Konsole do gier

3,81 zł - tyle brakuje Ci do zakupu PlayStation 5

przeczytasz w 1 min.

O nowych konsolach mówi się bardzo dużo. Szkoda tylko, że w sporej mierze sprowadza się to do omawiania ich niedoboru oraz zawyżanych cen. To tym bardziej bolesne im dokładniejsze dane poznajemy.

Na globalny niedobór nowych konsol wpływają najtańsze podzespoły

Pustki na sklepowych półkach są pochodną niewystarczających dostaw półprzewodników. W tym przypadku mowa o konsolach, ale sytuacja jest podobna również w innych sektorach. Nie chodzi zatem o pieniądze. Jak podano w najnowszym raporcie Bloomberg, na globalny niedobór PlayStation 5Xbox Series X i Xbox Series S wpływają najtańsze podzespoły kosztujące około 1 dolara. Patrząc na aktualny kurs to 3,81 zł.

Wskazywane są tu chipy sterowników wyświetlacza oraz układy zarządzania energią. W odniesieniu do konsol, ale nie tylko, ponieważ wykorzystywane są niemal wszędzie tam, gdzie mowa o elektronice (także w branży motoryzacyjnej, która swoją drogą również zaczyna przez to cierpieć). Powraca tu wątek pandemii. Wiele firm uważało (teraz wiadomo, że błędnie), iż różnego rodzaju blokady i ograniczenia spowodują mniejszy popyt na produkty z elektroniką.

PlayStation 5 może brakować jeszcze bardzo długo

Chociaż jest tutaj mowa o wszystkich nowych konsolach, w sporej mierze sytuacja zależna jest od rynku. Na przykład w Polsce od samego początku nie mieliśmy trudności z zakupem Xbox Series S, z Xbox Series X bywało i nadal bywa różnie, ale raczej większość nim zainteresowanych nie musiała obchodzić się jedynie smakiem.

Tego samego nie można powiedzieć o PlayStation 5. Chociaż zdaniem wielu w przypadku tej generacji Sony przegrywa ze swoim rywalem, ogromna popularność marki PlayStation i tym samym ogromna baza fanów (potencjalnych kupujących) sprawia, iż niedobór PlayStation 5 jest i będzie widoczny jeszcze bardzo długo. Przedstawiciele Foxconn zasugerowali, że być można nawet przez kolejny rok.

Kupiliście nową konsolę? Jeśli tak, którą i czym mieliście z tym problem?

Źródło: bloomberg

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  7
  I tak nie ma sensu śpieszyć się z zakupem nowych konsol, gdyż nie ma gier next-gen. Spokojnie można przeczekać ten rok. :)
  • avatar
   awesome1337
   4
   ale jak to? ja myslalem ze amd i nvidia są w zmowie bo przecież więcej zarabiają sprzedając 1000 kart za 700$ niż gdyby sprzedawali 100000 kart za 700$
   • avatar
    kitamo
    1
    Tyle gier przesuniętych na przyszly rok. Jak ktos do tej pory nie kupił to nie stracił za wiele.
    Ogolnie to spoko jest miec PS5 nawet jesli wczesniej mialo sie ps4 - jest ciszej, sporo fajnych gierek dostalo te 60fps itp. jest 5 gier na krzyż ktore wyszly i to wszystko. Dopiero teraz pojawi sie kilka gier ktore będa robiły różnice ale nie spowodują że nagle posiadacze ps4 będa musieli ogladac je na youtube.
    To samo na xboxie w sumie.
    Obie konsole mogli wydac pod koniec 2021 i wtedy by bylo lepiej ale kto mogl wiedziec ze taki syf na swiecie sie zrobi.
    • avatar
     Szymon1998
     1
     zanim sie kupi ps5 to wyjdzie ps6 XD
     • avatar
      greghostor
      -2
      Tak, żeby grać w gry które są na PS4
      • avatar
       Erikson83
       -9
       Co ty człowieku masz za paranoje z tym brakiem konsol ? Przecież są na allegro normalnie dostępne. Xboxy najnowsze też normalnie dostępne. Weź ty się może lepiej zajmij hodowlą jedwabinków...
       • avatar
        Marucins
        0
        Brakuje. Panie ja za darmo konsoli nie potrzebuję - jedyne jakie zastosowanie widzę to "sprzedaż".