Monitory

Co to jest FreeSync 2

przeczytasz w 1 min.

Technologia FreeSync 2 to kolejny krok na drodze udoskonalania płynności rozgrywki i integracji zaawansowanych technik wyświetlania. Tym razem również z obsługą ekranów HDR.

Technologia AMD FreeSync okazała się strzałem w dziesiątkę jeżeli chodzi o monitory dla graczy. Otrzymaliśmy ekrany pozbawione problemu zacinania i rozrywania obrazu, które w dodatku są dostępne w przystępnej cenie. Niedawno producent przedstawił jej usprawnioną wersję. Czym jest i gdzie będzie wykorzystywany FreeSync 2?

Co to jest FreeSync 2

Podobnie jak w przypadku zwykłej technologii FreeSync, nowa funkcja odpowiada za synchronizację obrazu generowanego przez kartę graficzną z obrazem wyświetlanym na monitorze. Rozwiązanie to pozwala znacznie zmniejszyć opóźnienia reakcji, a tym samym możliwe jest zredukowanie lub wyeliminowanie defektów wizualnych, jakie pojawiają się podczas wyświetlanej animacji (co szczególnie było dokuczliwe w przypadku dynamicznych gier akcji).

AMD FreeSync 2

FreeSync 2 pozwala jednak obsługiwać treści stworzone z wykorzystaniem HDR (High Dynamic Range). Do tej pory mapowanie tonów kolorów było realizowane przez ekran, co często prowadziło do nieakceptowalnie wysokich opóźnień wyświetlanej animacji. Nowa technologia przenosi obciążenie na układ graficzny i tym samym umożliwia grze bezpośrednią kontrolę nad luminancją, kontrastem i zakresem wyświetlanych kolorów na ekranie.

AMD FreeSync 2
FreeSync 2 oferuje dwukrotnie większy zakres dostępnej jasności i kolorów niż standard sRGB

Ponadto wszystkie monitory zgodne z FreeSync 2 obsługują technologię LFC (Low Framerate Compensation), która poprawia płynność animacji przy niskiej liczbie klatek na sekundę – nie trzeba zatem dostosowywać ustawień w oprogramowaniu lub panelu monitora.

Które karty graficzne obsługują FreeSync 2?

FreeSync 2 jest obsługiwany przez wszystkie karty graficzne Radeon zgodne z FreeSync – są to układy bazujące na architekturze GCN 1.1 lub nowszej (od Radeon R7 260/260X, R9 285/290/290X oraz APU Kaveri).

Warto jednak zauważyć, że do przesyłania obrazu w standardzie DisplayPort HBR3 i rozdzielczości UltraHD @ 60 Hz wymagane są nowsze modele z generacji Polaris lub Vega (od Radeon RX 400 lub RX Vega).

Samsung CHG90

Na rynku już są dostępne pierwsze monitory zgodne z funkcją FreeSync 2 (są to np. modele Samsung CHG90). Takie konstrukcje będą koegzystować ze zwykłymi modelami FreeSync, aby zapewnić graczom jak największy wybór rozwiązań.

Źródło: AMD, inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  2
  Za standardy trzeba nie tylko zapłacić, ale też je spełnić. Monitory z prawdziwym HDR i G-SYNC będą niestety bardzo drogie. Coś za coś
  • avatar
   Finear
   1
   jeszcze żeby były karty na których to ma sens
   jak ktoś parę lat temu kupił monitor np 144hz z freesync to niestety okazywało się żeby wykorzystać jego możliwości potrzeba jest karta nvidi lol
   • avatar
    chrisplbw
    -1
    Najistotniejsze wydaje się być to, że nie trzeba posiadać monitora obsługującego HDR i działać ma również przez HDMI (jak poprzednia wersja FS).
    • avatar
     rebornnarsil
     0
     FreeSync działa na kartach AMD, to już wiemy. Ale jak to jest ze wspomnianym Low Framerate Compensation? Przeczucie nakazuje sądzić, że również trzeba do tego karty AMD, ale może nie? Ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
     • avatar
      szymcio30
      0
      Zwykły marketing bo nie ma monitorów, które są wstanie okazać HDR w pełnej krasie. Nawet szumnie zapowiadane ASUS ROG Swift PG27UQ oraz Acer Predator X27 nie doczekały się premiery rynkowej
      • avatar
       Andrzejski
       0
       Jak mam odwrotnie: Freesync 1 w monitorze i Freesync 2 na karcie to będą współgrać?