Internet

Facebook, Google i Twitter kontra mowa nienawiści

przeczytasz w 2 min.

Portale społecznościowe zobowiązały się do sprawniejszej identyfikacji i szybszego usuwania rasistowskich i ksenofobicznych treści.

hate

Mowa nienawiści to prawdziwy problem w Internecie – czując się bezkarni użytkownicy coraz częściej nie zważają na netykietę i wypisują na portalach społecznościowych (i nie tylko) komentarze, które są chamskie i często godzą w godność drugiego człowieka. W sieci coraz częściej organizowane są akcje, których celem jest zwrócenie uwagi na ten problem i próba jego zwalczenia, ale zdecydowanie potrzeba w tym temacie również poważniejszych działań. 

Właśnie na coś takiego zdecydowała się trójka internetowych gigantów: Facebook, GoogleTwitter. W ubiegłym tygodniu przeprowadzili oni pilotażową akcję polegającą na wyczyszczeniu swoich usług z treści przesączonych mową nienawiści. Te działania były podejmowane w porozumieniu z niemieckim rządem i dotyczyły niemieckojęzycznych wersji portali, a filtrowanie wpisów i komentarzy miało na celu przede wszystkim zwalczenie rasistowskich nastrojów wyrażanych w związku z uchodźczym kryzysem w Europie.

Napływ uchodźców i imigrantów do Niemiec wywołał wśród mieszkańców sąsiadującego z nami kraju falę buntu i doprowadził do szerzenia treści rasistowskich za pośrednictwem portali internetowych, takich jak Facebook. Niemiecki minister sprawiedliwości, Heiko Maas, powiedział w rozmowie z Reuters, że „niezgodne z prawem wyrażenia, bunty i podżeganie do popełnienia przestępstw, które zagrażają ludziom przekraczają granice swobody wypowiedzi” i że „takie treści muszą być usunięte z sieci”. Zarzucił on także portalom społecznościowym, że nie reagują one odpowiednio szybko. Facebook, Google i Twitter postanowiły jednak odpowiedzieć i zawrzeć porozumienie z niemieckim rządem. Na jego mocy portale zobowiązały się do sprawniejszej identyfikacji i szybszego usuwania tego typu treści.

Rzecznik Facebooka powiedział: „na Facebooku nie ma miejsca na treści takie jak mowa nienawiści czy gloryfikacja i podżeganie do przemocy. Namawiamy ludzi do korzystania z naszych narzędzi do raportowania, jeśli uznają, że treści naruszają nasze standardy i regulamin, abyśmy mogli wszcząć dochodzenie i podjąć szybkie działanie. Większość takich doniesień możemy zweryfikować w ciągu 24 godzin”. Podobnie wypowiedział się rzecznik firmy Google: „jesteśmy zaangażowani we współpracę z rządami i zobowiązujemy się do rozpatrywania większości doniesień w ciągu 24 godzin. Polityka YouTube od dawna zresztą zakazuje mowy nienawiści i ekstremizmu”.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy godzicie się na tę formę cenzury?

Źródło: The Verge, TechCrunch

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  22
  Skoro cały kraj, bądź większość rodowitych mieszkańców Niemiec rodzi bunty, mowy nienawiści itp. - to może rzeczywiście jest jakiś problem? A nie delegalizowanie mowy nienawiści i zamiatanie wszystkiego pod dywan, bo jakoś palenie flag przez pewne ugrupowania nie jest karane, ale gdyby zrobił to zwykły, ciężko pracujący na PKB obywatel..? Parodia XXI. wieku ;/
  • avatar
   mike278
   13
   Cenzura raczej. Wszystko co nie jest zgodne z absurdalną poprawnością polityczną jest kwalifikowane jako mowa nienawiści. Także komentarze konkretne, rzeczowe np. pytania o sposoby finansowania ośrodków dla imigrantów czy też wysokość obciążeń dla podatnika na rzecz utrzymania tychże.
   • avatar
    Vienio43
    10
    W Niemczech narodziła się cenzura na portalach społecznościowych,bardzo łatwo będzie podciągnąć niewygodne komentarze pod język nienawiści. Jeżeli komentarze są naprawdę rasistowskie to jest coś takiego jak Kodeks Karny .
    • avatar
     Snack3rS7X
     6
     To jest jawna cenzura niewygodnie myślących, zauważcie, że nawet w branży gier nie można już swobodnie wyrażać swoich poglądów bo można być posądzonym o bycie rasistowskim lub ksenofobicznym, tak mam tu na myśli Wiedźmina 3
     • avatar
      piccardo
      4
      A gdzie wolność słowa? A dlaczego usuwacie też treści które obiektywnie lub na faktach tylko mówią o tym jak jest? Dlaczego nie pozwalacie na to aby prawda po prostu istniała i każdy miał do niej dostęp? Dlaczego jak muzułmanin powie otwarcie że idzie gwałcić, zabijać i żyć na nasz koszt to jest ok!?
      • avatar
       horrorny
       4
       "Polskie obozy koncentracyjne" też czyszczą?
       • avatar
        neXt___
        3
        Bo musimy być tolerancyjni i dać się ubogacać! Lewackie rządy zachodu zrobiły swoje, teraz obserwujemy tego efekty. Logika wskazywałaby na to, że powinniśmy ich TU (na naszej ziemi) traktować jak jak oni przyjmują nas u siebie. Co to za układ, w którym jedna ze stron jest wyraźnie uprzywilejowana? Chory układ. Gdyby Le Pen wygrała we Francji, to może byłoby lepiej, bo Angela straciłaby swojego partnera (Oląda), który zawsze jej wtórował podczas lansowania lewackich bredni.

        Jeśli jednak chodzi o wolność słowa, jest to trudne pojęcie, którego wielu ludzi nie pojmuje. Obrażanie i nękanie innych nie ma żadnego związku z wolnością słowa, a wielu ludzi właśnie w ten sposób rozumie ten termin. Dlatego należy walczyć z takim zachowaniem, ale walka powinna objąć nie tylko kasowanie komentarzy nawołujących do agresji wobec danej grupie społecznej, ale również ścisłą kontrolę obiektów kultu. Skończy się pewnie na tym, że Internety będą cenzurowane, a allahy dalej będą nawoływać do mordowania niewiernych psów i gwałcenia ich kobiet - przecież musimy być tolerancyjni.
        • avatar
         michael85
         3
         Dziś mówienie prawdy jest mową nienawiści według poprawnych politycznie idiotów. Każdy wie ze to islam odpowiada za terror, za zamachy w Europie ale idiotka typu Szczuki mówi że tego się nie da powiązać. Sprowadźmy sobie "imigrantów" a jak pojawi się terroryzm to wtedy będziemy się martwić. Zachód doszedł do takiego szaleństwa, że gdy powiesz czarny zgwałcił białą kobietę to jesteś określany mianem rasisty i grożą Ci konsekwencje nawet zwolnienie z pracy ale francuski lekarz, który namawia czarnych do gwałcenia białych kobiet chodzi wolno i włos mu z głowy nie spadnie!
         • avatar
          markbara
          2
          nigger nigger nigger
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Nienawidzę Niemców i bardzo mnie to cieszy że ci wszyscy muzułmanie tam chcą jechać!
           Niech islam i obca kultura ich zalewa aż wyginą i zamienią się w kalifat!
           • avatar
            17kamil175
            0
            W takim razie niech zaczną w pierwszej kolejności kasować strony,posty,zdjęcia z upadlincami którzy tak ochoczo gloryfikują tego zbrodniarza bandere...
            • avatar
             kokosnh
             -5
             chamski komentarz
             • avatar
              Marc1n
              0
              Czyli co, zaczną zamykać profile SJW?
              • avatar
               Marucins
               0
               Już się zaczyna.
               Ciekaw jestem jak odróżnią hejt od zwykłej krytyki? :)

               Witamy cenzuro internetu pod pretekstem walki z hejtem!
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ponieważ wszystkie media tzw. głównego ścieku kłamią w żywe oczy i w zasadzie żadne tematy nie są obiektywnie poruszane - duża część ludzi zaczyna szukać informacji w internecie. Powoduje to, że manipulantom trudniej jest kontrolować przekaz, więc internet jest ich solą w oku.

                Osobiście polecam blog:

                foxmulder2.blogspot.com

                Facet ma trochę dziwne poglądy polityczne, nie lubi Korwina i jest jak dla mnie za bardzo pisiurski, ale pisze bardzo ciekawie na temat różnych wątków historycznych i politycznych.

                ciekawe teksty o informatyce można bylo czasem przeczytać tu:

                https://jan.rychter.com/blog/

                Bardzo mi się spodobało logiczne podejście gościa do podpisu elektronicznego, wytknął bardzo celnie wszystkie jego oczywiste, dyskwalifikujące to rozwiązanie wady.

                Natomiast jego poglądy polityczne, to niestety czysta dziecinada - podoba mu się Rysio Petru, bo jak wiadomo wszystkie ryśki to porządne chłopy.
                • avatar
                 Kiciulek
                 0
                 Niedługo Facebook i Google będą sądem najwyższej instancji. W zasadzie już są wypaczeniem sądu, skoro cenzurują sieć bez żadnego wyroku.
                 • avatar
                  vitapy
                  0
                  Super pomysł, w końcu pokasują wszystkie konta polityków i dziennikarzy na Twitterze. Poziom hejtu level 10.