Ciekawostki

Trendy w nowych technologiach - czy wszystkie nam się spodobają?

przeczytasz w 3 min.

Huawei przygotował zestawienie trendów, które zdominują świat nowych technologii w najbliższych latach. Dziesięć zjawisk związanych z AI, które mogą wpłynąć w znaczący sposób na to jak będziemy w przyszłości spędzać nasz wolny i zawodowy czas.

Huawei to firma, która jakby się na to nie patrzeć silnie oddziałuje na gospodarki świata. Na różne sposoby, budząc bardziej lub mniej pozytywne emocje. Niezależnie od tego jak postrzegamy ten koncern, ma on z pewnością doświadczenie i wiedzę, która pozwala wejrzeć w przyszłość naszego świata. Tym jest raport Global Industry Vision wskazujący na 10 trendów w nowych technologiach, którym warto się przyglądać w najbliższych latach.

Przyszłość pod znakiem AI - 10 trendów

Każdy z przedstawionych trendów wiąże się z rozpowszechnieniem technologii sztucznej inteligencji (ang. AI, pol. SI). Wizja świata gospodarki jaką kreuje raport Huawei zakłada, że do roku 2025 doświadczymy takich zjawisk jak:

 1. Życie z botami. Stopień rozpowszechnienia robotów domowych na świecie do 2025 roku osiągnie aż 14%. Za 3 lata, średnio 10 robotów znajdzie się na wyposażeniu domu spokojnej startości w krajach grupy G8. Przewidywania te oparte są na dynamicznym rozwoju inżynierii materiałowej oraz równolegle – coraz większym zaawansowaniu systemów sztucznej inteligencji.
 2. Szeroki horyzont. Równoległy rozwój sieci 5G, technologii VR/AR oraz uczenia maszynowego otworzy nowe perspektywy – zarówno w sferze biznesowej, jak i kulturowej. Około 337 milionów ludzi oraz 10% firm na całym świecie będzie wykorzystywało rozwiązania oparte na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
 3. Bez wyszukiwarek. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji w urządzeniach konsumenckich, zwiększy możliwości automatycznego wyszukiwania informacji, bez wysiłku i zaangażowania użytkowników. Autorzy raportu przewidują, że do 2025 roku aż 90% właścicieli urządzeń będzie korzystać z funkcji inteligentnego asystenta.
 4. Ulice szyte na miarę. Inteligentne systemy transportowe połączą urządzenia mobilne użytkowników, ich pojazdy oraz infrastrukturę, wpływając m.in. na wzrost płynności ruchu drogowego i szybką reakcję awaryjną. Według raportu GIV w ciągu najbliższych lat, aż 15% pojazdów będzie wyposażonych w technologię łączności Cellular Vehicle-to-Everything.
 5. Współpraca z botami. Po przekształceniu gałęzi przemysłu, inteligentna automatyzacja – dla podniesienia bezpieczeństwa i wydajności pracy – podejmie ryzykowne, powtarzalne i precyzyjne zadania. Według danych z raportu na każde 10 000 pracowników przypadać będą 103 roboty przemysłowe.
 6. Rozszerzona kreatywność. Chmura AI obniży koszty i barierę wejścia w wielu obszarach, m.in. badań naukowych, wdrażania innowacji, a także promocji sztuki, otwierając nieograniczone możliwości rozwoju twórczego potencjału. GIV przewiduje, że do 2025 roku aż 97% dużych firm wdroży rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.
 7. Niezakłócona komunikacja. Sztuczna inteligencja i systemy analityczne Big Data pozwolą na prowadzenie swobodnej komunikacji pomiędzy firmami i klientami oraz wyeliminują problem bariery językowej. Dokładność, zrozumienie i zaufanie będą stanowić podstawę komunikacji przyszłości. Raport GIV przewiduje, że do 2025 roku firmy zaczną w pełni wykorzystywać aż 86% danych, które generują.
 8. Gospodarka symbiotyczna. Firmy na całym świecie już teraz wdrażają cyfrowe technologie i inteligentne aplikacje oparte na wewnętrznych platformach dostępu. Współpraca w takim systemie pozwala na sprawne dzielenie się zasobami, wzmacnia globalne ekosystemy i podnosi produktywność. Z raportu GIV wynika, że do 2025 roku aż 85% aplikacji biznesowych będzie opierać się na rozwiązaniach w chmurze.
 9. Szybki rozwój 5G. 5G rozwija się dynamiczniej niż poprzednie generacje sieci. Już teraz można obserwować ogromny potencjał 5G do wykorzystania zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i biznes. Analitycy w raporcie GIV przewidują, że w ciągu 3 lat aż 58% populacji na całym świecie będzie mieć dostęp do sieci 5G.
 10. Globalne zarządzanie cyfrowe. Ze względu na ilość przetwarzanych danych na całym świecie rozwój technologii cyfrowej musi opierać się o wspólne, międzynarodowe standardy przechowywania i korzystania z Big Data. GIV przewiduje, że roczny wolumen danych globalnych osiągnie 180 ZB (1 ZB = 1 bilion GB).

Nie ulega wątpliwości, że Huawei chce być częścią tego nowego świata, a technologie, w których posiadaniu już jest, w tym algorytmy AI, komunikacja 5G, mają być w tym bardzo pomocne. Oczywiście trzeba też zdawać sobie sprawę, że taką wizję mają również i inni giganci światowego rynku ICT.

Obawy przed przyszłością z AI - słuszne czy nie?

Wizja świata przyszłości jaka wyłania się z raportu Global Industry Vision z pewnością jest piękna, czy jednak nie za piękna biorąc pod uwagę to kim jest dziś człowiek. Automatyzacja różnych dziedzin życia zakłada, że ludzie będą tego chcieli, a wpisana w trendy potrzeba czynienia życia wygodniejszym nie uwzględnia chyba wad ludzkiego charakteru i wrodzonej weń niejednokrotnie chęci do smakowania władzy, gdy już ją się poczuje.

bigdata

Wspomniane zjawiska niewątpliwie wiążą się z ogromnymi możliwościami kontrolowania ludzkiego życia, przepływu informacji, do których dostęp jak już wiemy daje ogromną władzę. A także z ryzykiem utraty kontroli nad całym mechanizmem rządzenia światem poprzez technologie.

Te lęki, czasem uzasadnione, czasem kompletnie nieracjonalne, ujawniają się już teraz, a ostatnie lata można uznać za moment zwrotny, w którym zaczęliśmy na poważnie zastanawiać się czy nasze obawy są słuszne czy nie?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. A jedynie tak skomplikowana jak skomplikowany jest człowiek. Jaka by jednak nie była, przed zmianami chyba nie uciekniemy. Paradoksalnie próba ucieczki od dotychczasowej cywilizacji może sprawić, że będziemy jeszcze bardziej polegać na tym co przyniesie nam przyszłość.

Jako ludzkość przerabialiśmy to już wielokrotnie. Z jednej strony poprawiamy standard życia, ale tworzymy też nowe problemy, którym musimy stawić czoła. Wystarczy przypomnieć sobie czasy rewolucji przemysłowej lub coś znacznie nam bliższego, rozpowszechnienie się internetu, a następnie usług społecznościowych. Ile kłopotów to nam przyniosło, oprócz ewidentych korzyści, nie trzeba chyba podkreślać.

Źródło: Huawei, inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  -1
  Prędzej nas czeka sytuacja z Cyberpunk 2077, Rage 2 lub Borderlands niż przedstawiona mała utopia powyżej. Ewentualnie Matrix.
  • avatar
   PrestoEnzo
   -2
   11. Po prowadzeniu sieci 5G/6G/7G, średnia długość życia na podległych terenach, wyniesie 25 lat, heh :(
   • avatar
    Warmonger
    0
    Trendy jak trendy. Niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, warto być programistą i elektronikiem ;)
    • avatar
     Grundi
     0
     Sporo błędów w tekście :(
     • avatar
      devilson131313
      0
      Patrzę na te newsy ostatnio na benchmarku i mam nieodparte wrażenie że Benchmark stał się portalem pierd***** o niczym. Serio? Newsy o tym co lubi polski pracownik, gdybanie na ile wyceniane są moje dane, gdybanie o naszej przyszłości z AI? To są newsy? Spodziewałbym się, że takie "felietony" powinny trafiać do działu artykuły, a w newsach byłyby suche informacje o nowych technologiach, sprzęcie, lukach itp. Wiem że są wakacje i urlopy, ale ten trend utrzymuje się już znacznie dłużej.