Pamięć RAM

Na Tajwanie zatrzęsła się ziemia. Czeka nas wzrost podwyżek cen pamięci DRAM?

przeczytasz w 1 min.

Problemy z dostawami komponentów mają wpływ na całą branżę komputerów, urządzeń mobilnych, a nawet samochodów. Wygląda na to, że na rynku pamięci DRAM sytuacja może się pogorszyć jeszcze bardziej – wszystko przez kataklizm, który ostatnio nawiedził Tajwan.

W niedzielę Tajwanem wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi o sile 6,9 stopni w skali Richtera. Znowu we wtorek pojawiły się kolejne wstrząsy, ale tym razem słabsze, bo o sile 3,2 i 3,9 stopni. Niestety, w wyniku kataklizmu miały ucierpieć zakłady produkcyjne, w tym jedna z kluczowych fabryk firmy Micron, czyli jednego z największych producentów pamięci DRAM.

Micron ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi

Firma Micron wydała oświadczenie, w którym potwierdza wpływ trzęsienia ziemi na funkcjonowanie zakładu Fab 11. W sieci pojawiają się sprzeczne informacje o ograniczeniu lub całkowitym wstrzymaniu produkcji. Według przekazanych informacji, obecnie producent pracuje nad przywróceniem pełnych mocy przerobowych fabryki. Nie wiadomo jednak jak długo potrwają problemy.

Micron - fabryka DRAM

Sprawa jest o tyle poważna, że Fab 11 to jeden z głównych zakładów produkcyjnych Microna – jednostka odpowiada za produkcję ogromnych ilości pamięci DRAM (w ubiegłym roku fabryka wytworzyła 125 tys. wafli krzemowych, co odpowiadało około 9% światowej produkcji pamięci DRAM).

Według analityków, dłuższy przestój w produkcji może doprowadzić do ograniczenia w dostawach i wzrostu cen pamięci DRAM. Miejmy jednak nadzieję, że sytuacja szybko wróci do normy i nie będziemy obserwować kolejnego kryzysu (szczególnie, że ten mógłby dotknąć wiele branż technologicznych). W przypadku kostek DDR5 i tak musimy się liczyć ze wzrostem cen.

Źródło: Guru3D, Bloomberg

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TitoBandito01
  24
  Każdy powód do podwyżek jest dobry!
  • avatar
   Adiqq
   13
   Trzeba przenosić produkcję do Europy i tyle. Latami wszystko było przenoszone do Azji, bo taniej, a teraz odbija się to czkawką. No, ale co się dziwić, ludzie nie myślą w dłuższej perspektywie, tylko tu i teraz, a potem to może być choćby i potop, bo inne osoby będą odpowiedzialne za decyzje.
   • avatar
    DeviLevi
    6
    Na to czekaliśmy ddr5 przecież jest tanie jak barszcz podwyżka cen niczego nie zmieni ;)
    • avatar
     knixiuu
     4
     To już się robi nudne ;-; Szkoda że my konsumenci nie potrafimy się zgadać i powiedzieć dość. Wystarczyłoby że jeden miesiąc każdy odmówiłby zakupów elektroniki. Ciekawe co wtedy zrobiliby, podnieśliby ceny bez popytu? Wątpię.
     • avatar
      krzywyzielarz
      4
      To tylko JEDEN producent z 9% UDZIAŁU na rynku i już spekulacje, A wszystko podrożeje 2x xD
      • avatar
       brettsinclairdannywilde
       2
       A co wymyślą w takim razie producenci obudów ? ;-)
       • avatar
        awesome1337
        -1
        5g powoduje trzęsienia ziemi
        • avatar
         Czarny_PLone
         0
         chciwość korporacji nie ma granic
         • avatar
          Dareios
          0
          Wzrost podwyżek?
          • avatar
           Diuran
           0
           szef pierdnął w stołek > ceny lecą w górę.