Wydarzenia

Dr Lisa Su obejmuje stanowisko CEO w firmie AMD

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Rada nadzorcza AMD zdecydowała o powołaniu Dr Lisa Su na stanowisko prezesa i CEO.

dr Lisa Su - nowy CEO w AMD
Dr Lisa Su - od dzisiaj najważniejsza osoba w AMD

W zarządzie koncernu AMD wielkie zmiany - na mocy decyzji rady nadzorczej, Dr Lisa Su obejęła ze skutkiem natychmiastowym stanowisko prezesa i CEO (chief executive oficer) oraz zostaje nowym członkiem rady nadzorczej. Tym samym zastępuje na tych stanowiskach Rory Reada, który ustępuje z nich w ramach realizowanych planów przekształceń firmy. Dotychczasowy CEO będzie wspierał dalsze przemiany w charakterze doradcy, pozostając w firmie do końca 2014 roku.

Dr Su dołączyła do AMD w 2012 roku i ostatnio obejmowała stanowisko COO (chief operating oficer) będąc odpowiedzialną za integrację wszystkich jednostek biznesowych, sprzedażowych, zespołów infrastrukturalnych i operacyjnych na całym świecie w jedną spójnie działającą na rynku organizację, która realizuje ogół aspektów strategii produktowej, produkcji, sprzedaży oraz działań. Wcześniej zajmowała stanowisko senior vice president i general manager w Global Business Units i była tam odpowiedzialna za kształtowanie strategii produktowej firmy, definiowanie samych produktów oraz plany biznesowe.

Komentując awans Dr Su powiedziała: „Jest bardzo zaszczycona mogąc prowadzić AMD przez ten ważny czas przekształceń. Nasza światowej klasy technologia w połączeniu z niewiarygodnie utalentowanym i pełnym pasji zespołem pracowników AMD daje nam niezwykłe możliwości w kształtowaniu przyszłości komputeryzacji. Chciałabym dalej rozwijać to, co jest solidną podstawą naszej działalności zbudowaną pod kierownictwem Rory’ego, i w miarę opracowywania wiodących w branży technologii oraz produktów dla szerokiego spektrum rynków zapewnić firmie stały i zyskowny wzrost.”

Rory Read powiedział: „Jestem wdzięczny za otrzymaną szansę prowadzenia tak utalentowanego zespołu i jestem dumny z tego, co udało nam się osiągnąć przez ten ważny rozdział w historii naszej firmy. Razem ustabilizowaliśmy plany i umożliwiliśmy AMD kontynuację rozwoju i transformacji. Wierzę, że Lisa jest właściwym liderem, aby poprowadzić AMD jeszcze dalej.”

Rory Read - stary CEO w AMD
Rory Read piastował stanowisko CEO od 2011 roku

„Plany zmiany na najwyższych stanowiskach w firmie były wspólnym wysiłkiem Rory Reada oraz zarządu. Wierzymy, że doświadczenie, wiedza oraz potwierdzone sukcesy na stanowiskach kierowniczych w branży półprzewodnikowej, jakimi może pochwalić się Lisa, są znakomitą rekomendacją do tego, aby teraz mogła pokierować firmą,” powiedział Bruce Claflin, przewodniczący zarządu AMD. „Zarząd pragnie dalej pracować z Lisą i pozostałymi osobami z wysokiego kierownictwa nad tym, aby budować podwaliny dla dalszego rozwoju firmy. Chciałbym również podziękować Rory’emu za wiele jego osiągnięć oraz zasług na polu zorientowania firmy AMD na długofalowy rozwój i sukcesy. Dzięki jego pracy powstał solidny fundament oraz prosta ścieżka do celu, jakim jest ustabilizowanie rozwoju i rentowności firmy.”

AMD - struktura organizacyjna
Najważniejsi pracownicy w firmie AMD

W ciągu ostatnich 3 lat firma AMD uczyniła znaczący postęp w reorganizacji swoich finansów i zdolności operacyjnych. Firma wróciła do rentowności liczonej wg specyfikacji non-GAAP i zdywersyfikowała swoją działalność. Od 2012 roku AMD zredukowało wydatki operacyjne o ok. 30% i utrzymało wpływy blisko optymalnego poziomu 1 miliarda dolarów. Firma ponadto poprawiła bilans finansowy restrukturyzując swoje wierzytelności i planując brak znaczących dodatkowych zobowiązań w perspektywie do 2019 roku.

Źródło: AMD, AnandTech (slajd)

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maxdamage
  AMD w końcu odkryło tajemnice Nvidii- azjatycki prezes.
  8
 • avatar
  Danketch
  Baba na stanowisku kierowniczym...i wszystko się spierdoli
  ...Chociaż w sumie na zdjęciach ma posturę bardziej męską niż Rory ;-) (czuję że zarobię minusy )
  6
 • avatar
  yendrek
  Niech się stara pani Lisa, z punktu widzenia konsumentów upadek AMD to by był najgorszy koszmar w branży półprzewodnikowej - monopol Intela.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  jkbrenna pewnie teraz płacze ze szczęścia :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeśli na rynku cały czas będzie mocna konkurencja i będzie w/pomiędzy czym wybierać, to jak dla mnie nawet pies może być CEO ;) nie powiem, że mam taki maleńki promyk nadziei na jakiś malutki chociaż przełom w procesorach...
 • avatar
  jkbrenna
  przelom juz jest, prawdziwi konkurenci to ARM i Intel, ich chyba Intel po raz drugi wygra,,,,AMD mam nadzieje cos Samsungowi sprzeda, bo ten srodki produkcyjne ma i teraz tez maly dylemat---to be Intel or not to be...- Asus juz na Intela postawil i nie tylko oni...
 • avatar
  AndreoKomp
  AMD potrzebuje na stanowisku CEO kogoś takiego jak Steve Jobs. Zaraz wzięliby się wszyscy do roboty! Jak się czyta ostatni akapit tego newsa to nic dziwnego, że AMD ma tyły w CPU i GPU skoro od 3 lat nastawieni są na "reorganizacji swoich finansów".
  -2
 • avatar
  jkbrenna
  tak z czystej prawidlosci dodam to, aby moi przeciwnicy jakies argumenty mnieli, jak sie pomylilem:

  chyba się mylicie, Read doprowadził powoli tą firme, do techmologicznej przepaści:
  1.zwolnił inzynierów, ale zostawil dział slejdów
  2. pozwolił Intelowi i GF, robiic to co chcieli (nie podniósł wydajności z wafler , forsował male poprawki w APUi, tym samym dał czas Intelowi, ich IGP dobrze rozwinąć, i całkowicie APU z rynku wykołować ..
  3. zakupił MicroSea, choć to calkowiocie niepotrzebne bylo ( wydał prawie 1 mil $, na ten pomysł), jakie tam zyski ta firma przynosi, nie badzmy smieszni, znów się z tego powodu zadłuzając, z tego wlasnie powodu Siedler odszedł)
  4. najpierw FX zlikwidował ( the future is APU) , a teraz pod tym logo, nieudane APU sprzedaje
  5. calkowicie zahamował rozwój diskretnych GPU, odswierzał, nic nowego nie robiąc, ale gdzie w tym czasie Pani Su była..
  6.dawał sobie i tym z zarządu, milionowe nagrody, za te pieniaze mógł ośrodek w PL, osrodek studi otworzyc..bo w Israelu, to mu jego arabscy przyjaciele zabronili..
  7. jedyny plus to układy do konsoll, ale i tak na tym nie potrafi zarobic ( jakoby zarabiają na tym 3 $ sztuka), nie majac przyjaciół i własnych FAB, daleko sie nie zajdzie..

  chyba wystarczy, co do Su to też doś duże wątpliwości mam ,ale miejmy nadzieję

  ja w dalszym ciągu będe czekał na Samsunga, który powoli bedzie zmuszony obóz ARM opuścić...ARM coraz bardziej skomplikowany się robi (8 rdzeni) i na jednym SoC nie tylko CPU potrzebne jest...
 • avatar
  jkbrenna
  widze, ze bardzo duzo osob , dos powazne problemy z zrozumieniem pewnego prostego faktu ma -dlaczego wlasnie teraz ta wiadomosc ogloszono, moze dlatego ,aby juz o wspanialych wynikach AMD-u, w czwartek nie bredzil...a co do mba to niech sobie dokladnie wyniki finansowe przeczyta, bo jedyne, co on zrobic, to budynki sprzedal ( placi czyns) i przefinasowal dlugi, szkuczki finansowe, ktore wyksztalceni MBA robia, bo nic innego nie potrafia, a szczegolnie bardzo chetnie to robia z cudzymi pieniadzmi, o swoje bardzo dbaja ( wzial coonajmniej 2 mil rocznie, nie mowiac juz o stock options) ktore i tak trzeba bedzie zaplacic...stracil calkowicie kontrole nad GF ( czyli na produkcja i produkcyjnymi problemami, a tych AMD dos ma, nikt sie nie garnie ich uklady odlewac) , chce z ARM wzor wziasc, nie dajac sobie sprawy ze ARM monopol w pewnym segmencie ma itd..
 • avatar
  Danketch
  Doktor inżynierii niekoniecznie musi się znać na zarządzaniu zasobami ludzkimi i ogólnym kierownictwie/dowodzeniu/zarządzaniu firmą.
 • avatar
  Danketch
  Doktor inżynierii niekoniecznie musi się znać na zarządzaniu zasobami ludzkimi i ogólnym kierownictwie/dowodzeniu/zarządzaniu firmą.
 • avatar
  jkbrenna
  Dobrze by takze bylo, aby naiwni zwolennicy tego Read-a sobie przeczytali ile on w ciagu tych 3 lat sobie zaplacic kazal, aby ta spolke do upadku doprowadzic, moze najpierw chcial ja do blota wrzucic ,aby potem ja wyciagnac z tego blota, moze sie on dawniej Gotowy nazywal, cos mnie to smierdzi...

  Pozwolil sobie okolo 12 milionow zaplacic i jeszcze opdwage ma o odprawe sie klocic ...
 • avatar
  jkbrenna
  Pani Su wystarczy 850 tys $ o procento od wzrostu obrotow......prawdzoiwi sportowiec, ale niesttety cudow nie ma...