Ciekawostki

Palec zamiast kluczyka do nowego hyundaia

przeczytasz w 1 min.

W przyszłorocznym modelu Hyundai Santa Fe pojawi się ciekawe rozwiązanie, które ma wyeliminować konieczność korzystania z kluczyka (nawet tego „inteligentnego”).

Różne systemy bezkluczykowe mieliśmy już okazje zobaczyć, ale (mocno naciskający ostatnio na innowacje wyraźnie odczuwane przez użytkowników) Hyundai postanowił spróbować czegoś nowego. Możliwe będzie otworzenie drzwi i uruchomienie silnika jego Santa Fe za pomocą palca, a właściwie jego odcisku.

Czy to jest przydatne?

Jedni stawiają na „inteligentne kluczyki”, inni przekonują, że „wystarczy ci twój smartfon”, a Hyundai mówi – „wystarczysz ty”. Przyszłoroczny model SUV-a Santa Fe zostanie wyposażony w czytniki linii papilarnych, które pozwolą na otworzenie drzwi czy uruchomienie silnika, ale to jeszcze nie koniec.

Hyundai Santa Fe czytnik

Południowokoreański producent zdecydował się bowiem na integrację tej technologii z systemem personalizacyjnym. Innymi słowy: otworzenie samochodu za pomocą odcisku palca będzie równoznaczne z „zalogowaniem się”, a to zaś sprawi, że automatycznie dostosowane zostaną lusterka, fotel czy ustawienia jazdy.

Czy to jest bezpieczne?

Na razie potwierdzono dostępność tej funkcji tylko na jednym rynku, mianowicie w Chinach. Będzie to arena testowa, mająca przy okazji oswoić klientów z tą technologią. Jak zwykle pojawiają się bowiem pytania o bezpieczeństwo takiego rozwiązania…

Hyundai Santa Fe

Hyundai podaje jednak liczby, według których wskaźnik błędu w takim systemie biometrycznym wynosi jedynie 1 na 50 000. Zdaje się więc, że jest to ryzyko, na które można się zgodzić. 

Źródło: Hyundai, Fortune, ZDNet. Foto: Hyundai

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Centik
  4
  A z brudnymi łapami pojedziesz czy najpierw trzeba umyć?
  • avatar
   Tomecek
   1
   Odcisk palca łatwo podrobić. Lepiej by zastosowali Finger Vein.
   • avatar
    sebmania
    1
    Zmarznięty w zimę stoisz przed autem i nie możesz otworzyć bo ci palce zmarzły
    • avatar
     PITUCH3
     -2
     ta 1:50000 , 1:1 moja córka na luzaka odblokowuje mi mix 2s, :) swoin palcem