Ciekawostki

E-papierowy rozkład jazdy - pomysł godny uwagi

przeczytasz w 1 min.

W najbardziej optymistycznym scenariuszu, nigdy więcej nie będziemy musieli więc zadawać pytania: „czy 709 już jechał?”.

rozkład jazdy

Rozkłady jazdy w zdecydowanej większości są drukowane na papierze. Przez to mogą być „tagowane” przez wandali-grafficiarzy i mogą zanikać, a w przypadku nieprzewidzianych problemów (takich jak korki czy wypadki) wyświetlane na nich informacje nie mogą być szybko skorygowane. Brytyjska organizacja rządowa TfL (Transport for London) chce coś z tym zrobić i trzeba przyznać, że zabiera się za to w bardzo ciekawy sposób. Rozpoczęto testy e-papierowych rozkładów jazdy.

E-papier w rozkładach jazdy działa na takich samych zasadach jak ten, który spotykamy w czytnikach e-booków. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie w tym konkretnym przypadku? Są dwa główne powody. Po pierwsze, czytanie treści na e-papierze jest wygodne i przy naturalnym świetle nie stwarza żadnych problemów. Po drugie, takie ekrany pobierają bardzo mało energii (ta potrzebna jest tylko do zmiany wyświetlanej informacji). Będzie ona dostarczana będzie z zamontowanych paneli słonecznych.

rozkład jazdy e-papier

Dzięki temu, że rozkłady jazdy będą cyfrowe, operatorzy będą mogli aktualizować wyświetlane na nich informacje za pomocą zwykłego sygnału 3G. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, nigdy więcej nie będziemy musieli więc zadawać pytania: „czy 709 już jechał?”, bo stosowną informację znajdziemy na rozkładzie. Nie będziemy się musieli także denerwować z powodu nie nadjeżdżającego na czas autobusu. Oczywiście o ile tylko testy przebiegną pomyślnie, a polscy zarządcy zdecydują się na wprowadzenie tego rozwiązania i u nas.

Warto w tym miejscu dodać, że Londyn nie jest pierwszym miastem, które dostrzegło potencjał w technologii e-papieru. Wcześniej w tym roku informowaliśmy, że w Sydney ruszyły testy e-inkowych znaków drogowych. Myślicie, że to wszystko się przyjmie?

Źródło: TechSpot

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wizard2233
  6
  U nas będzie stał tydzień zanim ktoś rozbije szybe
  • avatar
   Nodi9899
   1
   Moim zdaniem za jakiś czas będzie to standard w większości miast na świecie.
   • avatar
    Gonsiorr
    1
    Tu jest napisane dość ogólnie, ale informacja w stylu z ile minut jest dany autobus jest wyświetlana w większości miast na dużych przystankach.
    • avatar
     Satanski
     -2
     "W najbardziej optymistycznym scenariuszu, nigdy więcej nie będziemy musieli więc zadawać pytania: „czy 709 już jechał?”

     Tradycyjna forma, to „czy 709 już leciał?” ;-)
     • avatar
      Furious
      0
      Nowość to to nie jest. W Gdańsku od lat są informacje co do minuty kiedy nadjedzie dana forma transportu. Tyle że wyświetlane na tradycyjnym ekranie LED.
      • avatar
       Kynareth
       0
       E-Papierowy zaoszczędzi energię względem takich LEDowych, które są w niektórych miastach.