Nauka

Elon Musk się chwali - nadciąga najlepszy interfejs mózg-komputer

przeczytasz w 1 min.

Jeśli mamy wierzyć zapowiedziom Elona Muska, to cyborgizacja społeczeństwa jest już za rogiem. W najbliższych miesiącach mamy poznać szczegóły najbardziej zaawansowanego interfejsu mózg-komputer.

Usprawnienie transportu i kolonizacja Marsa to jeszcze nie wszystkie ambitne cele Elona Muska. Innym jest cyborgizacja społeczeństwa, którą wraz z firmą Neuralink rozpocząć chce już w 2021 roku. Nie tylko on ma takie plany, ale jak ostatnio stwierdził – technologia, jaką dysponuje, jest lepsza od innych.

Chodzi mianowicie o interfejs mózg-komputer (BCI), czyli umożliwiający bezpośrednią komunikację człowieka z zewnętrznym urządzeniem. To właśnie taki interfejs opracowany przez Neuralink ma być „znacznie lepszy od innych i prawdopodobnie lepszy niż wydawałoby się to możliwe”, jak stwierdził podczas wywiadu z Joem Roganem. 

Nie od dziś wiadomo, że Elon Musk jest geniuszem marketingu i do zapowiedzi takich jak ta należy podchodzić z dystansem. Mimo to mamy powody, by czekać na to, co będzie miał do zaoferowania w tym temacie.

Co nam da cyborgizacja społeczeństwa?

Jak Musk tłumaczy zapotrzebowanie na taki interfejs? Według niego pozwoli on na przyspieszenie komunikacji z urządzeniami, a przez to zwiększy naszą produktywność, ale też pomoże osobom, które z powodu chorób nie są w stanie normalnie porozumiewać się z otoczeniem.

Według Muska już dzisiaj jesteśmy cyborgami, korzystając ze smartfonów stanowiących niejako część nas. One pozwalają nam wykonywać pewne zadania i w nich przechowujemy wspomnienia i wiedzę. Problem jest taki, że takie urządzenie i łączenie się z nim jest wolne, a BCI ma to zmienić.

BCI cyborgizacja

Szybszy dostęp do informacji czy bezproblemowa współpraca z egzoszkieletami i czipami to jedne z największych potencjalnych korzyści, obok wspomnianego zastosowania medycznego. O tym, jak Musk zamierza usprawnić tę technologię, mamy usłyszeć już za kilka miesięcy. 

Ale cóż, jeśli chodzi o terminy, to też nie można brać zapowiedzi wizjonera za pewnik. Mimo to cyborgizacja społeczeństwa niemal na pewno jest procesem, który w najbliższym czasie ruszy mocno do przodu – czy z Muskiem, czy bez.

Źródło: iGadgetPro. Ilustracje: geralt/Pixabay (CC0) - (1), (2)

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  9

  Jednak pozostanę przy tradycyjnej myszce i klawiaturze. To wszystko brzmi niezmiernie interesująco, ale podziękuję wszelkim implantom i podłączaniu komputera do głowy, bezpośrednio lub pośrednio.

  Kto wie, z jakim wirtualnym syfem przyjdzie nam zmierzyć się w przyszłości... A nie zapowiada się nic dobrego, jeżeli wziąć pod uwagę ilość obecnego spyware, adware, wykradaniu danych, naruszaniu prywatności, itp.

  • avatar
   sn00p
   6
   Lol JoeRoganExperience na benchmark pl :)
   • avatar
    piccardo
    4
    Musk to dobry "rozrusznik" i pomysłodawca, potem ma problemy kiedy idea się rozrasta, mimo wszystko więcej takich osób!
    • avatar
     Mizuiro
     2
     Może dożyje FDVRMMORPG
     • avatar
      janiezsoli
      -1
      Czy ten Musk zaczyna już robić za Dodę czy Górniak ?
      • avatar
       lucullus
       -7
       Jasne, Musk przegiął z obniżaniem cen akcji, to teraz coś miłego powie aby się odbiły.
       • avatar
        darioz007
        -14
        Tego szalenca ktory ma mozg opetany przez szatana nalezy zlikwidowac raz na zawsze zanim bedzie za pozno, bo inaczej jego dzialania doprowadza do totalnej zaglady ludzkosci!!!