Wydarzenia

Dr Lisa Su obejmuje stanowisko CEO w firmie AMD

przeczytasz w 2 min.

Rada nadzorcza AMD zdecydowała o powołaniu Dr Lisa Su na stanowisko prezesa i CEO.

dr Lisa Su - nowy CEO w AMD
Dr Lisa Su - od dzisiaj najważniejsza osoba w AMD

W zarządzie koncernu AMD wielkie zmiany - na mocy decyzji rady nadzorczej, Dr Lisa Su obejęła ze skutkiem natychmiastowym stanowisko prezesa i CEO (chief executive oficer) oraz zostaje nowym członkiem rady nadzorczej. Tym samym zastępuje na tych stanowiskach Rory Reada, który ustępuje z nich w ramach realizowanych planów przekształceń firmy. Dotychczasowy CEO będzie wspierał dalsze przemiany w charakterze doradcy, pozostając w firmie do końca 2014 roku.

Dr Su dołączyła do AMD w 2012 roku i ostatnio obejmowała stanowisko COO (chief operating oficer) będąc odpowiedzialną za integrację wszystkich jednostek biznesowych, sprzedażowych, zespołów infrastrukturalnych i operacyjnych na całym świecie w jedną spójnie działającą na rynku organizację, która realizuje ogół aspektów strategii produktowej, produkcji, sprzedaży oraz działań. Wcześniej zajmowała stanowisko senior vice president i general manager w Global Business Units i była tam odpowiedzialna za kształtowanie strategii produktowej firmy, definiowanie samych produktów oraz plany biznesowe.

Komentując awans Dr Su powiedziała: „Jest bardzo zaszczycona mogąc prowadzić AMD przez ten ważny czas przekształceń. Nasza światowej klasy technologia w połączeniu z niewiarygodnie utalentowanym i pełnym pasji zespołem pracowników AMD daje nam niezwykłe możliwości w kształtowaniu przyszłości komputeryzacji. Chciałabym dalej rozwijać to, co jest solidną podstawą naszej działalności zbudowaną pod kierownictwem Rory’ego, i w miarę opracowywania wiodących w branży technologii oraz produktów dla szerokiego spektrum rynków zapewnić firmie stały i zyskowny wzrost.”

Rory Read powiedział: „Jestem wdzięczny za otrzymaną szansę prowadzenia tak utalentowanego zespołu i jestem dumny z tego, co udało nam się osiągnąć przez ten ważny rozdział w historii naszej firmy. Razem ustabilizowaliśmy plany i umożliwiliśmy AMD kontynuację rozwoju i transformacji. Wierzę, że Lisa jest właściwym liderem, aby poprowadzić AMD jeszcze dalej.”

Rory Read - stary CEO w AMD
Rory Read piastował stanowisko CEO od 2011 roku

„Plany zmiany na najwyższych stanowiskach w firmie były wspólnym wysiłkiem Rory Reada oraz zarządu. Wierzymy, że doświadczenie, wiedza oraz potwierdzone sukcesy na stanowiskach kierowniczych w branży półprzewodnikowej, jakimi może pochwalić się Lisa, są znakomitą rekomendacją do tego, aby teraz mogła pokierować firmą,” powiedział Bruce Claflin, przewodniczący zarządu AMD. „Zarząd pragnie dalej pracować z Lisą i pozostałymi osobami z wysokiego kierownictwa nad tym, aby budować podwaliny dla dalszego rozwoju firmy. Chciałbym również podziękować Rory’emu za wiele jego osiągnięć oraz zasług na polu zorientowania firmy AMD na długofalowy rozwój i sukcesy. Dzięki jego pracy powstał solidny fundament oraz prosta ścieżka do celu, jakim jest ustabilizowanie rozwoju i rentowności firmy.”

AMD - struktura organizacyjna
Najważniejsi pracownicy w firmie AMD

W ciągu ostatnich 3 lat firma AMD uczyniła znaczący postęp w reorganizacji swoich finansów i zdolności operacyjnych. Firma wróciła do rentowności liczonej wg specyfikacji non-GAAP i zdywersyfikowała swoją działalność. Od 2012 roku AMD zredukowało wydatki operacyjne o ok. 30% i utrzymało wpływy blisko optymalnego poziomu 1 miliarda dolarów. Firma ponadto poprawiła bilans finansowy restrukturyzując swoje wierzytelności i planując brak znaczących dodatkowych zobowiązań w perspektywie do 2019 roku.

Źródło: AMD, AnandTech (slajd)

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maxdamage
  8
  AMD w końcu odkryło tajemnice Nvidii- azjatycki prezes.
  • avatar
   Danketch
   6
   Baba na stanowisku kierowniczym...i wszystko się spierdoli
   ...Chociaż w sumie na zdjęciach ma posturę bardziej męską niż Rory ;-) (czuję że zarobię minusy )
   • avatar
    yendrek
    4
    Niech się stara pani Lisa, z punktu widzenia konsumentów upadek AMD to by był najgorszy koszmar w branży półprzewodnikowej - monopol Intela.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     jkbrenna pewnie teraz płacze ze szczęścia :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jeśli na rynku cały czas będzie mocna konkurencja i będzie w/pomiędzy czym wybierać, to jak dla mnie nawet pies może być CEO ;) nie powiem, że mam taki maleńki promyk nadziei na jakiś malutki chociaż przełom w procesorach...
      • avatar
       jkbrenna
       0
       przelom juz jest, prawdziwi konkurenci to ARM i Intel, ich chyba Intel po raz drugi wygra,,,,AMD mam nadzieje cos Samsungowi sprzeda, bo ten srodki produkcyjne ma i teraz tez maly dylemat---to be Intel or not to be...- Asus juz na Intela postawil i nie tylko oni...
       • avatar
        AndreoKomp
        -2
        AMD potrzebuje na stanowisku CEO kogoś takiego jak Steve Jobs. Zaraz wzięliby się wszyscy do roboty! Jak się czyta ostatni akapit tego newsa to nic dziwnego, że AMD ma tyły w CPU i GPU skoro od 3 lat nastawieni są na "reorganizacji swoich finansów".
        • avatar
         jkbrenna
         0
         tak z czystej prawidlosci dodam to, aby moi przeciwnicy jakies argumenty mnieli, jak sie pomylilem:

         chyba się mylicie, Read doprowadził powoli tą firme, do techmologicznej przepaści:
         1.zwolnił inzynierów, ale zostawil dział slejdów
         2. pozwolił Intelowi i GF, robiic to co chcieli (nie podniósł wydajności z wafler , forsował male poprawki w APUi, tym samym dał czas Intelowi, ich IGP dobrze rozwinąć, i całkowicie APU z rynku wykołować ..
         3. zakupił MicroSea, choć to calkowiocie niepotrzebne bylo ( wydał prawie 1 mil $, na ten pomysł), jakie tam zyski ta firma przynosi, nie badzmy smieszni, znów się z tego powodu zadłuzając, z tego wlasnie powodu Siedler odszedł)
         4. najpierw FX zlikwidował ( the future is APU) , a teraz pod tym logo, nieudane APU sprzedaje
         5. calkowicie zahamował rozwój diskretnych GPU, odswierzał, nic nowego nie robiąc, ale gdzie w tym czasie Pani Su była..
         6.dawał sobie i tym z zarządu, milionowe nagrody, za te pieniaze mógł ośrodek w PL, osrodek studi otworzyc..bo w Israelu, to mu jego arabscy przyjaciele zabronili..
         7. jedyny plus to układy do konsoll, ale i tak na tym nie potrafi zarobic ( jakoby zarabiają na tym 3 $ sztuka), nie majac przyjaciół i własnych FAB, daleko sie nie zajdzie..

         chyba wystarczy, co do Su to też doś duże wątpliwości mam ,ale miejmy nadzieję

         ja w dalszym ciągu będe czekał na Samsunga, który powoli bedzie zmuszony obóz ARM opuścić...ARM coraz bardziej skomplikowany się robi (8 rdzeni) i na jednym SoC nie tylko CPU potrzebne jest...
         • avatar
          jkbrenna
          0
          widze, ze bardzo duzo osob , dos powazne problemy z zrozumieniem pewnego prostego faktu ma -dlaczego wlasnie teraz ta wiadomosc ogloszono, moze dlatego ,aby juz o wspanialych wynikach AMD-u, w czwartek nie bredzil...a co do mba to niech sobie dokladnie wyniki finansowe przeczyta, bo jedyne, co on zrobic, to budynki sprzedal ( placi czyns) i przefinasowal dlugi, szkuczki finansowe, ktore wyksztalceni MBA robia, bo nic innego nie potrafia, a szczegolnie bardzo chetnie to robia z cudzymi pieniadzmi, o swoje bardzo dbaja ( wzial coonajmniej 2 mil rocznie, nie mowiac juz o stock options) ktore i tak trzeba bedzie zaplacic...stracil calkowicie kontrole nad GF ( czyli na produkcja i produkcyjnymi problemami, a tych AMD dos ma, nikt sie nie garnie ich uklady odlewac) , chce z ARM wzor wziasc, nie dajac sobie sprawy ze ARM monopol w pewnym segmencie ma itd..
          • avatar
           Danketch
           0
           Doktor inżynierii niekoniecznie musi się znać na zarządzaniu zasobami ludzkimi i ogólnym kierownictwie/dowodzeniu/zarządzaniu firmą.
           • avatar
            Danketch
            0
            Doktor inżynierii niekoniecznie musi się znać na zarządzaniu zasobami ludzkimi i ogólnym kierownictwie/dowodzeniu/zarządzaniu firmą.
            • avatar
             jkbrenna
             0
             Dobrze by takze bylo, aby naiwni zwolennicy tego Read-a sobie przeczytali ile on w ciagu tych 3 lat sobie zaplacic kazal, aby ta spolke do upadku doprowadzic, moze najpierw chcial ja do blota wrzucic ,aby potem ja wyciagnac z tego blota, moze sie on dawniej Gotowy nazywal, cos mnie to smierdzi...

             Pozwolil sobie okolo 12 milionow zaplacic i jeszcze opdwage ma o odprawe sie klocic ...
             • avatar
              jkbrenna
              0
              Pani Su wystarczy 850 tys $ o procento od wzrostu obrotow......prawdzoiwi sportowiec, ale niesttety cudow nie ma...