Ciekawostki

I Ty możesz zostać Terminatorem

przeczytasz w 1 min.

Inżynierowie z Instytutu Fraunhofera stworzyli prototyp pierwszego na świecie dwukierunkowego mikrowyświetlacza OLED, wyposażonego dodatkowo w funkcje śledzenia ruchu gałki ocznej.

Warto przeczytać:
Rzeczywistość rozszerzona - 5 ciekawych zastosowań

Co oznacza owa “dwukierunkowość”? Otóż, w dużym uproszczeniu, urządzenie takie może jednocześnie wyświetlać obraz oraz przechwytywać inny z wykorzystaniem tej samej powierzchni. Dla przykładu - ten sam ekran, który wyświetla naszą twarz może jednocześnie pracować jako filmująca ją kamera.

Urządzenie z wyglądu przypomina monokl. Różnica polega na tym, że zamiast szkła wykorzystany jest w nim przezroczysty ekran, na którym wyświetlane są informacje na temat osób, przedmiotów, budynków czy miejsc, na które właśnie patrzymy.

Prototyp dwukierunkowego mikrowyświetlacza OLED

Wygląda więc na to, że w końcu znaleziono metodę na bardzo praktyczne wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality). W połączeniu z rozwiązaniem opracowanym przez specjalistów Instytutu Fraunhofera ma ona spore szanse na trafienie do codziennego użytku. Pod warunkiem oczywiście, że cena takiego rozwiązania nie będzie równie kosmiczna, jak budżet filmu Terminator, który nieuchronnie w tym przypadku przychodzi na myśl.

Twórcy rozwiązania już teraz zapowiadają jego szerokie wykorzystanie, jako przykład podając możliwość oglądania filmu podczas porannego joggingu. Komentatorzy sugerują natomiast inne zastosowanie - przy pierwszym kontakcie z nowopoznaną osobą będzie można np. bardzo szybko sprawdzić jego status związku na Facebooku i w zależności od wyniku podjąć (lub nie) odpowiednie kroki.
 

Źródło: Engadget, fot.: Fraunhofer IPMS

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wolę Matrixa.
  • avatar
   Numik
   0
   Jakby to tak trochę pomniejszyć to by się na sesje przydało.
   • avatar
    Lord_NeReVaR
    0
    "bardzo szybko sprawdzić jego status związku na Facebooku i w zależności od wyniku podjąć (lub nie) odpowiednie kroki."
    LOL!? To juz nie trzeba będzie rozmawiać, wystarczy sprawdzić status i w razie czego olać drugiego człowieka? FAIL!
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     nom teraz to optyczne okulary z crysisa 2 powoli wychodzą :D
     czekamy na kombinezon :D
     • avatar
      hideo
      0
      Hasta La Vista, bejbe :p T2 najlepszy film ever 4me :) dumnie od lat leży na półce DVD spoglądając czachą na mnie co nieraz i czerwonymi oczkami ;)
      • avatar
       CougarV6
       0
       Terminator? mi tam raczej przychodzi na myśl Universal Soldier.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        tak sobie teraz wymyśliłem, że taka rozszerzona rzeczywistość byłaby niezła podczas prowadzenia samochodu. Np zaznaczanie dziur w drogach :) albo obecności pieszych na poboczu wąskiej, nieoświetlonej drogi (wykrywanie osobnym czujnikiem termowizyjnym).