Nauka

Beton, który sam naprawi swoje pęknięcia

Wynaleziony przez Holendrów biobeton to beton, który, wykorzystując bakterie, naprawia się sam.

biobeton Jonkers

Beton jest najpopularniejszym na świecie materiałem budowlanym. Od momentu, gdy około 2000 lat temu Rzymianie zbudowali z niego Panteon, ludzie próbują znaleźć sposób, by uczynić go trwalszym. Bez względu bowiem na to jak starannie go zmieszamy lub uzbroimy, mogą wystąpić pęknięcia. Te zaś ostatecznie mogą spowodować katastrofę. – „Problemem związanym z pęknięciami jest woda. Jeśli masz pęknięcia, woda je znajdzie, a gdy dostanie się ona do stalowych zbrojeń i dojdzie do korozji, w efekcie cała konstrukcja się zawali” – tłumaczy Henk Jonkers z holenderskiego Delft University of Technology, dodając: „wynaleźliśmy jednak biobeton – to beton, który, wykorzystując bakterie, naprawia się sam”.

Biobeton ma niemal dokładnie taki sam skład jak typowy materiał. Jedynym wyróżniającym elementem, dodawanym do wilgotnej mieszanki, są kapsułki wykonane z biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Zawierają one odpowiednie bakterie oraz pożywkę w postaci mleczanu wapnia. Gdy w betonowej bryle pojawi się pęknięcie, woda, która się do niego dostanie, rozpuści biodegradowalną kapsułkę i uwolni bakterie. Te, posilając się pożywką, zaczną się mnożyć i wytwarzać węglan wapnia, który w naturalny sposób posłuży do samodzielnego zatkania pęknięć.

biobeton naprawa

Badania nad nowym biobetonem rozpoczęły się jeszcze w 2006 roku. Naukowcy pod nadzorem Henka Jonkersa mieli do pokonania wiele trudności, z których największą było znalezienie odpowiednich bakterii i pożywki. Wreszcie się to jednak udało i od kilku lat trwają testy oraz prace nad ulepszeniem materiału. Co ważne, na razie wszystko przebiega zgodnie z założeniami – eksperyment polegający na budowie domu z biobetonu potwierdził, że materiał faktycznie zachowuje się tak, jak powinien. Jesteśmy już zatem tylko o krok od swego rodzaju rewolucji.

Źródło: CNN, Giznet, SlashGear

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  b4rk0s
  20
  dobry beton
  • avatar
   Gungosa
   9
   Uberbeton :) if You know what i mean :>
   • avatar
    4r7ur0
    3
    Czemu nie napisali że to jest po prostu kompozyt tylko biobeton ?
    • avatar
     AndreoKomp
     3
     Zdecydowanie przydatny produkt. Ciekawe tylko jaka będzie cena za takie kapsułki.
     • avatar
      Satanski
      3
      Ciekawe w jakim stopniu ta domieszka zmniejszyła wytrzymałość na ściskanie i inne własciwości
      • avatar
       christophorus1
       3
       Takie kapsułki powinni zastosować względem asfaltu, zwłaszcza na naszych polskich drogach...
       • avatar
        vandam
        1
        już całe lata temu istniały betony z domieszkami; w czasie zarysowania otwierają się kapsułki i rysa sama się uzupełnia
        • avatar
         Gameone
         -1
         Rewolucja. Ale tani ten beton nie będzie
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Wszystko fajnie tyle ze materiał aby wypełnić pęknięcie musi przejść z innego obszaru by go wypełnić, w obszarze tym powstaje luzniejsza struktura. Przecież nie jest dodawany nowy materiał by wypełnić szczelinę. Łatamy jedno pęknięcie kosztem kolejnego??