Internet

Google wkrótce przeszuka też twój komputer

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Jedna wyszukiwarka do wszystkich Twoich (i nie tylko Twoich) treści?

Google hybryda

Dziś jest już dla nas czymś zupełnie normalnym. Powinniśmy jednak mieć świadomość tego, że wyszukiwarka internetowa była jednym z najważniejszych wynalazków ostatnich lat. Dzięki narzędziu, takiemu jak Google, możemy w ciągu kilku sekund znaleźć niemal wszystko, co znajduje się w Internecie. Wygląda na to, że teraz gigant z Mountain View chce pójść o krok dalej.

Co byście powiedzieli na to, by wyszukiwarka pokazywała nie tylko wyniki z Internetu, ale też z dysku naszego komputera (bądź urządzenia mobilnego) i innych usług? I nie chodzi tutaj o stworzenie dodatkowej wyszukiwarki desktopowej – internetowemu gigantowi marzy się prawdziwa hybryda. Taki pomysł pojawia się w jednym z ostatnich zgłoszeń patentowych Google – „Computer application data in search results”. 

Co zatem oprócz stron internetowych, dokumentów, obrazów, map i innych treści dostępnych w sieci mogłoby się pokazać w wynikach wyszukiwania? Ano między innymi informacje z portali społecznościowych i nawigacji czy nawet odtwarzacza multimedialnego i innych aplikacji zainstalowanych na komputerze. Wyszukiwarka Google mogłaby też poszukać odpowiedzi na pytanie w kontaktach, zakładkach w przeglądarce itd.

Pozostaje jedynie pytanie o bezpieczeństwo i prywatność. Można się jednak domyślać, że zanim Google zaczęłoby penetrować nasze dyski, najpierw spytałoby o zgodę. Pytanie brzmi, czy chcielibyście takiej zgody udzielić?

Źródło: SlashGear, USPTO

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  To chyba oczywiste, całkowita blokada na Google. Ze spyware i keyloggerami się walczy.
  23
 • avatar
  Skaza

  Dziękuję, z pewnością nie skorzystam.

  18
 • avatar
  Shreq
  Nie, nie, nie i jeszcze raz nie.
  12
 • avatar
  dawidex999
  Czekam na to aż będą mogli mi przeszukać mój własny dom...
  Co się dzieje z tym światem!?
  8
 • avatar
  Snack3rS7X
  Nie lubię aplikacji internetowych, jak chcą przeszukiwać dysk niech stworzą do tego program a nie jakieś bzdury w przeglądarce bo ludziom nie chce się dupy ruszyć na pulpicie
  1
 • avatar
  prime27pl
  no to juz przesada .
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  tytuł powinien raczej brzmieć:
  "Google też wkrótce przeszuka twój komputer"
  :]
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  "Computer application data in serach results"

  "serach"?? chyba search? :)
 • avatar
  maksimum
  mozna po prostu przejsc na duckduckgo.com i nie dawac zarobic na sprzedarzy swoich danych
 • avatar
  kitamo
  hehe gratulacje dla BMK, zrobic tytuł pod publike tak by nagle pojawiła się masa komentarzy zgodnie z oczekiwaniem :D :D

  A tak na serio - wszyscy narzekają i już snują opowiesci o inwigilacji itp, a pamietac trzeba ze nikt nie zostanie inwigilowany jesli sie na to dobrowolnie nie zgodzi.
  Wystarczy czytac licencje danego oprogramowania, a nawet glupia zasade wykorzystania cookies przez wiele witryn.

  Obecnie jest takie ciche przyzwolenie na szpiegowanie po cichu, ale jak juz ktos pisze glosno i wyraznie ze umieszcza jakies funkcje wysylajace dane w swoim produkcie to idzie na lincz.