Nauka

Grafen może być niebezpieczny dla ludzi i środowiska

przeczytasz w 2 min.

"Cudowny materiał" jednak nie taki cudowny?

Grafen badania

Nazywany przez wielu „cudownym materiałem” grafen być może nie jest jednak taki cudowny. Naukowcy odkryli bowiem, że poza kilkoma niezwykle przydatnymi właściwościami, może on też być niebezpieczny dla środowiska i ludzi.

Co chwilę słyszymy o nowych zastosowaniach grafenu, a ochom i achom nie ma końca. Oczywiście nic w tym dziwnego – będący grubości jednego atomu węgla materiał jest niezwykle silny, a przy tym lekki, elastyczny i świetnie przewodzący zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Według badających go naukowców – dzięki niemu możemy być świadkami technologicznej rewolucji.

W tym roku mija dziesięć lat odkąd udało się po raz pierwszy otrzymać grafen w warunkach laboratoryjnych. Od tego czasu obserwujemy dynamiczny wzrost popularności tego materiału (także w przedmiotach komercyjnych). Ogromne pieniądze przeznaczane są na prace nad potencjalnymi możliwościami wykorzystania oraz nowymi technologiami wytwarzania, a znacznie mniej – na badania możliwych negatywnych skutków ubocznych.

Tymczasem wyniki dwóch ostatnich badań są znacznie mniej optymistycznie. W pierwszym zespół biologów, inżynierów i innych naukowców z Uniwersytetu Browna badał potencjalną toksyczność grafenu w połączeniu z ludzkimi komórkami. 

Okazało się, że największe zalety materiału w przypadku nieumyślnego wprowadzenia do organizmu (na przykład poprzez nos) staja się jego wadami – cienkie, mocne i ostre nanocząsteczki łatwo mogą przebijać błony komórkowe.

Grafen komórka

„Materiały te mogą być wdychane nieumyślnie albo nawet celowo wstrzykiwane lub wszczepiane jako elementy nowych modeli biomedycznych” – powiedział Robert Hurt, profesor inżynierii i jeden z badaczy. – „Dlatego też chcemy zrozumieć jak zachowują się one w komórkach ludzkiego organizmu”.

Inne badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Riverside’s Bourns College of Engineering będącego częścią Uniwersytetu Kalifornijskiego. Naukowcy sprawdzali jak nanocząsteczki grafenu mogą oddziaływać na środowisko jeśli uda im się znaleźć drogę do wód powierzchniowych lub gruntowych.

Wyniki pokazały, że w wodach gruntowych gdzie znajduje się niewielka ilość materiału organicznego, a woda ma wyższy stopień twardości, nanocząsteczki tlenku grafenu stają się mniej stabilne. W wyniku tego mogą się osadzać na brzegach lub przeniknąć do gruntu.

W wodach powierzchniowych jednak, takich jak jeziora czy rzeki, gdzie ilość materiału organicznego jest znacznie większa, a woda jest mniej twarda, cząsteczki pozostawały stabilne i przemieszczały się dalej – szczególnie pod powierzchnią. To wszystko oznacza, że grafen może być niebezpieczny dla zwierząt, roślin i ludzi.

Grafen próbka

„Dzisiaj sytuacja podobna jest do tej, która miała miejsce 30 lat temu w przypadku chemikaliów i leków” – powiedział Jacob D. Lanphere, jeden z autorów. – „Po prostu nie wiemy zbyt wiele na temat tego co się dzieje, gdy te nanomateriały dostają się do ziemi lub wody. Dzięki wynikom naszych badań mamy jednak dane, które będziemy promować, aby zastosowanie tej technologii w przyszłości było zrównoważone”.

Możemy być pewni – na tym badania się nie zakończą.

Źródło: Gizmag

Komentarze

57
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marked
  64
  Czyżby lobby krzemowe chciało ukręcić łeb sprawie?:)
  • avatar
   sid vicious
   19
   Spiseg.
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Bylem w 101% pewny, ze tak to sie skonczy. W 101%. Zablokowac, do sejfu i nadal tluc dziejsza przedpotopowa technologie za grube pieniadze. I tak od produkcji samochodow po lekarstwa.

    JEDEN SYF.
    • avatar
     Konto usunięte
     7
     Ale to co tak drogi materiał będzie się walał po wysypiskach? Myślałem z walka idzie o każdy płatek i każdy gram a tu proszę piszą o tym jakby miał występować tak powszechnie że aż strach. Nieźle.

     Z molibdenitem tak samo będzie?
     • avatar
      Konto usunięte
      7
      Też mi odkrycie. Przecież to było pewne. Skoro nanorurki są szkodliwe bo "włażą" wszędzie, wszystkie rzeczy nano np nanosrebro na których mogą rosnąć komórki rakowe, to tym bardziej grafen. Zresztą ile niebezpiecznych i szkodliwych rzeczy używamy codziennie... Baterie, komputery, prąd, gaz, termometry, samochody, benzynę i tak można wymieniać w nieskończoność. Straszenie przed nieznanym bo ciemny lud łyknie wszystko...
      • avatar
       Konto usunięte
       5
       Czyli cos jakby taki miniaturowy asbestos.
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Dobrze, niech badają - oby się nie powtórzyła sytuacja z azbestem - niegdyś rewolucyjnym materiałem, ochoczo stosowanym i wysoce niebezpiecznym w określonych sytuacjach.
        • avatar
         kot-kreskowy
         3
         Tego nie da się zatrzymać, szkodliwość jest prawdopodobna ale tak naprawdę na czym stoimy to dopiero się dowiemy po upowszechnieniu materiału. Podobnie jak z amunicją ze zubożonego uranu. Ktoś ją musi posiadać, bo jest taka możliwość i nie ma zmiłuj. A że czasem się jej użyje i doprowadzi do poważnego skażenia środowiska, cóż, cel uświęca środki. Ciekawe tylko jak to skomentują nasze prawnuki.
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          DDT, azbest i inne takie pomysły też miały być "super bezpieczne" i wspaniałe i w ogóle odmienić świat.
          • avatar
           ECRYGIGS
           1
           hamerykanie wszystkim bedą mówić że to niebezpieczne, a sami będą stosować. http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/grafen-polska-specjalnosc-ma-piete-achillesowa-blizej-mu-do-ceramiki-niz-do-stali,121427,1,0.html
           • avatar
            Logox
            1
            Szkoda byłoby gdy wszystkie projekty wykorzystujące właściwości grafenu zostały teraz zakończone :(
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             myslalem, ze mowimy o super wytrzymalym materiale a tu okazuje sie, ze mozna sie go przypadkiem nazrec, nawdychac albo spuscic w toalecie...
             • avatar
              JAZ99
              1
              ... nanocząsteczki tlenku grafenu...

              Mamy nowy związek chemiczny. Co powstaje po utlenieniu węgla?
              • avatar
               Konto usunięte
               -1
               Grafen okazał się o wiele lepszy niż myśleli i teraz chrzanią o jego szkodlwiości...
               • avatar
                b1tzz
                -3
                Hmmm... czyli nie można robić tak.. http://goo.gl/Su9Sok
                ZASKAKUJĄCE
                • avatar
                 d i l
                 -3
                 Kto przez nos wciąga grafen?
                 Chyba, że nieopatrznie ktoś zrozumiał "good stuff".
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -5
                  Wina Tuska
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Teraz grafen, wcześniej żarówki i inne cuda na kiju, które mogą pchnąć do przodu technologie, ale po co, skoro ktoś może zarobić na blokowaniu wejściu na rynek projektu.
                   • avatar
                    Marucins
                    0
                    Ciekaw jestem kto zapłacił za te badania? Ile to lat bada się grafen a dopiero teraz wypływają takie kwiatki...


                    To tak jak lobby odnośnie gazu łupkowego - normalna kwestia że proces wydobycia jest niekorzystny środowisku (na chwile obecną) ale dlaczego złoża zostały wykupione przez Hamerykańców skoro jest ich mało a wydobycie jest takie nieekologiczne?
                    • avatar
                     ALEKS_D_RAVEN
                     0
                     Akurat to że mogą penetrować błony komórkowe to kolejna zaleta
                     • avatar
                      plewcio
                      0
                      tak mistrzu, wykwalifikowana kadra na początku musi to ogarnąć, ale nie wiem czy wiesz, ale firmy istnieją dzięki kasie... i tylko to się liczy.
                      jak nie pracowałeś nigdy w firmie większej niż 10 osób, to pewnie tego nie zrozumiesz. Pozdro