Ciekawostki

Konkurs Łazików Marsjańskich na Podkarpaciu - wyniki ERC w 2016 roku

przeczytasz w 1 min.

Zakończyły się oficjalne zawody European Rover Challenge 2016. W tym roku tryumfowała ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej.

W dniach 10-12 września pod dachem Centrum Wystawienniczo – Kongresowego w Jasionce, w województwie podkarpackim odbyły się zawody III edycji European Rover Challenge. Mówiąc inaczej zawody Łazików Marsjańskich. Zawodom towarzyszy konferencja dotycząca robotyki kosmicznej oraz specjalne warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów.

Zawody zdominowały drużyny z Polski. Na 23 zespoły z 7 krajów, aż 15 drużyn było z Polski. Reprezentowały one 13 uczelni wyższych i jeden Młodzieżowy Dom Kultury.

Wyniki zawodów są następujące:

 • Pierwsze miejsce: ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej
 • Drugie miejsce: drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej
 • Trzecie miejsce: zespół kanadyjskich studentów McGill z Queens Universtity z Kingston
 • Nagroda specjalna: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego w konkurencji Maintenance

- Wygrali najlepsi. Cieszymy się bardzo, że Polska po raz kolejny udowodniła, że w branży robotycznej  jesteśmy nie do pobicia. Zwłaszcza, że dokumentacje projektowe, które nadesłali zawodnicy spełniały wymogi stawiane przy poważnych, naukowych przedsięwzięciach - podsumował sukces Polaków Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, dyrektor zawodów ERC.

Warto podkreślić, że zespół Raptors już wcześniej w tym roku osiągnął sukces zajmując 5 miejsce w debiucie w zawodach University Rover Challenge na pustyni w Utah. Zwycięzcą tamtych zawodów była ekipa Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, która pokonała 27 zespołów z 7 państw świata. Trzecie miejsce zajął wtedy zespół Continuum, który w Jasionce zapracował na nagrodę specjalną.

Drużyny, które zakwalifikowały się do finału ERC 2016 miały ponad 3 miesiące na to, aby przygotować swoje łaziki do zrealizowania zadań konkursowych. Specjalnie przygotowana do zawodów arena, imitująca marsjański grunt, stała się polem rywalizacji w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa.

Przyglądając się sukcesom studentów z polskich uczelni każdy chyba zadaje sobie pytanie, dlaczego? I to wcale nie „dlaczego wygrywamy”, bo to chyba nie ulega wątpliwości. Pytamy się dlaczego te sukcesy rzadko są doceniane tam gdzie przede wszystkim powinno się je doceniać. Odpowiedź wcale nie jest prosta, a winnych zapewne należy szukać nie tylko tam, gdzie zwykle się ich szuka.

Źródło: Roverchallenge.eu

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Wynik tego konkursu uświadamia jak bardzo nasza klasa polityczna zmarnowała potencjał naszych naukowców inwestując jedynie w kopalnie itp.... zamiast stawiać na rozwój i technologie... ale lepiej dać górnikom w biurach 14stą pensję (nie mówię o tych na dole bo oni ryzykują życie)