Filmy / seriale / VOD

Dobra zmiana na Netflix. Chodzi o napisy

przeczytasz w 2 min.

Netflix umożliwi widzom zmianę rozmiaru i stylu napisów. To ważna nowinka dla posiadaczy mniejszych telewizorów albo dużych odbiorników, ale oglądanych z większej odległości, a także dla osób, które na co dzień borykają się z krótkowzrocznością lub niedowidzeniem.

Netflix pozwoli zmienić napisy na TV: 3 rozmiary, 4 style

Do tej pory Netflix nie oferował możliwości dostosowania tego, jak wyglądają napisy wyświetlane podczas oglądania filmów czy seriali (poza sytuacją, gdy serwis uruchamiało się z poziomu przeglądarki internetowej). Marcowa aktualizacja aplikacji na telewizory nareszcie to zmienia. Po jej instalacji użytkownicy będą mieli do wyboru 3 rozmiary (mały, średni i duży), a w ich obrębie 4 style (biały tekst bez tła, biały tekst na czarnym tle, żółty tekst na czarnym tle oraz czarny tekst na białym tle). 

Netflix napisy TV

Netflix – tak jak i pozostali nadawcy w streamingu – powinni szczególną troską obdarzyć właśnie użytkowników, którzy oglądają treści na dużych ekranach. Z danych opublikowanych przez firmę Conviva wynika bowiem, że to właśnie na telewizory przypada mniej więcej trzy czwarte czasu spędzanego na oglądaniu filmów i seriali w serwisach VOD w skali globalnej. 

Może i mała, lecz na pewno dobra zmiana

Choć niektórym osobom taka aktualizacja może wydawać się raczej niewielka, to jednak dla sporej części użytkowników może mieć olbrzymie znaczenie. Napisy w aplikacjach streamingowych nierzadko są na tyle małe, że filmy i seriale ogląda się jeszcze gorzej na telewizorach o mniejszych przekątnych albo gdy ekran znajduje się w dużej odległości od kanapy. Przede wszystkim jednak duże, kontrastowe napisy docenić mogą osoby z zaburzeniami słuchu, a także borykające się z krótkowzrocznością i niedowidzące. 

Z myślą o tych ostatnich Netflix regularnie poszerza także katalog filmów i seriali z opcją audiodeskrypcji, czyli dodatkowej ścieżki dźwiękowej pomagającej lepiej zrozumieć to, co dzieje się na ekranie. 

Udostępnianie aktualizacji już się rozpoczęło. Lada moment więc opcje zmiany wyglądu napisów powinny pojawić się w aplikacji na twoim telewizorze, przystawce Smart TV albo konsoli do gier. 

Źródło: TechCrunch, FlatpanelsHD

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bruner
  7
  Zadziwiające jest to jak mogło nie być takich podstawowych ustawien przez tyle lat, no ale co ja sie tam znam, pewnie to techniczny rocket science :)
  • avatar
   Radov
   4
   Czy można gdzieś złożyć petycję i poprosić Benchamark o powrót do normalnego tytułowania newsów? Chodzi o irytującą konwencję.
   • avatar
    Avalanc2
    2
    Nie jestem 100% pewien, ale miałem wrażenie, że wcześniej, ustawienia z przeglądarki w jakiś sposób przenosiły się częściowo na inne platformy, ale może mam schizy.