Samochody elektryczne

Edison (znów) będzie rywalizował z Teslą

przeczytasz w 1 min.

Elektryczny spór powraca. Tesla ma nowego/starego, poważnego rywala na drodze do swojego celu. Jest nim zespół Edisona.

Szybka lekcja historii: urodzony na terenie dzisiejszej Chorwacji (a w 1856 roku należącym do monarchii austriackiej) Nikola Tesla był inżynierem, którego wszystkich osiągnięć nie sposób wyliczyć, ale wśród nich znajdziemy silnik elektryczny i generator prądu przemiennego. 

Z kolei Thomas Edison przyszedł na świat 9 lat wcześniej (w Stanach Zjednoczonych), a najbardziej znany jest z tego, ze opatentował żarówkę elektryczną i przyczynił się do popularyzacji wykorzystania energii elektrycznej w mieszkaniach. 

Zelektryfikować domostwa chcieli jednak obaj. Ten pierwszy (słusznie, jak dziś już wiemy) faworyzował prąd zmienny, drugi zaś – stały. O to, który jest lepszy, panowie spierali się bez końca (sięgając nawet po niezbyt dżentelmeńskie metody). Co ciekawe, wygląda na to, że teraz Tesla i Edison zmierzą się ponownie.

Jak informuje Reuters, firma Ford zdecydowała się na uruchomienie specjalnej grupy wewnętrznej, która zajmie się projektowaniem samochodów elektrycznych. Jej nazwa to właśnie „Team Edison”, co wyraźnie wskazuje na to, z kim powalczyć spróbuje jeden z najważniejszych producentów w historii motoryzacji.

Miejmy tylko nadzieję, że tym razem walka będzie uczciwa – dla nas, konsumentów, nie ma bowiem niczego lepszego od zdrowej konkurencji wśród producentów. Ta jest bowiem dla nich motywacją, by starać się bardziej, na czym naturalnie możemy tylko zyskać.

Z informacji agencji Reuters wynika, że Team Edison będzie miał siedzibę w Detroit, ale będzie współpracował także z zespołami Forda w Chinach i na Starym Kontynencie oraz z zewnętrznymi dostawcami rozwiązań „elektryfikacyjnych”.

Źródło: Quartz, Reuters. Foto: Wikimedia (Public Domain)

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojciechoslaw
  13
  Edison znów będzie kradł od Tesli*
  Tak powinien brzmieć tytuł :D
  • avatar
   Snack3rS7PL
   3
   Proszę wybaczyć, ale głupszej interpretacji dawno nie czytałem.
   • avatar
    vegasnight9
    2
    Czyżby auta na prąd zmienny? ;-)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Elon Musk około 3 lata temu uwolnił część patentów związanych z silnikami elektrycznymi Tesla, co było sporym zaskoczeniem w branży. Jak to Elon komentował: "dla rozruszania rynku samochodów elektrycznych", jak dziś widać - skutecznie.

     Ford był jednym z pierwszych producentów którzy deklarowali wykorzystanie uwolnionych przez Musk-a rozwiązań.
     Tak więc TeamEdison Ford-a nie startuje od zera a bazuje na prezencie od Tesli.