Technologie i Firma

Cel: Poczta Polska na miarę XXI wieku

przeczytasz w 2 min.

Poczta Polska inwestuje w start-upy i ich innowacyjne rozwiązania, by poprawić atrakcyjność swoich usług i zwiększyć komfort klientów.

Możliwość płacenia kartą, a nawet smartfonem w placówce, bezpłatny dostęp do Wi-Fi, możliwość korzystania z usług przez aplikację mobilną czy nadawanie i monitorowanie przesyłek przez Internet. To tylko kilka ciekawostek technologicznych, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wdrożyła Poczta Polska. Coraz częściej stawia na nowoczesne rozwiązania, a kolejne już są w drodze.

Poczta Polska inwestuje w start-upy

Przez wiele lat Poczta Polska praktycznie stała w miejscu, ale ostatnio wyraźnie się to zmieniło. Stara się iść z duchem czasu, na co najlepszym dowodem jest konkurs, w którym start-upy mogą chwalić się i testować swoje innowacyjne rozwiązania w ramach pocztowej infrastruktury. Poczta oferuje też wsparcie merytoryczne i finansowe.

Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 80 start-upów, z czego 9 najlepszych trafiło do etapu finałowego. Jakie to rozwiązania? Ano między innymi internetowy kreator opakowań (Zapakuj.to), platforma do badania potencjału rynkowego placówek na podstawie danych od operatorów telekomunikacyjnych (Smarter Location), system zbierania opinii (Mobile Institute), messengerowy chatbot (Helpful Company), eGabinety, czyli budki do zdalnych konsultacji lekarskich (Telemedicin) oraz platforma logistyczna wykorzystująca technologię RFID (ProxiTrack).

Prywatny paczkomat, inteligentna skrzynka, a nawet hyperloop

Niezwykle interesujący jest projekt Pakomatic – jest to mianowicie samoobsługowe urządzenie, będące czymś w rodzaju paczkomatu, tyle tylko że prywatnego. To inteligentna skrzynka, ale nie na listy, a na paczki. Te paczki zresztą nie tylko odbierzemy, ale też nadamy. Wszystko bezproblemowo i nawet w piżamie. Podobnym projektem jest IOTA – to inteligentna pocztowa skrzynka nadawcza z modułem radiowym i sensorami monitorującymi jej „zapełnienie”.

W dziewiątce finalistów znalazło się też miejsce dla zespołu Hyper Poland, który chciałby wykorzystać technologię hyperloop do przewozu przesyłek pocztowych. Pomysł naprawdę futurystyczny, ale bez wątpienia niegłupi.

Poczta Polska zostanie unowocześniona

Teraz projekty będą oceniane przez zarządców Poczty Polskiej. Te, które zostaną uznane za najbardziej praktyczne i mające największą wartość biznesową, zostaną wdrożone w pełnej skali. Terminów jednak oczywiście na razie brak.

„Poczta chce nie tylko korzystać z nowych rozwiązań, ale też uczestniczyć w ich kreowaniu” – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. – „Pracowaliśmy wspólnie nad tym, jak szybciej i wygodniej doręczać paczki, jak lepiej poznać zdanie naszych klientów, a nawet pomagaliśmy w tworzeniu polskiej kapsuły hyperloop”. 

Tak zadowolona z efektów Poczta Polska postanowiła nie czekać. Co to oznacza? Że już teraz można zgłosić się do drugiej edycji programu „GammaRebels powered by Poczta Polska”. Nie wiadomo, co konkretnie z tego wyniknie, ale prawie pewne jest, że coś ciekawego.

Źródło: Poczta Polska, PAP. Foto: Poczta Polska

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  A przede wszystkim to niech zaczną otwierać więcej niż jedno okienko do obsługi klientów, dla mnie to już będzie przyszłość.
  • avatar
   stach122
   2
   Nie chce się czepiać ale ten Pakomatic to po prostu bedzie kopia paczkomatów od inpostu. Nie powiem bardzo wygodna usługa.
   • avatar
    mutissj
    2
    A kurier ich dalej drogi cena X4
    • avatar
     Warmonger
     0
     Plany ambitne, ale XXI wiek rozpoczął się już dawno.
     • avatar
      Marucins
      0
      A co z przesyłkami nierejestrowanymi / dalej listy giną!
      • avatar
       Raider0001
       0
       Ja nawet nie wiem jak paczkomat inpostu wygląda - były ze 3 sztuki na mieście gdzieś daleko...