Procesory

Ile kosztuje nowy proces technologiczny?

przeczytasz w 1 min.

GlobalFoundries czyli zakłady produkcyjne AMD postanowiły uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić ile kosztuje opracowanie oraz wdrażanie nowych technologii w nowo wybudowanej fabryce.

Z informacji przekazanych przez GF wynika iż koszty rozwoju nowych technologii z każdą następną nową generacją procesorów gwałtownie rosną.

Dla przykładu, opracowanie procesu technologicznego 90-65 nm kosztowało firmę od 310 do 400 milionów dolarów, natomiast w przypadku 45-32 nm kwoty znacznie poszybowały w górę wynoszącą około 600-900 milionów dolarów, zaś w przypadku wdrażania technologii 22-15 nm około 1.3 miliarda dolarów.

Dużo? To jeszcze nic. Te koszty w porównaniu z wybudowaniem nowej fabryki są powiedzmy niskie... W przypadku wybudowania fabryki w produkującej chipy w technologii 90-65 nm jej koszty wynoszą między 2.5-3.5 miliarda dolarów, w przypadku technologii 45-32 nm będą to kwoty wynoszące około 3.5-4.0 miliarda dolarów, natomiast 22-15 nm aż 4.5-6.0 miliarda dolarów.

Jak więc widzimy, przejście na niższy proces technologiczny wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, a rynek ciągle oczekuje coraz niższych cen procesorów.

Źródło:TechConnect/Fudzilla

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Rzeczywiście drogo, miejmy nadzieję, że AMD nie będzie musiał obniżyć cen do takiego stopnia, że zaczną mieć straty...

  Ciekawe jak będzie z opracowanie technologii procesorów tworzonych z następcy krzemu (grafen?) :P
  • avatar
   Gonzo
   0
   No tak drogo, ale czy wszyscy czekają tak na polepszanie się technologii produkcji ? To sami producenci sprzętu napędzają rynek więc nie ma tu chyba mowy o jakiś pretensjach, że to dużo kosztuje :>
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Skoro tak drogo to niech nie robią mały kroczków co 2 lata tylko wprowadzą od razu 15nm i serwują procki na tym przez 4-5 lat a tylko zmieniają architekturę, zwiększają liczbę rdzeni, gdyby za rok wyszły procki 15 nm 60% użytkowników by się zdecydowało na wymianę sprzętu bo różnica byłaby ogromna, koszty procesu zwróciłyby się 3 krotnie w przeciągu pół roku, ilu z was nie kupiłoby choćby dwujajowca z taktowaniem 5ghz, TDP 25W i potencjałem oc do 6-6,5 ghz na powietrzu za ok 100$ bo to byłby budżetowiec w tym procesie, dzisiejszy celeron za 150zł jest dużo lepszy od pentium 4 3,6 ghz sprzed 4 lat tak samo byłoby w tym wypadku celek/sempron w 15nm byłby lepszy od dzisiejszych e8xxx, i spowodowałoby to że sprzęt wymieniałoby się co generacje( nie licząc maniaków bo taki i dla 10% zmieni kompa) jak konsole
    • avatar
     pomidor
     0
     Intel lub AMD nie budują nowych fabryk od nowa. Większość sprzętu pochodzi z wcześniejszej generacji. Poza tym, na opracowanie nowego procesu zrzuca się wiele firm. Na przykład IBM przewodzi stowarzyszeniu 'fab club' złożonemu z wielu firm takich jak: IBM, Chartered Semiconductor Manufacturing Pte. Ltd., GlobalFoundries, Infineon Technologies AG, Samsung Electronics Co. Ltd. and STMicroelectronics Inc.
     Taki 'nius' to kolejna tania kłamliwa sensacja. Szkoda że ta stronka zniża się do takiego żenującego poziomu.
     • avatar
      scril
      0
      i tak ostatecznie my za to wszystko placimy nabywcy gdyby nieoplacilo sie nie wdrazaliby tak szyko nowych technologii produkcji
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Czyżby AMD zaczynało usprawiedliwiać się na zaś przed wysokimi cenami kolejnych swoich produktów, z reguły bez powodu tylko dla samej wiedzy użytkowników takich informacji się nie udostępnia.
       • avatar
        Gothar
        0
        Jednym słowem fabryki są mało elastyczne.

        Pomyślmy: Budujemy fabrykę za 2,5 mld która produkuje wafle 65nm. Teraz technologicznie dorastamy by przejść na proces 32nm i co wydajemy 3,5 mld na nową fabrykę? Mądry człowiek wymienia moduł linii produkcyjnej odpowiedzialny za wytworzenie wafla wg opracowanej wcześniej metody za kwotę powiedzmy 600 mln.
        Budowanie od podstaw nowej fabryki, żeby możliwe było produkowanie układów w 32nm to z pewnością nieporozumienie.
        Korzyści płynące z modernizacji istniejącej jest o wiele tańsze.