Ciekawostki

10 tysięcy robotów zastąpi pracowników w Foxconnie

przeczytasz w 1 min.

Pozwoli to na zwiększenia tempa i obniżenie kosztów produkcji. No i roboty nie będą się raczej skarżyć na warunki.

Foxconn pracownicy

Foxconn to ogromna fabryka, która ze względu na swoją politykę wewnętrzną wywołuje sporo kontrowersji. Mowa tu przede wszystkim o ciężkich warunkach pracy i niskim wynagrodzeniu, co nakłoniło już niejednego pracownika do popełnienia samobójstwa. Tymczasem okazuje się, że na tym zdecydowanie nie koniec.

Według najnowszych doniesień prezes Foxconnu Terry Gou na ostatnim spotkaniu wspólników ujawnił, że w planach są ogromne zmiany. Aby zwiększyć tempo i obniżyć koszty produkcji, pracowników na liniach montażowych zastąpić mają specjalnie przystosowane do tego roboty, zwane Foxbotami.

Plan wprowadzenia Foxbotów ogłoszony został już w 2011 roku. Teraz jednak wkroczyły one w końcową fazę testów, co oznacza, że ich premiera jest naprawdę blisko. Czy faktycznie pozwolą one obniżyć koszty? Dodajmy, że koszt wyprodukowania jednego takiego robota może sięgać 25 tysięcy dolarów. Odpowiedź brzmi: tak. Musimy bowiem pamiętać, że Foxconn zatrudnia obecnie 1,23 mln pracowników.

Podczas gdy Foxconn wciąż „cieszy się” złą opinią, roboty wydają się rozsądnym wyborem – w końcu one nie odczuwają emocji. Nie dziwi więc, że Gou zamierza „zatrudnić” milion takich Foxbotów. Pierwszy etap to jednak 10 tysięcy egzemplarzy. Według doniesień roboty zajmą się na początku produkcją iPhone’ów 6.  Większość pracy wciąż będzie należała do ludzi – przynajmniej na razie.

Źródło: Neowin

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  loctor
  10
  Spoko, spoko. W Foxconnie panują takie warunki pracy, że za kilka lat nawet roboty zaczną popełniać samobójstwa.
  • avatar
   patryk78
   6
   Pewnie prąd do robotów będzie droższy niż wynagrodzenie Chińczyków :)
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Jak tak dalej będzie to niedługo w każdej fabryce nie będzie ani jednego człowieka. No ale cóż...
    • avatar
     guziel
     3
     dla odbiorcy to lepiej bo powtarzalność produktu wzrośnie.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      "I, gdy do pracy nie będzie potrzeba ludzi, a wszystko będą robić roboty, wtedy w końcu człowiek będzie mógł się wylegiwać na polanie..." - ale miałem sen. Ciekawe, czy znajdą pracę, bo jak nie to przez te roboty może być więcej samobójstw. Ogólnie z tym wypieraniem ludzi z miejsc pracy przez maszyny to kwestia sporna. Tak źle i tak niedobrze
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       To musi być jakiś wyjątkowo wrażliwy kapitalista, uznał że więcej się nie da wycisnąć z ludzi. Normalny by więcej siatek rozwiesił.
       • avatar
        ciomasta
        1
        no jeszcze 10 lat i roboty beda zanas pracowac a bezrobocie bedzie takie ze ja pie......
        • avatar
         Abgan
         1
         Znowu to samo. Na portalu technologicznym, gdzie można oczekiwać od czytelników jakiejś wiedzy, przeważają komentarze krypto-luddystów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Luddyzm). Poczytajcie sobie kiedy zaczął się ruch luddystów - to naprawdę stary pomysł, który od początku był bez sensu i z upływem lat nie stał się mądrzejszy. I co, chcielibyście zniszczenia maszyn? Każdy ma sobie sam zrobić ubranie, zżąć ziarno, zemleć mąkę i upiec chleb? Absurd.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Biedne roboty :(
          Myślicie że tam gdzie w ogóle nie szanowano ludzi będzie się szanować kogokolwiek/cokolwiek innego?

          • avatar
           Silver
           1
           Biorąc pod uwagę rozmach firmy to sami będą w stanie je sobie wyprodukować ;)
           • avatar
            jewgienij
            -3
            O ile pamietam, mial to byc milion robotow i to pare lar temu. Tak czy siak 25 tys. za pracownik ktory jedzie 24/7/365 i prawie bez przerw...
            Widze szekle, duzo szekli! Za jakis czas wystarczy eksterminowac pare miliardow bezrobotnych (albo uzbroic i podjudzic jednych na drugich) i Ziemia bedzie przyjemniejszym miejscem niz kiedykolwiek! Nawet biblijny raj wymieka, bo nie mieli internetu...
            • avatar
             jkbrenna
             -4
             i jestem pewny, ze ci ktorych zwolnia dos szybko prace znajda i nie beda jak to w europie bylo maszyny niszczyc...