• benchmark.pl
 • RTV
 • Wszystko na temat cyfrowego radia DAB+ w Polsce - relacja wideo z konferencji
RTV

Wszystko na temat cyfrowego radia DAB+ w Polsce - relacja wideo z konferencji

przeczytasz w 1 min.

Zobacz co działo się podczas konferencji pt. „Co powinniście wiedzieć o radiofonii cyfrowej DAB, a wstydzicie się zapytać”.

DAB+ konferencja

W ubiegłym miesiącu odbyła się konferencja pt. „Co powinniście wiedzieć o radiofonii cyfrowej DAB, a wstydzicie się zapytać”. Odpowiedzi udzielali przedstawiciele Polskiego Radia, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Radia Wrocław oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Mogliśmy podczas niej zapoznać się z harmonogramem wdrożeń nadajników DAB+ w Polsce, jak również przedstawione zostały konkretne plany i założenia dotyczące cyfryzacji radia.

Według przedstawicieli Polskiego Radia, przejście z FM na DAB+ sprawi, że będzie „lepiej, więcej i fajniej”. Przypomnijmy bowiem, że cyfrowe radio zapewnia więcej miejsca dla nadawców oraz bardziej zróżnicowane treści (między innymi opcjonalne ilustracje i wiadomości). Jednocześnie jakość sygnału ma być wyższa niż w przypadku obecnego standardu. „Nadawanie w technologii DAB+ zapewni najbardziej tani, powszechny i niezawodny sposób na dostęp do rozszerzonej, a nawet podwojonej oferty Polskiego Radia, i w ogóle radia publicznego, wszystkim potencjalnym słuchaczom, wszystkim obywatelom naszego kraju” – powiedział Henryk Cichecki z Polskiego Radia.

Pierwsze regularne emisje DAB+ w Polsce zostały uruchomione 1 października ubiegłego roku. Do końca 2015 roku natomiast dostęp do sygnału cyfrowego mają mieć wszystkie rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Z kolei niemal 100-procentowe pokrycie Polski sygnałem DAB+ nastąpić ma najpóźniej w ostatnim dniu 2020 roku. Pełną rozpiskę znajdziecie w newsie Cyfrowe radio DAB+ w Polsce - mamy harmonogram wdrożeń.

Magazyn SATKurier opublikował dwuczęściową, łącznie niemal dwugodzinną relację wideo z konferencji „Co powinniście wiedzieć o radiofonii cyfrowej DAB, a wstydzicie się zapytać”. Jeśli zatem chcecie dogłębnie zapoznać się z tym tematem, rozsiądźcie się wygodnie i oglądajcie:

Źródło: SATKurier, inf. własna

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Cyfrowy sygnał ssie, wystarczy ze jest slabszy to sie zrywa streaming i zaczyna dzwiek "gulgotać". Na analogu to zwyczajnie spada ze stereo na mono, pozniej zaczyna szumiec ale nawet przy szumiac radiu przesyl jest ciagly i mozna cos zrozumiec np z prowadzonego wywiadu natomiast w DAB+ to bedzie mozna wywalic radio przez okno. To samo jest z DVB-T jak nie zlapiesz pozadnie sygnalu to nie obejrzysz TV bo sie zaraz minecraft z obrazu robi.
  • avatar
   Fiona
   0
   Ja jestem melomanką - obecnie tylko 3 stacje na FM nadają z dobrą jakością, pozostałe 17 to chłam z mp3

   O repertuarze to już taktownie zamilczę, te same kawałki tych samych wykonawców - użycie w stosunku do nich słowa artysta to jak powiedzenie o koszernej wieprzowinie...

   A DAB ??? Czy tam DAB+ jakościowo to dno, bredzenie o jakości sygnału to kłamstwo nastawione na niewiedzę.

   Jak wygląda ten cud w TV cyfrowej o jakości HD i dźwięku 5.1 każdy widzi (piszę o polskim wykonaniu) Syf - adekwatne słowo, kto nie wierzy niech z satelity włączy sobie HD z dźwiękiem 5.1 po czym coś z polskich....

   Jak FM wyłączoną w analogu to ja podziękuję im za słuchanie radia....
   To że ktoś liczy na kolejne zarobione miliardy to nie powód żeby się samo okaleczać (uszy)

   Kto ma wątpliwości proszę popatrzeć na bogatsze Niemcy I Anglików - jak u nich ten cud wygląda. Nawet bez poslich przekrętów, pardon oszczędności...
   • avatar
    uspy12
    0
    Dobra. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jaka jest różnica między obecnym standardem a DAB+? Będę musiał "kupować nowe radio" aby korzystać z tego standardu?