Foto

Canon rządzi na rynku aparatów systemowych od 12 lat

przeczytasz w 2 min.

Prymat trwa prawie od początku ery cyfrowej

Canon 12 lat dominacji

Rynek fotografii cyfrowej, a w zasadzie całej fotografii, w ostatnich kilku latach boryka się z dużymi problemami. Firmy obawiają się o swoją stabilność, a kolejne doniesienia o wzrostach lub spadkach sprzedaży wywołują liczne dyskusje. Naszym zdaniem branża fotografii w długofalowej perspektywie nie ma czego się obawiać, a jej wielkie chwile jeszcze nadejdą. Czy uczestniczyć będzie w nich koncern Canon? Wszystko wskazuje, że tak się stanie, gdyż od 12 lat firma przewodzi rynkowi cyfrowych aparatów systemowych .

Ciekawostką jest fakt, że inwazja Canona na rynku cyfrowym, zaczęła się od aparatów o nazewnictwie stosowanym obecnie prze markę Nikon. Choć ze względu na numerki, modele D60 to już odległa przeszłość, znajdziemy je zarówno w ofercie Canona - Canon EOS D60 jak i konkurencji - Nikon D60.

Prymat Canona na rynku aparatów cyfrowych rozpoczął się w roku 2003 i trwa do dziś. Dwanaście lat temu zadebiutował model EOS 300D, który był przykładem, że lustrzanka cyfrowa może być niewielka i mieć niezbyt wygórowaną cenę.

Obecnie do najważniejszych modeli w linii produktowej Canona, poza serią 1D X, należą Canon EOS 7D Mark II oraz Canon EOS 5D, który dostępny jest w kilku wariantach. Najciekawszy jest model 5DS z 50 Mpix sensorem CMOS.

Canon EOS 5DS

Na rynku systemowych aparatów typu lustrzanka, Canon  zawsze przychodzi nam na myśl, gdy mowa o liderze. W przypadku bezlusterkowców sytuacja nie jest jeszcze tak klarowna, a to z dwóch powodów. Po pierwsze Canon dość późno wszedł na rynek kompaktów systemowych, po drugie niezbyt przykładał się do rozwoju modeli EOS M. Być może zmieni się to w tym roku, gdyż spodziewana jest jeszcze nie jedna (poza już pokazanym modelem Canon EOS M3), i nie dwie, premiery bezlusterkowców z logo Canon.

Na dużą popularność systemu Canon, i pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy aparatów, wpływa również bardzo szeroka oferta obiektywów. Z mocowaniem EF dostępne jest obecnie 97 różnych modeli obiektywów, których wyprodukowano już znacznie ponad 100 milionów.

Źródło: Canon

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bambo1983
  6
  Źródło: Canon

  - Prowadzę w moich własnych sondażach - Bronisław K.

  Nie no, to tylko taki przykład :D Ale mam nadzieję, że wiecie co mam na myśli...
  • avatar
   deel77
   3
   Prawda jest taka, że to człowiek robi zdjęcia. Sprzęt to tylko narzędzie. Dobry fotograf i smartfonem zrobi dobre zdjęcie. Sam korzystam z Canona i raczej szybko się to nie zmieni, ale znam wiele osób korzystających z sukcesem z Olympusa, Fuji, Sony, Pentaxa czy - oczywiście - Nikona
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Co za fanbojski news

    "Canon zawsze przychodzi nam na myśl, gdy mowa o liderze. "

    Mi przychodzi Nikon
    • avatar
     JAZ99
     1
     Nikon zaspał z matrycami CCD. (a może to Sony drzemało ;(
     Teraz Sony robi dobre CMOSy dla Nikona.
     I kto jest najlepszy?

     Widać część publiki jest nadal pod wrażeniem product placement w filmach z Rambo i spółką.
     • avatar
      hideo
      0
      ogólnie w przypadku aparatów Canon rządzi jeśli chodzi o ilość sprzedaży, Nikon jest drugi aczkolwiek to nie oznacza że Nikon jest gorszy
      • avatar
       Adelar
       -1
       No tak, taka prawda z tym rządzeniem na rynku jak i z tym, że "zarówno Canon jak i Nikon posiadają modele 60D". Canon od zawsze stosował odwrócone oznaczenie czyli od modelu 10D aż po 70D tak samo jest w modelach jedno i trzycyfrowych.
       Na rynku jest wiele firm i dla każdego na szczęście znajdzie się coś fajnego w ofercie Olympusa, Nikona czy Pentaksa, ergonomia w lustrzankach C raczej nie każdemu się podoba.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Canon to umierający dinozaur.
        Przyszłość/Teraźniejszość należy do Sony.
        • avatar
         Gregor-34
         -2
         Uwaga na Absolwent Cytrynówka 32% 200 ml, tego syfu nie da się pić ,wyjątkowo podły alkohol.
         • avatar
          jaredj
          -4
          Ciekawe, mnie przychodzi na myśl zupełnie inna firma, gdy mowa o prymacie w fotografii cyfrowej. I wszelkie testy zdają się to potwierdzać.
          • avatar
           komefserwis
           -5
           Ha ha,

           Pierwsze słysz, o przewodnictwie canona.

           Na codzień mam kontakt z wieloma fotografami i większość porzuciła systemy canona głównie przez ergonomię i jakość/cenę szkieł.

           Za to w turystyce bardzo wiele widać canonów.
           Są poręczniejsze.

           Osobiście jednak wolę budowy nikona już od lat, właśnie kilka lat temu po przejściu z minolty do sony, zastanawiałem się, w który system wejść.

           Wybrałem nikona z 2 względów.
           Lepiej leżał w ręce i większość moich znajomych miała systemy nikona przez co łatwiej było się wymieniać szkłami.

           Teraz D7100 posłuży kilka ładnych lat...
           • avatar
            Konto usunięte
            -8
            no comments ... nikon
            • avatar
             Dunny
             0
             Cholera mam Fujifilm..nie jestem zatem ,,ani pro ani trendi'' ...:/