Aplikacje mobilne

Facebook ma problem. Użytkownicy iOS nie wyrażają zgody na śledzenie

przeczytasz w 2 min.

Komunikat od Facebooka oraz Instagrama, który wyświetla się na iPhone’ach z systemem iOS 14 miał zmusić jak największą liczbę użytkowników do wyrażenia zgody na śledzenie. W praktyce okazało się jednak, że prawie nikt nie chce być śledzony i blokuje obie aplikacje.

Nikt nie chce być śledzony przez Facebooka

Jeszcze tydzień temu pisaliśmy o komunikacie, który otrzymywali posiadacze iPhone’ów z najnowszą wersją iOS 14. Sugerował on, że Facebook pozostanie darmowy, jeśli właściciel telefonu wyrazi zgodę na śledzenie jego aktywności. Motywowane to było przede wszystkim możliwością personalizowania reklam.

Apple wprowadziło możliwość zablokowania śledzenia przez aplikacje w aktualizacji iOS 14.5. Dla Facebooka okazało się to potężnym ciosem.

Do tej pory można było tylko się domyslać, jakie będą skutki tego delikatnego szantażu. Z jednej strony użytkownicy mogli stwierdzić, że chcą wspierać małe przedsiębiorstwa z okolicy i wyrażą zgodę na śledzenie. Z drugiej jednak jesteśmy coraz bardziej świadomi, jak ważne jest zachowanie prywatności w sieci, które pośrednio wiąże się z naszym bezpieczeństwem.

Dzięki raportowi firmy analitycznej Flurry Analytics (należącej do Verizon) wiemy, który scenariusz się spełnił.

W USA zgodę na śledzenie aktywności wyraziło tylko 5% badanych. Poza USA wynik jest nieco korzystniejszy dla Facebooka - tam śledzenie zaakceptowało 13% badanych użytkowników. Obie liczby utrzymują się na zbliżonym poziomie od momentu pojawienia się iOS 14.5.

Raport Flurry - blokowanie śledzenia aplikacjiRaport Flurry - blokowanie śledzenia aplikacjiRaport Flurry - odsetek użytkowników iPhone'ów, którzy pozwalają na śledzenie

Raport jest efektem badania na dwóch próbach - 2,5 miliona użytkowników iPhone’ów z iOS 14.5 w USA oraz 5,3 miliona z reszty świata.

Jak wyłączyć śledzenie w iOS 14.5?

Funkcja App Tracking Transparency wymusza wyświetlanie użytkownikowi informacji, dlaczego konkretna aplikacja wykorzystuje śledzenie aktywności. Można ją włączyć w prosty sposób.

App Tracking Transpaerncy - włączanieApp Tracking Transparency - jak włączyć

Przejdź do Ustawień. Następnie otwórz sekcję Prywatność i wybierz Śledzenie. Ustaw przełącznik “Pozwalaj aplikacjom żądać możliwości śledzenia” na pozycję włączoną.

Jak to wygląda u Was? Korzystacie w ogóle z Facebooka? Jeśli tak - pozwalacie mu śledzić Wasze aktywności? Napiszcie w komentarzu.

Źródło: flurry.com

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  21
  No i dożyliśmy ciekawych czasów kiedy to problem ma firma, która NIE szpieguje użytkownika.
  A jeszcze kilkanaście lat temu problem i to poważny, miała ta, która użytkownika szpiegowała.
  • avatar
   hovzi
   2
   A niby Apple takie złe hehe
   • avatar
    gormar
    1
    I tak to co już wie o swoich użytkownikach starczy mu na kilka dekad. ;) A ludzie ciągle wypisują różne intymne sprawy na swoich profilach. XD
    • avatar
     kitamo
     0
     Ciekawe ze przeszkadza im szpiegowanie przez FB a nie przeszkadza przez samo Apple
     • avatar
      Hrakiri
      0
      A jeszcze jakiś czas temu ludzie mieli to gdzieś czy śledziło a tu taka niespodzianka
      • avatar
       Hartge
       0
       Apple wcale nie jest lepsze od fejsa, czy gógla ;-) Po prostu ładnie gra pod publiczkę.
       https://www.apple.com/legal/privacy/pl/
       zakładka "Dane osobowe zbierane przez Apple od Użytkownika"