Bezpieczeństwo

"Haktywiści" atakują Facebooka

przeczytasz w 2 min.

W sieci pojawiło się nowe zagrożenie wymierzone w użytkowników serwisów społecznościowych. Mowa o politycznym „haktywizmie”, czyli stosowaniu nielegalnych lub dwuznacznych z prawnego punktu widzenia narzędzi cyfrowych do realizacji celów politycznych. 

 Warto przeczytać:
 

Eksperci zauważyli, że w weekend 5-6 czerwca 2010 r. wzrost liczby ataków hakerskich na konta użytkowników Facebooka. Za atakami stali tureccy hakerzy, którzy chcieli w ten sposób wziąć odwet za niedawny incydent związany z blokadą Strefy Gazy.

Rozpoznane przez specjalistów z AVG Technologies zagrożenia przyjęły zasadniczo dwie formy, co może wskazywać na to, iż stoją za nimi dwie osoby lub dwie grupy hakerów. Wszystko wskazuje na to, że za ataki odpowiadają hakerzy narodowości tureckiej. Narzędzia te obejmują defacement (podmianę, zmianę wyglądu) stron internetowych, przekierowania, ataki typu DoS (denial of service), kradzież informacji, parodie stron internetowych, wirtualny udział (sit-in), wirtualny sabotaż i rozwój oprogramowania.

- Liczba zhakowanych kont jest dosyć niewielka – nie przekroczyła jeszcze pięćdziesięciu profili - co wskazywałoby na to, że nie jest to atak zautomatyzowany. Niepokojącym jest jednak fakt, że liczba ta – powoli - ale wciąż rośnie - mówi Roger Thompson, przedstawiciel AVG. - O ile mi wiadomo, jest to pierwszy raz, kiedy Facebook padł ofiarą tzw. ‘haktywizmu’ politycznego. Biorąc pod uwagę, że atak prowadzą przypuszczalnie tureccy hakerzy i że rościli sobie oni niegdyś prawo do światowego rekordu obejmującego defacement 37 tys. stron w jeden dzień, musimy liczyć się z zagrożeniem, że mogą oni znaleźć zautomatyzowany swoje dalsze działanie. Powinniśmy być wyjątkowo ostrożni klikając na jakiekolwiek linki - dodaje.

Akt haktywizmu na Facebooku to kolejny z serii złośliwych ataków na ten popularny serwis społecznościowy. Zaleca się zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi w korzystaniu z tego typu rozwiązań. Zaleca się również stosowanie kilku prostych zabiegów, które mogą nas uchronić nie tylko przed tego typu atakami:

 • Używaj oprogramowania antywirusowego lub darmowych skanerów, które można znaleźć w sieci
 • Jeśli musisz zainstalować aplikację, aby obejrzeć plik wideo, prawdopodobnie coś jest nie w porządku. Wejdź na oficjalną stronę internetową aplikacji do odtwarzania plików wideo i stamtąd pobierz program. Nigdy nie pobieraj niczego za pośrednictwem linka.

Źródło: AVG

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  50 kont ? to chyba jacyś amatorzy
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Atak przez "rozwój oprogramowania" ?!? Robot tłumoczył czy jak?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    potem dowiemy się ,że facebook wytropił ich i ślad po nich zaginął :p