Płyty główne

Gigabyte szykuje trzy wypasione płyty pod procesory Broadwell-E

przeczytasz w 2 min.

Nowe płyty Gigabyte X99 nie tylko efektownie wyglądają, ale też wyróżniają się bogatym zestawem złączy.

Gigabyte GA-X99-Designare EX płyta główna
Biało-niebieskie akcenty - nowość w ofercie GIgabyte'a

Jeszcze w tym kwartale czeka nas premiera procesorów Intel Broadwell-E – co prawda modele te będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi z gniazdem LGA 2011-3 i chipsetem X99, ale część producentów planuje wydać również nowe konstrukcje. Firma Gigabyte ma w planach co najmniej trzy nowe modele, a zainteresowani mogli je zobaczyć na targach PAX East 2016 w USA.

Nowe płyty przede wszystkim wyróżniają się efektownym wzornictwem – mamy do czynienia z osłonami sekcji audio i tylnego panelu, a także rozbudowanymi radiatorami na sekcji zasilania i chipsecie. Na uwagę zasługuje także wzmocnienie złączy PCI-Express 3.0 x16 i ekranowanie banków pamięci.

Wszystkie nowe modele współpracują z procesorami Intel Haswell-E i Broadwell-E pod gniazdo LGA 2011-3 oraz 4-kanałowymi zestawami pamięci DDR4 (do dyspozycji oddano osiem banków). Dodatkowym atutem jest bogaty zestaw złączy, który pozwoli na budowę wydajnych i funkcjonalnych konfiguracji.

Gigabyte GA-X99-Designare EX płyta główna

Model GA-X99-Designare EX został utrzymany w czarno-biało-niebieskiej kolorystyce i aspiruje do najwyższej półki dla graczy i entuzjastów. Dla kart rozszerzeń udostępniono tutaj pięć złączy PCI-Express 3.0 x16 (x16/x16/x4/x16/x8) i jedno PCI-Express 3.0 x1.

Gigabyte GA-X99-Designare EX płyta główna
Złącze M.2 32 Gb/s schowano pod osłoną

Do dyspozycji oddano nowoczesny zestaw złączy dla dysków – opróć sześciu standardowych gniazd SATA 6 Gb/s producent dołożył dwa SATA Express 10 Gb/s, dwa U.2 32 Gb/s, a pod osłoną znalazło się jeszcze gniazdo M.2 32 Gb/s.

Gigabyte GA-X99 Phoenix SLI G1 Gaming płyta główna

Gigabyte GA-X99 Phoenix SLI G1 Gaming został utrzymany w czarno-biało-pomarańczowej kolorystyce i jest trochę uboższy od wcześniej opisywanego modelu. Producent udostępnił jedno złącze PCI-Express 3.0 x1 oraz cztery złącza PCI-Express 3.0 x16 (x16/x16/x8/x8). Dla dysków przeznaczono dziesięć gniazd SATA 6 Gb/s, jedno U.2 32 Gb/s i jedno M.2 32 Gb/s. Jest też bezprzewodowa karta sieciowa Wi-Fi w złączu M.2.

Gigabyte GA-X99 Ultra Gaming płyta główna

Na koniec GA-X99 Ultra Gaming – tym razem z biało-czerwonymi akcentami. Dla kart rozszerzeń udostępniono taki sam komplet złączy, a więc jedno PCI-Express 3.0 x1 i PCI-Express 3.0 x16 (x16/x16/x8/x8).

Gigabyte GA-X99 Ultra Gaming płyta główna

W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na złącza dla dysków (cztery SATA 6 Gb/s zamieniono na dwa SATA Express 10 Gb/s). Niestety zabrakło już bezprzewodowej karty sieciowej WI-Fi (złącze M.2 pozostało wolne).

Zaprezentowane płyty należą do wyższej półki dedykowanej graczom, ale jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie trafią do sprzedaży.

Źródło: GamersNexus

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  4
  Gigabyte przynajmniej nie żałuje miedziuchy w swoje najwyższe produkty
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   najb...li plastiku i fajrant!!!
   • avatar
    kokosnh
    2
    te 4 złącza PCI-e x16 przy sobie to jakaś masakra ( są co prawda chłodzenia wodne zajmujące jeden slot, ale tak jak mówię, strasznie niefunkcjonalne).
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Mnie te plyty zainteresowaly no i czekam na nowe procesory.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      i żadna mi się nie podoba. Gdzie płyta z 3 portami M.2 32 Gb/s
      • avatar
       studionti
       -1
       Najdroższy i najlepszy procesor w najbardziej rozbudowanej płycie nie będzie miał sensu bez dobrego oprogramowania. Niestety nowinki nie wspierają systemu Windows Vista czy nawet czasem Windows 7. Bezużyteczne systemy tabletowe/ telefonowe wciskane na siłę (Windows 8 i 10) doprowadzą niedługo, że PC zniknie z rynku.
       Wystarczyły nowe sterowniki i poprawki w kodzie, tymczasem Microsoft postanowił postawić na interface, dopasowując go do ludzi o niskim poziomie inteligencji, wykorzystujących komputer zamiennie z telefonem do Facebooka i prostych gier ze sklepu Microsoftu.
       • avatar
        anathema77
        0
        no nie.....wygląd beznadziejny ...rozumiem ze jest teraz moda na biały ....białe samochody , meble itp. .....ale to już jest przegięcie ....i do tego strasznie plastikowo to wygląda ....:(
        • avatar
         bimbrownik03
         0
         Czy naprawdę tylko MSI potrafi zrobić prostą czarną płytę, która by pasowała do praktycznie każdej kolorystyki? A nawet oni mają taką tylko jedną i to niemalże najtańszą na tą podstawkę. Nie ma żadnej prostej i eleganckiej, ale jednocześnie bardziej funkcjonalnej płyty na x99, a i na innych socketach jest ich jak na lekarstwo.
         • avatar
          BluePandoraBox
          0
          "opróć sześciu standardowych gniazd SATA 6 Gb/s" pomijając literówkę przypominam że X99 standardowo ma 10x SATA III

          pierwsza płyta ma wreszcie jakiś stonowany wygląd bez wszędobylskich czerwonych wstawek
          plastiki można pomalować na dowolny kolor jeśli komuś biały nie pasuje, zwłaszcza że są przykręcane do płyty i nie stanowią jednej części z laminatem