Smartfony

Co to jest czujnik zbliżeniowy?

przeczytasz w 1 min.

Producenci smartfonów starają się przyciągać użytkowników coraz większą wydajnością, lepszymi aparatami czy bardziej szczegółowymi wyświetlaczami. Jednocześnie nie powinni jednak zapominać o podstawowych elementach, a jeden z nich to bez wątpienia czujnik zbliżeniowy.

Co to jest czujnik zbliżeniowy

Pytania o niego nie pojawiają się może szczególnie często, ale nawet na te sporadyczne warto udzielić odpowiedzi. Tym bardziej, że nie mówimy tutaj o skomplikowanym mechanizmie, a z funkcjonalności zapewnianej przez czujnik zbliżeniowy korzysta obecnie chyba każdy użytkownik smartfona.

Podczas rozmów telefonicznych, a precyzując w momencie przykładania smartfona do twarzy/ucha wyświetlacz zostaje automatycznie wygaszony. Odpowiada za to właśnie czujnik zbliżeniowy, który wykrywa obiekty znajdujące się w odległości kilku/kilkunastu centymetrów i przekazuje odpowiednią informację, na podstawie której oprogramowanie wykonuje dalsze czynności. Łatwo domyślić się, w jakim celu stosowane jest takie rozwiązanie. Po pierwsze uniemożliwia przypadkowe gesty na ekranie smartfona, które można by wykonać mimowolnie chociażby policzkiem czy małżowiną uszną. Po drugie natomiast pomaga w oszczędzaniu baterii, nie jest przecież tajemnicą, że wygaszony wyświetlacz ma w tej kwestii duże znaczenie.

Gdzie znajduje się czujnik zbliżeniowy

Krótki opis funkcjonalności czujnika zbliżeniowego dość jasno sugeruje, gdzie producenci smartfonów powinni go umieszczać. Najlepszym miejscem jest tutaj oczywiście górna część frontowego panelu. W starszych modelach, a także w nowszych, ale cechujących się jeszcze stosunkowo szerokimi ramkami wykorzystywana jest górna z nich. Często jednak, zwłaszcza w przypadku tzw. bezramkowych konstrukcji omawiany element ląduje pod wyświetlaczem.

Na poniższym schemacie możecie sprawdzić, jak wygląda umiejscowienie czujnika zbliżeniowego (ang. proximity sensor) na przykładzie smartfona Samsung Galaxy A50.

Galaxy A50 czujnik zbliżeniowy

Gdyby cofnąć się ładnych kilka lat (a być może już kilkanaście) należałoby zaznaczyć, że nie każdy debiutujący smartfon oferuje czujnik zbliżeniowy. Zamiast niego pojawiała się funkcja, która w momencie inicjowania połączeń głosowych (lub w przypadku połączeń przychodzących) blokowała większość przycisków ekranowych. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i nikt nawet nie doszukuje się wzmianek na temat tego elementu w specyfikacjach traktując czujnik zbliżeniowy jako absolutnie podstawowe wyposażenie smartfona.

Źródło: inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  1
  Moglibyście napisać coś więcej, niż "czujnik zbliżeniowy to czujnik reagujący na zbliżenie".
  Więcej można przeczytać na angielskiej Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Proximity_sensor
  • avatar
   Konto usunięte
   -2
   artykuł o niczym, popieram opinię Kenjiro .

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login