Wydarzenia

Już jutro Dzień Scratcha

przeczytasz w 1 min.

W Polsce zorganizowano z tej okazji 16 imprez.

Dzień Scratcha

Już jutro 17 maja – Światowy Dzień Scratcha. Co z tej okazji zorganizowano w Polsce?

Scratch to opracowany w 2006 roku przez instytut MIT, a właściwie Mitcha Resnicka bezpłatny, wizualny język programowania i jednocześnie platforma wymiany autorskich projektów i współpracy. Całość została zaprojektowana tak, by być maksymalnie intuicyjna – za pomocą kolorowych puzzli zaprogramować można interaktywną animację, a nawet grę edukacyjną. Darmowa dystrybucja i prostota obsługi zagwarantowała językowi ponad 3 miliony użytkowników. Wkrótce liczba ta pewnie jeszcze się zwiększy, jako że przygotowywana jest wersja na system mobilny Google Android.

17 maja to Światowy Dzień Scratcha. Z tej okazji w przeszło 50 krajach na całym świecie organizowane są imprezy i spotkania, podczas których szersza publika może poznać język i platformę, a kreatywni twórcy pochwalić się swoimi projektami. W Polsce odbędzie się 16 wydarzeń (drugie miejsce pod tym względem w Europie) – będą to pikniki, spotkania i konkursy. Imprezy organizowane są głównie w szkołach podstawowych – dokładną listę znajdziecie na stronie projektu.

„Dzisiaj w szkole wszyscy bez wyjątku musimy się uczyć. Także nauczyciele” – powiedział w wywiadzie dla portalu edunews.pl Mitch Resnick – „Jest to bardzo ważne, aby i oni eksperymentowali, odkrywali, próbowali nowego, nie bali się także porażek, jeśli coś nie wyjdzie. Dzięki temu uczniowie będą widzieli, że ich nauczyciel też stara się, poszukuje, a to zawsze działa motywująco. Potrzebujemy nowego podejścia do celów nauczania, ale najważniejsza zmiana musi się dokonać w głowach nauczycieli”.

Dzień Scratcha plakat

Źródło: Samsung

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Ja bym wolał dzień zmiany programu edukacji w polskich szkołach niż takie duperele bo teraz kształcą się sami kretyni i to nie jest ich wina. Tak jest ułożony program.

  Wytwórnia bezrobotnych:
  - Zarządzanie
  - Socjologia
  - Politologia
  - Nawet informatyka

  W szkole czy na uczelni masz program sprzed 10 lat, wychodząc z niej uczysz się od nowa. Przez 4 lata na studiach przygotowują cię do pracy w rzeczywistości, która nie istnieje. Wszyscy studenci starają się jak najszybciej wyjść z wykładu i zaliczyć żeby tylko mieć 3. I te śmieszne gierki typu muszę do toalety i później prędziutko do głównego wyjścia żeby tylko skończył pieprzyć ten wykładowca o Pascalu którego użycie jest zerowe czy o całkach, różniczkach i innych pierdołach już nie wspominając na których wielu obiecujących programistów odpada a ich miejsce zajmują kujony, które o programowaniu nie mają bladego pojęcia, uczą się tylko tego co im każą. Kompletny brak inwencji czy sprzeciwu wobec zasad to idealny pracownik korporacji, który jednak nigdy nie wymyśli nowej technologii czy nie osiągnie czegoś spektakularnego.

  Ale to nie jest pesymistyczna wizja, to rzeczywistość. Jak ktoś nie widział to nie był na studiach. Zakładam rozpad społeczny tego państwa za jakieś 30 lat na rzecz Związku Socjalistycznych Republik Europejskich, które wykupiły tutaj dosłownie każdą firemkę. Niedawno obiegła nas informacja o następnym kroku, zakaz tradycyjnego wędzenia w Polsce. Scenariusz jest następujący, zakazujemy czegoś - polskie firmy upadają, wchodzimy (my tzn Niemcy, Francuzi) i wykupujemy wszystko. Polska gospodarka prywatna jest już przegrana, państwowa ma się coraz gorzej na przykład z powodu nierobów takich jak górnicy, którzy powodują, że polski węgiel jest niekonkurencyjny na rynku europejskim bo całe wodospady pieniędzy płyną do związków zawodowych co tylko podwyższa i tak wysoką już cenę.

  Każdy chce uszczknąć coś dla siebie z tego tonącego okrętu. Nasze dzieci zostały zindoktrynowane przez ideologię amerykańską w tym facebooka. Jak widzę np. misje w kampanii w nowym CoD w którą młodzi ludzie tłuką to mi ręce opadają. Wszystkie dialogi, misje, zadania wprost ociekają anty-wschodnią propagandą, tak samo dzieje się w telewizji za sprawą bardzo tendencyjnych "reportaży" czy "wywiadów".
  • avatar
   gloryseeker
   0
   A już chciałem odpalić sobie FastTrackera :)
   • avatar
    szymon1051
    0
    Na raspberry pi jest dystrybucja z scratch, ale dostępna w noods.