Mobile

Co to jest A2DP i AVRCP

przeczytasz w 1 min.

Co oznacza standard A2DP i AVRCP w odniesieniu do bezprzewodowej komunikacji Bluetooth? Opisujemy dwa popularne standardy.

Standard Bluetooth to technologia bezprzewodowej komunikacji, którą coraz częściej wykorzystuje się do przesyłania dźwięku. Warto tutaj wyróżnić profile A2DP i AVRCP.

Co to jest A2DP

A2DP (ang. Advanced Audio Distribution Profile) to standard bezprzewodowego przesyłania monofonicznego lub stereofonicznego dźwięku wysokiej jakości za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Sygnał audio jest tutaj generowany przez źródło, odbierany i dekodowany przez odbiornik zgodny z A2DP, a następnie odtwarzany jako sygnał dźwiękowy. Rozwiązanie szczególnie sprawdzi się przy połączeniu smartfonów ze słuchawkami lub zestawami głośnomówiącymi.

Standard A2DP jest obsługiwany przez wszystkie najpopularniejsze wersje mobilnych systemów operacyjnych (Android, iOS i Windows Phone). Co ważne, pozwala on na transmisję sygnału pomiędzy urządzeniami różnych producentów (pod warunkiem, że są one zgodne z A2DP). Najnowsza wersja A2DP 1.3 oferuje lepszą synchronizację urządzeń, a ponadto korzysta z dobrodziejstw standardu Bluetooth 2.1 + EDR. Warto jednak wspomnieć, że A2DP zostało zastąpione lepszą technologią aptX / aptX HD.

Co to jest AVRCP

AVRCP (ang. Audio/Video Remote Control Profile) to standard odpowiedzialny za bezprzewodowe sterowanie różnymi sprzętami A/V za pomocą jednego kontrolera. Ustanawiane jest tutaj podwójne połączenie - nadajnik wysyła dźwięk i informacje do odbiornika, natomiast odbiornik wysyła polecenia do nadajnika. AVRCP jest powszechnie wykorzystywany w samochodowych systemach informacyjno-rozrywkowych.

Najnowsze wersje standardu pozwalają na przeglądanie i sterowanie wieloma sprzętami A/V. W wersji AVRCP 1.6 dodano funkcję wykrywania liczby elementów w katalogu bez konieczności pobierania całej listy oraz funkcję pobierania okładek za pośrednictwem protokołu BIP (wykorzystywanego np. przez smartwatcha Fitbit Blaze). AVRCP 1.6 jest wspierany w urządzeniach mobilnych zgodnych z Andrioid 8.0 Oreo.

Źródło: Wikipedia, Bluetooth

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  klosz007
  21
  OMG !!!!!!!!!!

  aptX i aptX HD to nie jest żadna "nowsza technologia" która "zastąpiła" coś w A2DP lecz dwa kodeki spośród obecnie stosowanych do kompresji dźwięku w profilu A2DP. Inne możliwe kodeki to SBC (bazowy, obowiązkowo musi być zaimplementowany w każdym urządzeniu obsługującym profil A2DP), AAC, AptX LL (low latency) i LDAC.

  Kodeki aptX/aptX LL/aptx HD to licencjonowany produkt firmy CSR (obecnie należy do Qualcomm) zaś LDAC to wynalazek SONY.

  Warto dodać że kodeki aptX, aptX HD i LDAC są częścią AOSP od wersji 8 więc jeśli tylko producent telefonu nic nie kombinował to każdy posiadacz telefonu z Androidem Oreo i Pie ma je w swoim telefonie. Oczywiście aby działały to i "drugi koniec" musi je obsługiwać.

  W produktach Apple zaś nie spotkamy nic oprócz standardowego SBC i AAC.
  • avatar
   kropak
   12
   Z komentarza na górze :) można więcej się dowiedzieć niż z tego artykułu :D na siłę pisany czy jak?
   • avatar
    jsq.olecko
    1
    Coś jest wspomniane o jakiś "dobrodziejstwach" standardu BT v2.1..... w sumie po nim było już 6 kolejnych wersji