         • avatar
          cattani43
          0
          Jest już późno a "Asystenta" nie widać chyba zasnął za kierownicą, a może przed wyjściem do domu zapomniał włączyć stosowny przycisk - guzik....
          • avatar
           cattani43
           0
           Coś zablokowało i 3 razy to samo
           • avatar
            pongo
            0
            thanks