Nauka

Beton, który sam naprawi swoje pęknięcia

przeczytasz w 1 min.

Wynaleziony przez Holendrów biobeton to beton, który, wykorzystując bakterie, naprawia się sam.

biobeton Jonkers

Beton jest najpopularniejszym na świecie materiałem budowlanym. Od momentu, gdy około 2000 lat temu Rzymianie zbudowali z niego Panteon, ludzie próbują znaleźć sposób, by uczynić go trwalszym. Bez względu bowiem na to jak starannie go zmieszamy lub uzbroimy, mogą wystąpić pęknięcia. Te zaś ostatecznie mogą spowodować katastrofę. – „Problemem związanym z pęknięciami jest woda. Jeśli masz pęknięcia, woda je znajdzie, a gdy dostanie się ona do stalowych zbrojeń i dojdzie do korozji, w efekcie cała konstrukcja się zawali” – tłumaczy Henk Jonkers z holenderskiego Delft University of Technology, dodając: „wynaleźliśmy jednak biobeton – to beton, który, wykorzystując bakterie, naprawia się sam”.

Biobeton ma niemal dokładnie taki sam skład jak typowy materiał. Jedynym wyróżniającym elementem, dodawanym do wilgotnej mieszanki, są kapsułki wykonane z biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Zawierają one odpowiednie bakterie oraz pożywkę w postaci mleczanu wapnia. Gdy w betonowej bryle pojawi się pęknięcie, woda, która się do niego dostanie, rozpuści biodegradowalną kapsułkę i uwolni bakterie. Te, posilając się pożywką, zaczną się mnożyć i wytwarzać węglan wapnia, który w naturalny sposób posłuży do samodzielnego zatkania pęknięć.

biobeton naprawa

Badania nad nowym biobetonem rozpoczęły się jeszcze w 2006 roku. Naukowcy pod nadzorem Henka Jonkersa mieli do pokonania wiele trudności, z których największą było znalezienie odpowiednich bakterii i pożywki. Wreszcie się to jednak udało i od kilku lat trwają testy oraz prace nad ulepszeniem materiału. Co ważne, na razie wszystko przebiega zgodnie z założeniami – eksperyment polegający na budowie domu z biobetonu potwierdził, że materiał faktycznie zachowuje się tak, jak powinien. Jesteśmy już zatem tylko o krok od swego rodzaju rewolucji.

Źródło: CNN, Giznet, SlashGear

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  b4rk0s
  20
  dobry beton
  • avatar
   Gungosa
   9
   Uberbeton :) if You know what i mean :>
   • avatar
    4r7ur0
    3
    Czemu nie napisali że to jest po prostu kompozyt tylko biobeton ?
    • avatar
     AndreoKomp
     3
     Zdecydowanie przydatny produkt. Ciekawe tylko jaka będzie cena za takie kapsułki.
     • avatar
      Satanski
      3
      Ciekawe w jakim stopniu ta domieszka zmniejszyła wytrzymałość na ściskanie i inne własciwości
      • avatar
       christophorus1
       3
       Takie kapsułki powinni zastosować względem asfaltu, zwłaszcza na naszych polskich drogach...
       • avatar
        vandam
        1
        już całe lata temu istniały betony z domieszkami; w czasie zarysowania otwierają się kapsułki i rysa sama się uzupełnia
        • avatar
         Gameone
         -1
         Rewolucja. Ale tani ten beton nie będzie
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Wszystko fajnie tyle ze materiał aby wypełnić pęknięcie musi przejść z innego obszaru by go wypełnić, w obszarze tym powstaje luzniejsza struktura. Przecież nie jest dodawany nowy materiał by wypełnić szczelinę. Łatamy jedno pęknięcie kosztem kolejnego??