Internet

Facebook ma kłopoty - kiepsko przędzie na giełdzie, akcje spadają

przeczytasz w 1 min.

Czarne chmury nad Zuckerbergiem

Przed kilkoma dniami serwis Marka Zuckerberga zadebiutował na amerykańskiej giełdzie, będąc przy okazji najgorętszym debiutem w jej wieloletniej historii. Facebooka wyceniono na ponad 100 miliardów dolarów. Wygląda na to, że było w tym sporo przesady.

Emisyjną cenę akcji Facebooka ustalono na poziomie 38 dolarów za sztukę. W pierwszym dniu na parkiecie utrzymały się one mniej więcej na tym samym poziomie. Stoi za tym jednak dość poważna teoria, że banki pomagające w debiucie, w tym niesławny Goldman Sachs stawały na głowie w tym, by giełdowy początek nie okazał się spektakularną klapą i spekulowały nieco na korzyść witryny.

Kolejne dni nie były już tak kolorowe. Facebook nie wytrzymał i drugiego dnia po debiucie stracił na swojej wartości aż 11%. Jakby tego było mało dzień trzeci przyniósł kolejną stratę rzędu 8%, na dodatek dalsze prognozy nie są zbyt optymistyczne. Te dane są dowodem tego, że wycena Facebooka na ponad 100 miliardów dolarów okazała się grubą przesadą (wchodzące kilka lat temu na giełdę Google zostało wycenione kilkukrotnie mniej!).

Na dodatek prócz ogromnych strat, inwestorzy już ruszają z pozwami zbiorowymi skierowanymi przeciwko Zuckerbergowi oraz pomagającym mu bankom, które w ostatniej chwili przed debiutem zaczęły ostrzegać, że inwestycja w Facebooka może nie być tak rentowna, jak mogłoby się początkowo wydawać. Rzecz w tym, że ze swoim ostrzeżeniem skierowali się tylko do wybranych inwestorów.

Czarne chmury zbierają się nad Facebookiem, który jest jedną z największych potęg internetowych (a może i nie tylko) świata. Wkraczając na giełdę zdecydowali się grać w tę trudną, nieprzewidywalną i skomplikowaną grę. I jak na razie mają bardzo słabe karty.
 

Więcej o Facebooku:

Źródło: business insider, forsal

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  31
  Mysleli ze swiat realny wyglada jak ten z facebooka ale sie pomylili nie maja pokrycia wartosci "marki" facebook wiec akcjonarjusze sie nie nabieraja...
  • avatar
   Konto usunięte
   26
   Co to za marka, śmiech normalnie :D Większy pożytek mam ze strony z programem tv :D
   • avatar
    Konto usunięte
    26
    I na pewno jeszcze spadnie. Przecież jakakolwiek ( a tym bardziej wirtualna ) firma ze współczynnikiem C/Z na poziomie ok. 100/1 to najzwyklejsza bańka spekulacyjna.
    • avatar
     projectdarkstar
     18
     Goldman Sachs... przestępcy w garniturach i tyle.
     • avatar
      Obiektor
      13
      kiedy wysaczyczysz herbatke to zostaje juz sam fus
      • avatar
       Warmonger
       11
       Nikt normalny nie inwestuje 100 miliardów w akcje, bo wiadomo, że ich cena jest wielokrotnie przesadzona. Inwestorzy liczyli na dalszy wzrost dochodu Facebooka, najlepiej wielokrotny. Więc należy teraz akcje trzymać przez kilka lat i się modlić :P

       Zastanawiam się, czy to Zukerberg jest geniuszem, czy wszyscy inni są zwykłymi idiotami, dając się tak wykorzystywać.
       • avatar
        Konto usunięte
        11
        A ja nie mam facebook'a i nie mogę brać udziału w konkursach :((
        • avatar
         manioor
         9
         jak dla mnie te wszystkie Akcje to ruch wirtualną, nieistniejącą, nie mająca pokrycia gotówka, sposób dla ogromnych korporacji na szybki zysk i wchłaniania mniejszych firm do siebie.
         • avatar
          Fiona
          8
          Skasuj pocztę, wyłącz komórkę, skasuj konta na portalach społecznościowych, komunikatorach, itd.

          Jednym słowem zostań tylko w realu.

          Jeśli w ciągu 5 dni nikt nie zapuka Ci do drzwi - sprawdzić czy żyjesz - zastanów się co warte są te tabuny wirtualnych znajomych.

          Postaw sobie też pytanie o wartość wirtualnego życia. I czy naprawdę żyjesz ???

          Miłego weekendu wszystkim, mykam z przyjaciółmi nad jezioro, ognisko z kiełbaskami też będzie, jakieś napoje ogniste również. Całe stano dobrych znajomych, dwa ni super zabawy i zero "wirtuala"

          Pozdrawiam
          (osoba bez konta na fb i podobnych)
          • avatar
           Konto usunięte
           6
           Oj, jakie to straszne... Mój świat się właśnie zawalił ;)
           • avatar
            Konto usunięte
            4
            Nie mam konta na FB czy to prawda że mnie niema??
            • avatar
             Konto usunięte
             4
             a ja ma konto primum na BRAZZERS to inwestycja która się opłaci :)
             • avatar
              Konto usunięte
              2
              To było do przewidzenia. W momencie, kiedy na kilka dni przed debiutem Warren Buffet powiedział, że nie będzie inwestował, bo cena debiutu jest przeszacowana, a sam FB nie jest pomysłem, w który on chciałby inwestować, to każdy, kto choć trochę zna realia giełdy wiedziałby, że debiut skończy się klapą. "Wyrocznia z Omaha" się nie myli.

              A co do krytyków FB... pokażcie mi program, który pozwoliłby mi kontaktować się ze znajomymi z zagranicy, do tego mieć kontakt z pogańskimi stowarzyszeniami z USA, czy Europy i takie tam.... oczywiście profil mam zamknięty i tylko dla znajmowych, a "slit foci" na nim nie ma.
              • avatar
               Konto usunięte
               2
               Nic dziwnego, jak firmę co zarabia miliard rocznie wycenili na 100mld, na podstawie ilości reklam, których nikt nie ogląda, a co najwyżej kliknie "lubię to" żeby dobrać się do jakichś treści. Zynga, przynajmniej ma bezpośrednie dochody z gier.

               Spekulanci zarobili w pierwszy dzień nawet do 20% na tych akcjach i już je sprzedali, bo po co się interesować czymś co nie ma praktycznie żadnej wartości.

               Facebook upada, a wejście na giełdę było tylko, by o nim więcej mówiono - to jeszcze nie jest moment dramatycznego wyprzedawania akcji, ale facebook ma się coraz gorzej.
               • avatar
                cubess
                2
                http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nabici-w-Facebooka-czyli-malpy-na-Wall-Street-2553453.html
                • avatar
                 Konto usunięte
                 2
                 Pejsbook jest bardzo sprawną maszynką do trzepania kasy, ale skoro idzie w taki ładny minus - mogę to tylko skomentować: "Lubisz TO, S*KO!" :)
                 • avatar
                  Akachi
                  2
                  Najśmieszniejsze jest to, że ryży psychol ( Zuckerberg, nie mam tu na myśli nic politycznego ) doskonale o tym wiedział i sprzedał swoje akcje pierwszego dnia ;). Obecnie czeka go pozew zbiorowy ze strony udziałowców, ale znając historię takowych nie ugrają nic.

                  • avatar
                   Konto usunięte
                   1
                   Nie mam konta na fb. Jestem bohaterem?
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    To wszystko fikcja.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     heh wiedziałem że tak będzie i że jest to zły pomysł wchodzić teraz na giełdę gdy lata świetności firmy już minęły a nowego produktu na taką skalę już zapewne nie będzie :)
                     kto o tym zadecydował?
                     • avatar
                      UnitedTerror
                      0
                      Ah jakie to smutne fejsbuka nie było wcześniej i ludzie żyli i jak dla mnie może podzielić los portali które dawno zwinęły swój interes, bo portale tego typu otępiają i rozleniwiają ludzi na dodatek ich upupiając.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Chyba se założę konto, bo mi się facebook pójdzie kocić i nie zdążę.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Cóż, niedawno założyłem konto demo u jednego z popularnych ostatnio brokerów. Widać wszyscy w branży wiedzieli jak to się skończy tj. debiut facebook'a gdyż nawet opiekun "potencjalnego nowego klienta" zachęcał do inwestowania w kontrakty terminowe z założeniem dużych spadków. Założenia oparte właśnie na debiutach innych firm internetowych.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Mam nadzieję że upadnie, wreszcie będzie koniec tych łapek srapek i uzależnionych dziewczyn wiecznie na tym gównie siedzących