Ciekawostki

Bluetooth 5: 2 razy większa prędkość, 4 razy większy zasięg

przeczytasz w 1 min.

Nowa wersja technologii zostanie przedstawiona już w przyszłym tygodniu. Zapowiada się niemały przełom.

Bluetooth to obecnie powszechnie obowiązujący standard łączności bezprzewodowej, wykorzystywany przez smartfony, wearables i wiele innych elektronicznych gadżetów. Już w przyszłym tygodniu oficjalnie ogłoszona zostanie jego najnowsza, zdecydowanie lepsza specyfikacja – Bluetooth 5.

Do tej pory Bluetooth znany był raczej z niewielkiego zasięgu i przeciętnych prędkości. Wraz z nową wersją ma się to zmienić – rozwijająca tę technologię grupa Bluetooth SIG zapowiedziała, że Bluetooth 5 zaoferuje dwukrotnie większą szybkość i czterokrotnie większy zasięg w porównaniu do obecnej wersji.

Grupa Bluetooth SIG zapowiada również, że nowa wersja technologii nadal będzie cechować się dużą energooszczędnością oraz że będzie obsługiwać więcej usług bezpołączeniowych, takich jak sygnalizatory. Krótko mówiąc: urządzenia, które tylko odbierają wysyłany sygnał. 

Bluetooth 5, który ma być nowym standardem dla urządzeń mobilnych, gadżetów i Internetu Rzeczy, oficjalnie zadebiutuje 16 czerwca. Brzmi nieźle.

Źródło:The Verge. Foto: Wikimedia

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kakagonzalez
  2
  Swietnie, ze dwa razy szybciej i z czterokrotnie wiekszym zasiegiem, ale, kurde, nadal nie wiem, ile to ma byc, badz ile to moze byc zdaniem autora.
  • avatar
   vegasnight9
   0
   Przecież jest WiFi Direct - lepsze, szybsze, prostsze
   • avatar
    mokry_kot
    0
    Zastanawiam się po co rozwijać bluetooth zamiast wejść w jednoczesne udostępnianie łącza wifi między urządzeniami przy jednoczesnym połączeniu przez inny protokół z routerem. Chodzi o energooszczędność, rozmiar czy jak?
    • avatar
     kokosnh
     -3
     i 2 razu większe zużycie prądu :D czyli to czego chcemy w sprzęcie mobilnym...