Ciekawostki

Tęsknisz za fizyczną klawiaturą? Ten panel robi ją „na żądanie”

przeczytasz w 1 min.

A gdyby tak wyświetlacz mógł być płaski i dotykowy, a na życzenie pojawiałby się na nim fizyczne przyciski? To wcale nie jest tak nierealne, jak mogłoby się wydawać.

Przyciski „na żądanie”. Nowy pomysł na dotykowy wyświetlacz OLED

Przyzwyczailiśmy się już do pisania na dotykowych klawiaturach. I choć nie jest tajemnicą, że te fizyczne są wygodniejsze, to nie chcemy poświęcać im miejsca kosztem samego wyświetlacza, bo też przecież nie potrzebujemy ich zawsze. Naukowcy z Carnegie Mellon University przedstawili koncepcję, która może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Flat Panel Haptics to technologiczne rozwiązanie, które można zintegrować z panelem OLED, aby – na życzenie – tworzyć wypukłości. Ustalone sekcje ekranu można wypełnić płynem, aby utworzyć swego rodzaju przyciski na powierzchni ekranu. Dzięki temu wyskakująca na wyświetlaczu klawiatura mogłaby zyskać trzeci wymiar, podobnie jak przyciski sterujące w odtwarzaczu czy w grach. 

Jak przyciski pojawiają się na ekranie?

Jak to działa? Całość opiera się na pompach elektroosmotycznych. Te są w stanie wypełnić sekcję ekranu, tworząc wypukłość o wysokości na poziomie 1,5 mm. Kiedy „przycisk” już nie jest potrzebny, płyn jest odpompowywany i tym samym wyświetlacz znów wraca do swojej płaskiej formy. 

Pojawiają się dwa pytania. Pierwsze dotyczy tego, jak szybko mogą tworzyć się te wypukłości. Tu naukowcy uspokajają – twierdzą, że przyciski są gotowe już po upływie około jednej sekundy. Zapewniają przy okazji, że „klikanie” ich nie spłaszcza. Drugie pytanie związane jest z wytrzymałością takich wyświetlaczy – na to jednak odpowiedzi nie znamy. 

Naukowcy z Carnegie Mellon University przedstawiają za to kolejne atuty swojego rozwiązania. Podkreślają, że prototyp Flat Panel Haptics ma zaledwie 5 milimetrów grubości i waży mniej niż 40 gramów. Jest w dodatku samowystarczalny – trzeba tylko podpiąć parę cieniutkich przewodów elektrycznych. 

Źródło: Engadget, Gizmodo

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Okonio
  1
  Ostatnie zdanie: "Jest w dodatku samowystarczalny – trzeba tylko podpiąć parę cieniutkich przewodów elektrycznych."
  Czyli że jest na prąd i nie trzeba używać ręcznej pompki? :) Bardziej zagmatwanego opisu chyba nie dalo się wymyślić.
  • avatar
   lester77
   0
   Fajnie, wynaleźli koło na nowo. Co prawda wtedy (sierpień 2012 roku) nie chwyciło, co nie znaczy że można o tym zapomnieć i obecne rozwiązania nazywać wynalazkiem:
   https://www.geeky-gadgets.com/tactus-creates-physical-3d-buttons-on-flat-touch-screens-video-06-08-2012/

   I trochę filmików na youtube, gdzie widać, że działało to dobrze i szybko, może nawet lepiej niż obecne wcielenie (nie ma wgłębień na ekranie po "guzikach"):
   https://www.youtube.com/results?search_query=+Tactus+Technology