Ciekawostki

Słynny muzyk bierze w obronę sztukę sztucznej inteligencji

przeczytasz w 2 min.

Słynny francuski DJ i producent muzyczny David Guetta wypowiedział się przychylnie na temat muzyki tworzonej przez sztuczną inteligencję. Wykorzystał on niedawno AI by dodać do piosenki wokal w stylu Eminema.

AI będzie narzędziem muzyka przyszłości

Szeroko znany David Guetta przyznał, że niedawno wykorzystał dwie strony używające sztucznej inteligencji (nad potężniejszą wersją takiego algorytmu pracuje Google), aby stworzyć tekst rapowej piosenki w stylu Eminema. Guetta co prawda nie ma zamiaru komercyjnie udostępniać tego utworu, jednak według niego stanowi to dobry przykład tego, w jakim kierunku może pójść w przyszłości tworzenie muzyki. Opinię wyraził podczas ceremonii rozdania Britt Awards, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego producenta.

Jestem pewien, że przyszłość muzyki leży w sztucznej inteligencji. Na pewno. Nie ma wątpliwości. Ale w charakterze narzędzia. [...] każdy nowy styl muzyczny pochodzi od nowej technologii.

AI pomaga, ale człowieka nic nie zastąpi

Guetta porównał sztuczną inteligencję do instrumentów muzycznych, które w przeszłości swoim pojawieniem się rewolucjonizowały spojrzenie ludzi na muzykę. Jak mówi, nie było rock'n'rolla bez gitary elektrycznej, acid house'u bez basowego syntezatora albo hip-hopu bez samplera. Teraz sztuczna inteligencja musi wywrzeć swój wpływ na muzycznym świecie, otwierając kolejną epokę w jego historii.

Francuski producent zaznaczył jednak, że nic nie zastąpi wyczucia smaku, który definiuje artystę. Określone emocje i gust, który kreatywna osoba wkłada w utwór, są ważniejsze niż zdolność AI do generowania harmonizujących ze sobą zestawów dźwięków. Wygląda to na podobny dylemat dotyczący autorstwa, jak ten, który towarzyszy tworzeniu grafik przy pomocy generatorów obrazów

Sztuczny Eminem

W zeszłym tygodniu Guetta opublikował na Twitterze film ze stworzonym w stylu Eminema fragmentem utworu. Przyznał, że urywek został stworzony jako żart, ale „działał tak dobrze, że nie mogłem w to uwierzyć”. Eminem nie skomentował jeszcze sprawy.

Źródło: BBC, Twitter 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zero-Cool
  5
  No dobra śmieszna zabawka, ale co z prawami autorskimi? Osobiście chyba z pół roku temu spotkałem się z ruchem artystów-grafików "antyAI". Przecież AI gorzej dyma artystów i twórców niż torrenty... Nie dość że ukradnie czyjąś pracę to jeszcze podpisze ją swoim imieniem (tj. użytkownik takiego programu swoim bo nawet nie będzie pewnie wiedział kogo zplagiatował)...
  • avatar
   .Alx.
   2
   "Szeroko znany David Guetta" - Chyba z powodu tej wypowiedzi, bo nigdy o takowym jegomościu nie słyszałem.
   • avatar
    Kasuja Wpisy Automatem
    1
    właśnie tym się różni twórca, artysta, od jakiegoś szczekacza który się boi konkurencji ze strony AI
    • avatar
     oreonoreon
     0
     Coraz więcej jest artykułów, w których AI jest ukazana jako nie zabieranie miejsc pracy czy iście na łatwiznę, a raczej jako możliwość rozwijania obszarów dotąd nie rozwijanych, np https://marcinkaminski.pl/czy-ai-zabierze-ludziom-prace/
     • avatar
      Batyra
      -5
      A ja nie znam jegomościa… kto powiedział ze on jest słynny? Kto mu te lajki klikał bo nie ja? A może szwagra namówił? Przekręcony licznik i tyle.
      • avatar
       pawluto
       0
       Ale bzdury...