Karty graficzne

Gigabyte GeForce GTX 980 Ti w wersji WindForce 3X i WaterForce do ekstremalnego OC

przeczytasz w 1 min.

Nowe karty należą do serii Xtreme Gaming, ale powinny przypaść do gustu również entuzjastom i overclockerom.

Gigabyte GeForce GTX 980 Ti Xtreme Gaming - WindForce 3X i WaterForce

Gigabyte zaprezentował dwie kolejne karty graficzne z linii Xtreme Gaming – tym razem są to modele GeForce GTX 980 Ti, które powinny zainteresować nie tylko graczy, ale też entuzjastów i ekstremalnych overclockerów.

W obydwóch przypadkach producent zastosował autorski projekt płytki drukowanej, na której znalazł się procesor graficzny Maxwell GM200 (2816 SP), 6 GB pamięci GDDR5 384-bit i rozbudowana, 14-fazowa sekcja zasilania. Standardowo zasilanie doprowadzają dwa 8-pinowe gniazda, ale z myślą o ekstremalnym podkręcaniu udostępniono jeszcze 6-pinowe i przełącznik BIOS-ów z trybem LN2 (chłodzenia ciekłym azotem).

Nie obyło się też bez fabrycznego podniesienia taktowań, bo rdzeń przyspieszono z 1000/1075 MHz do 1216/1317 MHz, a pamięć wideo z 7010 MHz do 7200 MHz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby karty dodatkowo przyspieszyć – pomóc mają w tym specjalnie wyselekcjonowane procesory graficzne i wcześniej wspomniany tryb ekstremalnego podkręcania LN2.

Karty różnią się zastosowanym chłodzeniem – mamy do wyboru wersję WindForce 3X i WaterForce. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z powietrznym chłodzeniem, na które składają się dwa masywne radiatory, kilka rurek cieplnych i trzy duże wentylatory z podświetlanymi obręczami. Całość schowano pod efektowną obudową z podświetlanym logo WindForce, a na rewersie zainstalowano płytkę usztywniającą laminat.

W drugiej karcie mamy do czynienia z chłodzeniem wodnym – składa się na nie blok wodny ze zintegrowaną pompką i pojedyncza chłodnica ze 120-milimetrowym wentylatorem. Także i w tym przypadku producent postawił na efektowną, podświetlaną obudowę i płytkę usztywniającą laminat.

ModelGeForce GTX 980 Ti Xtreme Gaming WindForce 3XGeForce GTX 980 Ti Xtreme Gaming WaterForce
Układ graficznyMaxwell GM200
Procesory strumieniowe2816
Taktowanie rdzenia1216/1317 MHz
Pamięć wideo6 GB GDDR5 384-bit
Taktowanie pamięci7200 MHz
Wyjścia wideoDVI-D, HDMI, 3x DisplayPort
Zasilanie2x 8-pin (+6-pin)
ChłodzenieWindForce 3XWaterForce

Jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie karty trafią do sprzedaży. Można jednak podejrzewać, że będą to jedne z droższych modeli na rynku – w końcu mamy do czynienia z wyjątkowymi wersjami.

Źródło: Gigabyte

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  3
  Jak ktoś zamierza ekstremalnie podkręcać to pierwsze co zrobi to zdejmie to pseudo "wodne" chłodzenie i założy rasowe wodne chłodzenie. Wniosek: najlepsze wersja do ekstremalnego podkręcania to golas bez żadnego chłodzenia - zakładamy swoje oszczędzając pewną sumkę.
  • avatar
   Balrogos
   1
   Tak swietne te ledy bedzie je widac napewno przez okno wystarczy PC ustawic do gory nogami :)
   • avatar
    SirMichael
    0
    ma 980 ti G1 windforce... czy da się wymienić u mnie chłodzenie na takie bajeranckie? :)