Ciekawostki

Największa giełda kryptowalut pod lupą władz USA - padły poważne zarzuty

przeczytasz w 2 min.

Obrót kryptowalutami potrafi generować ogromne dochody. Problem pojawia się wtedy, gdy giełda przy okazji zaczyna manipulować rynkiem. Taki zarzut padł pod adresem Binance – największej kryptogiełdy na świecie.

Binance z poważnymi zarzutami władz USA

Jak informuje serwis Crypto Daily, amerykańska Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (US Commodity Futures Trading Commission - CFTC) wszczęła dochodzenie w sprawie Binance Holdings (chodzi o globalną platformę) - kadra kierownicza miała wykorzystywać poufne informacje do manipulowania rynkiem kryptowalut.

Na ten moment nie znamy szczegółów sprawy. Wiemy tylko tyle, że, że chodzi o tzw. insider trading - wykorzystywanie niejawnych informacji na temat spółki, które posłużyły do osiągnięcia prywatnego zysku (tutaj warto zaznaczyć, że Binance jest największą na świecie giełdą kryptowalut pod względem wolumenu obrotu, więc jej działania mogły mieć wpływ na cały rynek krypto).

Binance odrzuca postawione zarzuty

Binance wydało oświadczenie, w którym odrzuca zarzuty:

Binance wdrożyło politykę zerowej tolerancji dla wykorzystywania poufnych informacji, a zespół bezpieczeństwa ustanowił procedury dochodzenia i ścigania osób zaangażowanych w podobne działanie.

Giełda dodała, że zespoły ds. bezpieczeństwa opracowały wytyczne, które badają i zapobiegają wszelkiego rodzaju wykroczeniom oraz pociągają pracowników do odpowiedzialności. Jeżeli ktokolwiek związany z Binance pozwoli sobie na wykorzystywanie takich informacji i manipulowanie rynkiem, może spodziewać się rozwiązania umowy z pełnymi konsekwencjami prawnymi.

Nowy dyrektor generalny, Changpeng Zhao nie złożył żadnych wyjaśnień w sprawie postawionych zarzutów. Doświadczenie pokazuje jednak, że giełda raczej będzie chętna do współpracy z organami regulacyjnymi. Wcześniej Zhao sugerował, jakoby Binance miało stać się licencjonowaną instytucję finansową, dzięki czemu nie miałoby problemów dotyczących regulacji.

Poważny test dla Binance

Warto dodać, że nie są to pierwsze problemy Binance. Wcześniej legalność działania giełdy zakwestionowały inne kraje (m.in. Wielka Brytania, Hongkong, Malezja, Japonia, Singapur czy Tajlandia) – aby móc działać zgodnie z przepisami, została ona zmuszona do wdrożenia szeregu reform i nowych inicjatyw.

Część ekspertów jest zdania, że to dochodzenie CFTC będzie największym testem dla Binance. Postawione zarzuty są bardzo poważne, więc przyszłość biznesu może teraz zależeć od amerykańskich organów regulacyjnych.

Źródło: Crypto Daily

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vikingpl
  8
  Binance jest zdecydowanie najlepszą giełdą i widać że niektórym się to mocno nie podoba. Nie wiem jakim cudem nikt się nie czepia coinbase który jest mega dziadowski przy binance.
  • avatar
   Mavis
   3
   Nie działa negowanie kryptowalut, to muszą w inny sposób je zniszczyć. Jesli nie można czegoś kontrolować trzeba to zniszczyć - smutne
   • avatar
    ch3rub
    2
    Jak ktoś chce nieco więcej się w temacie dowiedzieć o całej nagonce na Binance to polecam:

    https://www.youtube.com/watch?v=i0wMnRw3-7Q
    • avatar
     gromzjasnegonieba
     -1
     Kryptowaluty to idealna pralnia pieniedzy. Placimy realna gotowka za cos nieistniejacego a w zamia placimy realne pieniadze w postaci prowizji za kazda transakcje.
     • avatar
      Veritatis
      -4
      Ale zaraz, jak to?, przecież krypto szajs waluta miała być cacy, być super niezależna od władzuni i super bezpieczna w transakcjach. Czyli znowu ciemna internetowa masa naiwniaków dała zrobić z siebie jeleni?. LOL!
      • avatar
       youkai20
       -4
       "Binance wydało oświadczenie, w którym odrzuca zarzuty:

       "Binance wdrożyło politykę zerowej tolerancji dla wykorzystywania poufnych informacji, a zespół bezpieczeństwa ustanowił procedury dochodzenia i ścigania osób zaangażowanych w podobne działanie."

       Oświadczenie o takiej treści to nie jest (jak piszecie powyżej) odrzucanie zarzutów, lecz przyznanie się do nich.
       • avatar
        z3us_pl
        0
        Namieszali
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         zarządzający giełdami manipulują kursami czy to krypto walut czy akcji, zarządzający walutami narodowymi manipulują siłą nabywczą tychże walut i tak dalej.

         USA nie lubi kryptowalut, bo w pewnym momencie się okaże, że kraje które nie mają swojej waluty i używają nieformalnie wewnętrznie waluty USA, przejdą na kryptowaluty lub coś innego.
         • avatar
          Marucins
          0
          O hoho czyżby Żymianie mieli problem z niewłaściwą giełdą?
          https://youtu.be/i0wMnRw3-7Q?t=1100