Ciekawostki

Dzięki drukowi 3D ten pies może znowu chodzić i biegać

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
32 komentarze Dyskutuj z nami

Protezy z drukarki 3D przywróciły Derby'emu sprawność. Kolejny przykład na to, że ta technologia potrafi zdziałać cuda.

Derby 3D

Druk 3D to bez cienia wątpliwości jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich lat. Dzięki niemu widzieliśmy kilka naprawdę świetnych projektów, a najpozytywniejsze jego owoce możemy zaobserwować w medycynie, a mówiąc ściślej: protetyce. Protezy z drukarki 3D są lepiej dopasowane, mogą zawierać bardzo małe elementy i są całkiem niedrogie. Nie dziwi więc, że dzięki nim już sporo ludzi mogło wrócić do sprawności, przynajmniej częściowo. Tutaj osiągnięte zostało już wiele. Teraz Tara Anderson z firmy 3D Systems postanowiła wykorzystać tę technologię, aby pomóc także naszym czworonożnym przyjaciołom. 

Poznajcie Derby. To pies, który urodził się ze zdeformowanymi przednimi łapami, które bardzo utrudniają mu poruszanie się. Dom zastępczy dla psów – Peace and Paws – szukał dla niego właścicieli, a jego historia wzruszyła Tarę Anderson. Najpierw zafundowała ona Derby’emu „chodzik” na kółkach, który wprawdzie pozwolił mu chodzić, ale korzystanie z niego nie było zbyt komfortowe dla psiaka. Potrzebny był lepszy pomysł. I szczęśliwy traf chciał, że Anderson pracuje dla 3D Systems. Tej samej firmy, z którą współpracuje między innymi firma Google.

Derby pies

3D Systems zajmuje się raczej elektroniką – zasłynęło między innymi z pomocy przy tworzeniu Project Ara. Drukowanie modułowej obudowy smartfona to jedno, a protetyka, zwłaszcza zwierzęca, to coś zupełnie innego. Dlatego też inżynierowie poprosili o pomoc zwierzęcego ortotyka Derricka Campanę i wspólnymi siłami zaprojektowali „nowe łapki” dla Derby’ego. Zadbano przede wszystkim o komfort psiaka oraz o to, aby protezy nie utknęły w szczelinach (na przykład między płytami chodnikowymi).

Derby protezy

Rezultat jest naprawdę imponujący. Derby może teraz swobodnie chodzić, a nawet biegać. „Po to właśnie jest technologia 3D. Aby móc pomóc każdemu – psu, człowiekowi. Aby być w stanie zapewnić im lepsze życie. Nie ma niczego lepszego, niż brać w tym udział” – powiedziała Anderson. Psy nie mogą nam nic powiedzieć, ale wigor i energia mówi więcej niż tysiąc słów. Zresztą zobaczcie to sami:

Źródło: SlashGear, TechCrunch

Komentarze

32
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Druk 3D znajduje coraz więcej zastosowań :D

  Nie znam się na takich protezach, ale czy nie powinny być one wyższe, łatwiej by mu się chyba byłoby poruszać, a i tak sobie świetnie radzi. :)
  27
 • avatar
  To jest genialna sprawa. Czemu ludzie nie mogą wymyślać więcej takich zastosowań dla druku 3D... drukują jakieś obudowy do smartfonów.
 • avatar
  Miła odmiana NEWS'a a nie ciągle, spiski, sądy, morderstwa itp itp

  Pies szczęśliwy czyli misja wykonana ;))
 • avatar
  Dla mnie to rewelacja, widać że psiak jest szczęśliwy i o to chodzi...
 • avatar
  Widok radosnego psa bezcenna.
 • avatar
  Pozdrowienia dla tej pani :) Za wielkie serce :)
 • avatar
  To mały a zarazem wielki krok dla medycyny a także nowe wspaniałe życie dla fajnego pieska :D
 • avatar
  Zwierzęta, psychicznie są jak dzieci (ludzkie).
  Oczy szczęśliwego i wdzięcznego zwierzaka każdego dnia - to leczy wszystkie smutki :D
 • avatar
  Dac mu jescze jakas suczke do dymania i fajnie ,bardzo dobry wynalazek
 • avatar
  brawo brawo a teraz w rakiete go i na ksiezyc niech leci
  -5
 • avatar
  Ciekawiej byłoby jakby mu założyli gąsienice sterowane eksodermalnie.
  -5
 • avatar
  "Wydrukować" serce albo jakiś narząd to ja rozumiem... Ale te protezy? Nie można tego było odlać z plastiku? (czy tam innego materiału?) Tak jak kolega wyżej napisał, obudowy do telefonu zrobić sobie mogą w drukarce ale robili je już ile lat temu.. Takie protezy też by mogli ale szału by przecież nie było jakby nie były z drukarki.
  -12
 • avatar
  powinny być wyższe a tak to do dupy