Bezpieczeństwo

AVG - wyniki badań Bezpieczeństwo w społecznościach internetowych

przeczytasz w 3 min.

Ankieta przeprowadzona przez AVGRadę CMO (Chief Marketing Officer Council – Rada Dyrektorów Marketingu) dowodzi, że cieszące się coraz większą popularnością serwisy społecznościowe niosą ze sobą zagrożenie kradzieżą tożsamości oraz infekcjami komputerów złośliwym oprogramowaniem. Badanie dotyczyło podatności członków społeczności internetowych na ataki cyberprzestępców oraz sposobów ochrony przed nimi.

Wyniki badania nie napawają optymizmem. Pomimo, iż większość użytkowników serwisów społecznościowych została dotknięta skutkami zagrożeń internetowych, tylko jedna trzecia z nich podejmuje działania zmierzające do zapewnienia sobie bezpieczeństwa online. 
Ankietowani wykazali zaniepokojenie wzrastającą ilością spamu, złośliwego oprogramowania oraz nasileniem się ataków phishingowych. Prawie połowa badanych obawia się kradzieży tożsamości.

Aż 86% badanych zadeklarowało korzystanie z serwisów społecznościowych w domu lub w pracy. Mimo wzrastającej popularności społeczności internetowych, większość ich użytkowników nie stosuje nawet najbardziej podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak:

 • Zmiana hasła – 64% badanych robi to nieregularnie lub nigdy
 • Dostosowanie ustawień prywatności – 57% nie robi tego nigdy lub zdarza im się to nieregularnie
 • Informowanie administratora serwisu społecznościowego o napotkanych zagrożeniach – aż 90% badanych zatrzymuje te informacje dla siebie lub informuje jedynie o niektórych przypadkach.

- Wraz ze wzrostem liczby internautów angażujących się w życie społeczności internetowych wzrasta liczba zagrożeń, na które muszą oni uważać. Cyberprzestępcy nie śpią i gotowi są wykorzystać każdą okazjępowiedział  Donovan Neale-May, dyrektor wykonawczy Rady CMO. - Występujące coraz częściej naruszenia bezpieczeństwa dotykające popularnych portali społecznościowych utwierdzają nas tylko w przekonaniu, że  użytkownicy tych serwisów nie mogą czuć się bezpieczni. Dlatego tak ważne jest promowanie swoistej kultury bezpieczeństwa wśród członków społeczności internetowychdodał.

Oprócz oczywistych zagrożeń, wymienionych wcześniej, wyniki ankiety wskazują na szereg innych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z serwisów społecznościowych, mogących wyrządzić spore szkody niechronionym lub nieostrożnym użytkownikom:

 • 21% użytkowników bez wahania akceptuje zaproszenia do grona znajomych pochodzące od osób, których nie rozpoznają
 • Ponad połowa udostępnia swoje komputery znajomym, by ci mogli zalogować się  w serwisach społecznościowych
 • 64% użytkowników klika na linki nadesłane przez innych członków społeczności
 • 26% użytkowników udostępnia pliki wśród znajomych z portalu społecznościowego

W wyniku tych praktyk wielu użytkowników doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa lub wystawiło się na różne zagrożenia:

 • Prawie 20% doświadczyło kradzieży tożsamości
 • 47% zostało ofiarami działania złośliwego oprogramowania
 • 55% naraziło się na atak phishingowy

- Fakt, że internauci zdają sobie sprawę z ryzyka, a mimo to nie podejmują nawet podstawowych kroków gwarantujących im niezbędne minimum bezpieczeństwa, stanowi interesujące wyzwanie dla takich firm jak AVG, której zadaniem jest stworzenie bezpiecznej społeczności wirtualnej - powiedział Siobhan MacDermott, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Relacji Inwestorskich AVG Technologies. - AVG żywi nadzieję, że możliwa jest zmiana mentalności użytkowników serwisów społecznościowych. Przygotowana przez nas kampania viralowa „Data Snatchers” ma zwrócić uwagę członków społeczności internetowych na problem bezpieczeństwa w sieci oraz wyposażyć ich w podstawowe narzędzia, które pozwolą im czuć się bezpiecznie nawet tam, gdzie są najbardziej narażeni na ataki cyberprzestępcówmówi  MacDermott.

Kampania „Data Snatchers” polega na połączeniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych z bezpiecznymi praktykami opartymi na zdrowym rozsądku podczas korzystania z portali społecznościowych. Dlatego oprócz pobierania i instalowania darmowego oprogramowania antywirusowego (dostępnego na http://avgfree.com), AVG zachęca Internautów do zrobienia 6 prostych kroków ku bezpieczeństwu:

 1. Jeżeli nie dysponujesz programem skanującym strony internetowe (np. darmowym AVG LinkScanner),  który weryfikuje bezpieczeństwo witryn jeszcze zanim klikniesz na link, blokuj wyskakujące okienka.
 2. Nigdy nie udostępniaj swoich poufnych danych personalnych (numer dowodu, konta bankowego etc.). Serwisy społecznościowe nie wymagają od swoich członków informacji tego typu (wyjątkiem są płatne serwisy, np. randkowe).
 3. Zmieniaj swoje hasła dostępu przynajmniej raz w miesiącu.  Nie rób tego w sytuacji, kiedy otrzymasz mail nakłaniający Cię do tego –  to może być działanie mające na celu kradzież Twoich danych dostępowych.
 4. Nie pozwalaj swoim kolegom/koleżankom logować się do serwisów społecznościowych z Twojego komputera. Jeżeli nie stosują się oni do zaleceń bezpieczeństwa, może Cię spotkać przykra niespodzianka w postaci infekcji. Unikaj również logowania się na swoje konto na komputerze innego użytkownika.
 5. Nigdy nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł. Co najmniej raz na tydzień staraj się czyścić historię przeglądanych stron.
 6. Nie akceptuj zaproszeń do grona znajomych od osób, których nie znasz.

Pełne podsumowanie i prezentacja badań są dostępne na stronie www.avgnews.com

źródło: informacja prasowa

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  0
  "Nigdy nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł..." Dla mnie jaki i dla wielu innych internautów jest to niestety nie do przeskoczenia :(
  Jeżeli tylko my korzystamy z komputera, nieużywamy IE i programów niewiadomego pochodzenia to antywirus w zasadzie nie jest potrzebny.
  Przed "złymi" :) stronami wystarczy ochrona w postaci wtyczki do Firefoxa "WOT".
  • avatar
   Baleryon
   0
   Antywirus od biedy nie jest potrzebny (choć ja bym nie zrezygnował), jak nie pracuje się na co dzień na koncie administratora w XP albo ma się Vistę z UAC.